Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за проф. Мати Пинкас

Отбелязваме с почит 100-годишнината от рожението на нашата оперна и камерна певица, професор Мати Пинкас - изтъкната вокална педагожка, подготвила плеада оперни певци с голяма международна кариера. Сред тях са Дарина Такова, Елена Филипова, Мариана Славчева, Надя Цветкова, Дина Петкова, Йорданка Дерилова, Юлия Миланова, Нико Исаков, Сабин Марков. 

За 27 години на сцената на Софийската опера и над 1000 спектакъла, Мати  Пинкас представя 45 роли, като особено запомнящи се са Микаела, Памина, Марцелина, Лаурета. Тя оставя дълбока следа и в камерно изпълнителското изкуство у нас със своите рецитали - най-често с пианистката Елена Миндизова.

Мати Пинкас е родена на 11 август 1921 г. в София, в семейство на високообразовани родители с отношение към музиката. От дете пее, а на гласа й обращат внимание нейните учители Йордан Каранов и Драган Кърджиев. Завеждат я при Христина Морфова, за да даде оценка на качествата на гласа й. А тя я кани да стане нейна ученичка след като мутира гласа й. След 2 години, в които Мати участва в училищните прояви, в постановки на различни оперетки, даже се изявява в програмата на Радиото с песента “Луковитски моми“ на Добри  Христов, тя започва уроци по вокална подготовка на Людмила Прокопова. След 3 месеца започва и изявите си като певица в концертите във Военная клуб. За една година тя участва в спектаклите на театър „Одеон“. 

През 40-те години, когато евреите са подложени на гонения, Пинкас участва в антифашистката борба и получава смъртна присъда. Завършва Музикалната академия след войната. Няколко години пее в Ансамбъла на МВР. Явява се на конкурс за стажант-артисти в Софийската опера и е приета. Дебютира с ролята на Ксения от „Борис Годунов“, след това пее Барбарина от „Сватбата на Фигаро“, Микаела от „Кармен“. Налага се с музикантските си качества - красив глас и прецизно пеене, и е назначена за редовна солистка. 

Специализира при Мерседес Лопард и Карло Талбиабуе в Италия, и Мария Брандт в Австрия. През 1958/1959 г. е изпратена на стаж в Болшой театър, където учи при Покровски, Ермлер, Хайкин, Анисимов, Акулов. В следващите години Мати Пинкас пее лиричния сопранов репертоар на Софийската опера в широк диапазон от роли - от Хендел и Глук, до Прокофиев. Гостува и в много страни в Европа - СССР, Белгия, Холандия, Румъния, Чехия, Израел, Полша, Германия, Унгария, Гърция. Участва в постановката на операта “Луд Гидия“ от Парашкев Хаджиев в Гент. 

Още като солистка в операта започва препадавателска дейност - от 1970 г. е хонорован преподавател в Музикалната академия, от 75 г. е доцент, а от 1981-ва - професор. След пенсионирането си преподава в Испания, изнася майсторси класове в много страни, участва в журитата на редица международни певчески конкурси. Носител е на много престижни награди. Умира на 18 август 2016 г.

Рубриката "Помните ли..." можете да чуете в звуковия файл, заедно с изпълнение на Мати Пинкас, съхранено във фонда на БНР.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48