Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Можем да очакваме след 15 октомври да са следващите извънредни избори

Наталия Киселова: Важно е да се отпуши процедурата по връчване на мандатите

Парламентът не може да подлага на гласуване кандидатурата на Пламен Николов, смята Киселова

| обновено на 12.08.21 в 11:45
Наталия Киселова
Снимка: БНР

„Според вносителите на проектопредложението, прочетено от Николай Хаджигенов, е необходимо да се констатира, че кандидатът за министър-председател е оттеглил съгласието си да бъде подлаган на гласуване като кандидатура за такъв. И той го е направил преди да се внесе това за гласуване в Народното събрание, след като процедурата при президента е минала преди това успешно“. Това коментира пред БНР Наталия Киселова, преподавател по конституционно право.

„Докато ГЕРБ казват, че трябва да бъде гласуван в Народното събрание кандидатът и да бъде отхвърлен, но при положение, че той е оттеглил съгласието си да бъде гласуван, преди тази процедура, то ние не можем да подлагаме на гласуване кандидатурата му", смята още Киселова.

"Това негово действие (на Пламен Николов - б.р.) е по повод това, че липсва съгласие за диалог между политическите партиите и ние не можем да му вменим задължение, което той не иска. Това е начин да се приключи процедурата и да се каже: "Неуспешно", поясни още Киселова.

По думите ѝ депутатите от ИТН трябва да се върнат в залата, за да се гласува точно решението, което е всъщност е тяхната цел - да се констатира липсата на съгласие.

"Сега всички искат в рамките на Конституцията да се случи процедурата. Но от обичайни ситуации, могат да възникнат необичайни казуси. Аз не мисля, че в момента не е необходимо да се отправя питане до Конституционния съд, защото това пък ще забави връчването на втория и третия мандат и по-добре да се вземе решение, така както са го предложили, че опитът за съставяне на правителство се счита за неуспешен, за да се отпуши процедурата със следващите мандати", смята Киселова.

"А за да стигнем до момента, в който президентът трябва да разпусне Народното събрание и да насрочи нови избори, задължително е да се премине през даване на мандат на следващите партии, не можем да ги отминем през тези процедури, те може да са неуспешни, но трябва да бъдат извървени. ... От тук несетне се надявам разумът да надделее. Другата седмица има свикан Консултативен съвет по национална сигурност при президента, там ще участват всички парламентарно представени групи, и предполагам, че там въпросът за това какво следва сигурно ще бъде повдигнат. От там несетне можем да очакваме той да връчи втория мандат. Между първия и втория мандат държавният глава има възможност да забави темпото. И ако гледаме календара, моментът, в който той разпуска НС, след два месеца трябва да се проведат изборите. Можем да очакваме след 15 октомври да са изборите. Ако не се положат усилия за реализиране на третия мандат", коментира още Киселова.

По думите ѝ избори "две в едно" ще са трудно постижими при машинното гласуване.

Още по темата - в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13