Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След няколко години на Земята ще грейне изкуствено Слънце

Димитър Тонев
Снимка: Добромир Видев

4 години остават до момента, в който на Земята ще грейне изкуствено Слънце. Това ще стане във Франция, където от близо 35 години се строи ядрен реактор за синтез на ядрено гориво. България също е част от този проект. А за да запознаят обществеността с него и с българското участие, до 23 август в София има изложба със снимки, която можете да видите на моста до НДК в София.

Снимка: Добромир Видев

ITER е името на проекта. ТОКАМАК е системата от магнити, които, с помощта на магнитно поле, ще ограничават ядреният синтез. Ядрен синтез е онова, което се случва в Слънцето, за да свети милиарди години и да движи човечеството напред. Кадараш, Югоизточна Франция е мястото, където е разположен този експериментален реактор. Там работят и българи, каза за БНР професор Димитър Тонев от Института за ядрени изследвания.

"Ядреният институт изследва качеството на материалите на стените, от които се прави "Токамака", както и българи в различни научни организации. Аз познавам мои състуденти, които в Англия работят по този проект".

Снимка: Добромир Видев

Идеята за реактор, който да прави енергия чрез ядрен синтез е от 1985-та година. В него участват 34 държави – от ЕС, Индия, Китай, Русия, САЩ, Южна Корея, Япония. Заради известни пречки срокът за пускане на ядрения реактор е удължаван няколко пъти. Сегашният срок за първото пускане е 2025-та година. Сградата е вече построена. Основата поставена. А наскоро беше съобщено, че първият компонент от плазмената камера пътува от САЩ към Европа. Плазмата в нея ще се нагрява до температура от 150 милиона градуса. Десет пъти по-горещо от ядрото на слънцето. И за да не стопи камерата, плазмата ще бъде удържана от мощно магнитно поле.

Снимка: Добромир Видев

ITER ще има мощност 500 мегавата. За старта му ще е нужна входяща мощност от 50 мегавата. Целта е да се докаже, че термоядреният синтез може да бъде мощен източник на ток, без да има вредни емисии.

"При огромно налягане и висока температура имаме сливане на леки ядра. В  случая ние искаме да разгледаме деутерий и тритиий - два изотопа на водорода, които се сливат. Образува се ядро на хелий и се отделят неутрони, които носят огромна енергия и точно от тази енергия очакваме да имаме енергоизточниците на бъдещето. Въпросът е тази плазма, която е нагрята до 150 милиона градуса и го удържат магнитни сили, отделената огромна енергия може да се ползва като конвенционалните централи".

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ГЕРБ-СДС на среща с БСП-ОЛ: Има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат

Преговорният екип на ГЕРБ-СДС проведе среща и с БСП - Обединена левица, съобщиха от първата политическа сила. Формирането на антикорупционно мнозинство с проевропейски характер е приоритет и за двете формации, които на срещата са се обединили около тезата, че България има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат, за да излезе от..

публикувано на 17.12.24 в 15:55

Президентът ще връчи мандат на ГЕРБ-СДС за правителство след Нова година

Президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидат за премиер, номиниран от ГЕРБ-СДС, след Нова година.  Държавният глава подчерта, че времето за преговори, за което настояват политическите партии, е оправдано само, ако Народното събрание заработи нормално: "Очевидно разговорите между политическите сили вървят..

публикувано на 16.12.24 в 15:04

Инструктор по йога и пилатес: Един час време за себе си - най-добрата инвестиция!

Остават десет дни до Коледа и две седмици до Новата година. Сигурно сте си направили планове за празниците, каквото можете ще завършите, а каквото не можете ще оставите за догодина. Всички правим така. Взимаме си в следващата година и грижите и болежките и лошите навици и оплакванията и стреса. Всичко грижливо си опаковаме и си го..

публикувано на 16.12.24 в 13:34

У нас има нужда от по-добри условия за обучение на децата с дислексия в училищата

Да се промени Наредбата за децата със специални образователни потребности, настояват родители на деца с дислексия. Според тях учителите не са запознати със състоянието на тези деца, не го разпознават и не знаят как да работят с децата с дислексия, които трудно се научават да четат и да пишат. Те по нищо не се различават от другите деца,..

публикувано на 15.12.24 в 07:58

Ремзи Сали завършва успешно Факултета по обществено здраве към МУ-Пловдив

Че медицинските сестри в България не достигат е неоспорим факт, с който държавата не може да се пребори с години. Дългият период, през който заплатите на тези специалисти , така нужни на здравната ни система, бяха унизително ниски , доведе до отлив от професията.  Много от желаещите пък да ѝ се посветят, още след завършването се отправяха към..

публикувано на 15.12.24 в 07:27

Перперикон в топ 10 на световните обекти, според "Гардиън"

Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите места, заедно с обекти в Италия, Гърция и Кипър, които задължително трябва да се видят. Класацията е направена въз основа на анкета на читатели. Стотици хиляди са регистрираните посещения на..

публикувано на 15.12.24 в 06:08
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14