Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повечето градски чешми в центъра на Габрово остават сухи

Евгени Мичев
Снимка: Велина Махлебашиева

В летните жеги, в които температурите достигат екстремни стойности, повечето градски чешми в центъра на Габрово остават сухи. Хората се възмущават, а някои споделят, че така е било и така ще бъде. За да привлече вниманието към проблема, един от будните габровци, както се самоопределя Евгени Мичев, снима чешмите и публикува фотографиите в социалните мрежи.

Евгени Мичев е любител фотограф. Снима пресъхналите чешми в радиус от няколкостотин метра около сградата на Габровската община и констатира, че това не е от вчера.

„Водата като ценен, важен ресурс винаги е била от насъщна потребност, особено през летните горещини и е много жалко в Габрово в един радиус от няколко стотин метра от сградата на Общината да има толкова много неработещи чешми или останки от чешми. В България то 14 век нататък започва да се образува такава култура на течаща вода и то принудително течаща, защото реката също тече, но е естествено течащ източник. Преди това тази култура е била в римски свят, но за съжаление не сме закачили много от него и поради тази причина след Османското нашествие започват да се изграждат масово такива чешми, каквито ние познаваме в днешно време“, каза за БНР Евгени Мичев.

Има и работещи чешми, които обаче са крайно недостатъчни, допълни Мичев. В тези жеги габровци и гостите на града могат да се разхладят на чешмата, намираща се на площада пред Общината и на течащата вода пред старата часовникова кула. За разлика от тях, други десет чешми в центъра остават сухи. Като тази в близост до Априловската гимназия: 

„Трябва да има вода, да си налея, но отдавна няма“, каза жителка на Габрово.

Чешмата до Априловската гимназия изглежда трудно може да бъде опазена от вандали. През този сезон канелката ѝ е сменяна 3 пъти. Отново е счупена и до няколко дни предстои да бъде сложена нова и водата да бъде пусната, посочват от Общината в отговор на питането за стопанисването на обществените чешми. Кражбите и посегателствата гневят габровци: 

„Страшно много хора вандалстват и са безнаказани. Чешмата, която беше срещу бившия Дом на книгата, реновираха я като правиха парка с едни много хубави медни чучури. Изкараха една седмица и ги счупиха“.

Регулярно, през сезона, състоянието на чешмите се проверява от общинското предприятие „Благоустрояване“, което има ангажимента да ги стопанисват, посочват от местната администрация. От отговорите оттам става ясно, че друга чешма в идеалния център, тази под Дома на културата не работи, защото за пускането ѝ е необходимо разкриване на партида във ВиК, монтиране на водомер и кран. Предстои да бъдат предприети действия в тази насока, уверяват от Общината. 

Според Евгени Мичев течащата вода е с по-добри качества, затова е за предпочитане.  

"Много хора се учудват и казват - вие  сте балкански град, не знам дали това е така и ням как да се разбере, защото не е работа на потребителите да установяват, би трябвало да има оторизирани лица и мисля, че едно обследване и ремонт на чешмите не би излязло повече отколкото един електромобил. Друг е въпросът за коефициента на полезно действие, който ще има електромобила и 10 поправени чешми“, заяви Евгени Мичев.

Коментарът му е по повод купените електромобили от Община Габрово.

„Намеквам за изразходването на публични средства тяхната рефлексия върху живота на обществото“.

Евгени Мичев очаква, че ще се намерят специалисти, които да се заемат и да установят дебита на чешмите, източниците на захранване:

„Защото все пак това е съществена, общозначима тема, би трябвало да ги вълнува. Освен това бих предложил дори да участват заинтересовани граждани по някакъв начин с доброволен труд. По такъв начин беше възстаноовен една знакова чешма на пътя за Дряново. Има ли желание нещата могат да станат.Трябва само организация, малко помощ“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35