Най-новата изложба в Историческия музей в Поморие „Православието в Поморие - минало и настояще“ е посветена на християнското наследство в града.
„Целта на изложбата ни беше да представим музея не само като място и институция, където се съхранява и изучава историята на града, и се представя, но и като пространство, в което се формира ценностно отношение към културното наследство и представа за добро, красиво, възвишено и за благородно. Така решихме да представим изложба, свързана с християнското наследство на Поморие, и да представим града като виден, важен духовен и културен център - град, в който е имало значими архиери, които са били радетели за духовния, културния напредък на населението и за издигане на високото ниво на образованието на жителите на града. И не на последно място, да представим жителите на нашия стародавен, античен град като хора, които са пазители на красотата на православната духовност и как православието е дало отражение върху ежедневието на тези хора, как е осмислило техния живот“, каза за БНР Любка Николова, уредник в Историческия музей в Поморие.
Тя съобщи, че експозицията е разположена в четири зали.
„В първа зала е представено възникването и утвърждаването на християнството в Поморие. Още през Античността и Средновековието. Имаме податки, че тук за първи път християнска община възниква още в 1-ви век. Предполагаме и силно се надяваме, че с проповедта на Свети Апостол Андрей Първозвани жителите на града за първи път са чули за християнството“.
По думите на Николова след подписването на Сирдикийския и Миланския едикт през 311 и 313 година християнството става равноправна религия в рамките на Римската империя, а след 330 година тя става и официална религия.
До 1934 година град Поморие се е наричало Анхиало.
„Анхиало първоначално е епископски, после архиепископски център, а от края на 14-и век и началото на 15-и век тук са светителствали митрополити. В първа зала могат да се видят материални свидетелства на религиозния живот на анхиалци“, допълни Любка Николова.
В изложбата за първи са изложени реставрирани стенописи от анхиалска средновековна църква.
„За разлика от Несебър и от Созопол, където има доста запазени средновековни храмове, за съжаление, в Поморие не можем да се похвалим с това, тъй като градът неколкократно е бил опожаряван още през 19 век. Изключително опустошителна е била силата на огъня по време на големия пожар от 30 юли 1906 година. В тези пожари, отделно е имало природни бедствия, катаклизми, земетръси, голяма част от храмовете, които са красели града, са разрушени, ние не можем да ги представим, но успяхме да реставрираме тези стенописи. Стенописите са намерени в некропол на града и те са от два стенописни пласта -единият е от 10-и век, а другият от 11-12-и век“.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..
Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..