Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязаха 120 години от рождението на Илия Бешков в родния му Долни Дъбник

Художествена галерия „Илия Бешков“ в Плевен
Снимка: фейсбук-Художествена галерия „Илия Бешков“ в Плевен

Продължават проявите, посветени на 120 години от рождението на Илия Бешков. Определян като един от най-забележителните български творци от първата половина на 20 век. Работи основно в областта на визуалните изкуства - живопис и графика, но също и като писател и педагог. В родния му Долни Дъбник звуча бешковото слово, на фона на изложба от негови графики, подредена пред читалището, което носи името на прочутия им съгражданин.

Изяществото на Бешковото слово, неговите впечатлителни карикатури събрани в една вечер като кулминация на честванията за 120 години от рождението на Илия Бешков в родния му Долни Дъбник. Прозвучаха бешковите мисли в изпълнение на актьора Сергей Константинов от Драматично-кукления театър "Иван Радоев" и Лена Богданова, секретар на читалището, което носи името на Илия Бешков. Дъбничани и гости на града се насладиха на малка част от гениалното творчество, на неговите карикатури с финото присъствие на цигулката на концертмайстора на Плевенската филхармония Чавдар Вълков:

"Много е писано, казано и разказно за големия Илия Бешков, но онова, което не избледнява в паметта е неговото писано слово и преди всичко и над всичко неговото творчество на художник", каза Сергей Константинов.

"Всеки от нас през целия си живот носи по един Бешков герой в съзнанието си,  за което му благодарим. Илия Бешков може да е български и световен творец, но той завинаги си остава дъбничанина Бешков".

Духът на Бешков и днес кара хората да се замислят и връщат години назад.

"Житейският му път тръгва от дъбнишкия чернозем, с което ние много сме горди и той през целия си живот не се е отказвал от неговия селски произход", допълни Вили Петрова, читалищен деец.

"Това име е неразривно свързано с нашия град и смятам, че отношението на дъбничани се е запазило във времето вече 120 години и съм сигурен и че в бъдеще така ще продължи. В Долни Дъбник има много силен дух. Този дух го е имало в миналото, има го и днес. Може би на този дух се дължи таланта на Бешков, на този дух, който витае тук. Самите хора са много будни и са много чувствителни към обществения живот", допълни Венцислав Върбанов, бивш кмет на Долни Дъбник и бивш министър на земеделието.

Настоящият кмет Иван Димитров коментира:

"Трябва да се предава, да се говори. Аз се радвам, че не само в Долни Дъбник, и в община Плевен, празнува се в цяла България той е голям творец".

Внучката на Илия Бешков - Илияна Бешкова каза:

"Естествено, че са радвам, че той е мой дядо, но тежестта си е тежест".

Издадена е неговата тетрадка с мисли и записки.

"Настръхва човек от тази черна тетрадка, но той е живял ужасно тежък живот с цялата си фина чувствителност. Юбилейните от тази година са албум с издавани и неиздавани карикатури. Казва се "Не се наказва вината, а куражът" - мисъл на Бешков".

Предстои да бъде издадена автобиография на Илия Бешков от автора Иво Милев. В началото на есента в Плевен подготвят голяма изложба от негови творби, които се съхраняват във Фонда на художествена галерия "Илия Бешков".

Илия Бешков Дунов (1901 – 1958) е един от най-забележителните български творци от първата половина на 20 век. Работи основно в областта на визуалните изкуства – живопис и графика, но също и като писател и педагог. Известни негови работи са карикатури и илюстрации, осмиващи зараждащия се в началото на века тоталитарен режим в България.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Куман Жеков и 16 годишната Мира

Топла усмивка и глина при майсторите от Северозападната задруга във Враца

През ваканцията много деца проявяват интерес към работата на занаятчиите от Северозападната задруга на майсторите във Враца.  Някои децата наблюдават какво правят занаятчиите, а други се учат на занаят. Като 16 годишното момиче Мира, което срещаме в грънчарското ателие на майстор Куман Жеков: "Тук съм, за да открия глина и топлата усмивка на..

публикувано на 29.07.24 в 15:06

Броени дни до джаз фестивала "Д-р Емил Илиев" в Боровец

В Банско се остави много добре разработена система от всякаква гледна точка. Този фестивал просто продължава с нова дестинация и с всичко отначало . Това каза пред БНР Елиана Захариева, един от организаторите на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев" в Боровец. Тази година предстои трето издание на фестивала. Николай Захариев:..

публикувано на 29.07.24 в 10:28

Заради опасност от мълнии отлагат с два дни фестивала SOFIA LIGHTS. Билетите важат

С два дни се отлага началото на фестивала за имерсивни арт инсталации SOFIA LIGHTS, който ще се проведе в парк-музей "Врана". Това съобщи пред БНР Ясен Гешев от организаторите на събитието. Фестивалът трябваше да започне днес, но заради метеорологичните условия и опасността от падането на мълнии ще започне в събота сутрин и ще продължи..

публикувано на 25.07.24 в 11:18

Николай Захариев: Д-р Илиев искаше духът на джаз фестивала да се доближи до този в Монтрьо

Идеята на д-р Илиев беше фестивалът в Банско (сега в Боровец) като дух да се доближава до този в Монтрьо. Това е много висока топка . Това каза пред БНР Николай Захариев, музикален директор на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев". Вече трета година фестивалът се провежда в планинския курорт Боровец. Захариев е дългогодишен музикален..

публикувано на 22.07.24 в 10:00

Виктория Бешлийска: "Нишка" е роман за изследването на женската сила

Сила.  Това е думата, която обединява седемте героини в новия роман на Виктория Бешлийска – "Нишка" . Женската сила като совалка на стан свързва съдбите на Скарлада, Ана, Зорка, Дана, Ружа, Мария и Йова. Няколко смели български жени, които принадлежат на различни времеви периоди.  Седем жени – дъщери, съпруги, майки, носещи отговорност..

публикувано на 22.07.24 в 09:10

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри. Спортни таланти със споделени ценности“. Изключителен успех и престижни награди заслужиха  деца..

публикувано на 21.07.24 в 05:33
Людмила Данова

Доброто винаги тържествува в разказите на Людмила Данова

"Вещица беше Виола" е един много интересен и полезен сборник с разкази на писателката Людмила Данова. Разказите в преобладаващата част не са необичайни, не са езотерика, но са почерпени от действителни случаи и събрани в образа на Виола - гадателка, лечителка, билкарка, която има мисията да помага на хората и иска, и Бог й дава шанса да остави..

публикувано на 21.07.24 в 04:38