Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пожарникари ще обучат над 1500 горски служители

При 30% от проверените сигнали, подадени от мобилно приложение за опазване на горите, се засичат нарушения

Снимка: БГНЕС

Над 1500 горски инспектори ще бъдат обучени от квалифицирани специалисти за участие при гасене на пожарите, съобщи пред БНР Филип Ковашки, заместник-изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по горите (ИАГ).

Необходими са около 1 850 000 лева, за да бъдат оборудвани всички горски служители, които биха взели участие в действия по гасене на пожари, поясни той.

По думите му средствата ще бъдат достатъчни за осигуряването на лични предпазни средства и допълнителни автомобили с висока проходимост, които да се добавят към сега наличния автопарк на горските.

В три района са фокусирани усилията за овладяване на пожара до Югово

„Няма нездрави интереси от дървената мафия, всеки ден служители на горските стопанства са на пожара“, увери Филип Ковашки по повод съмненията, че горящите вече 12 дни над 1000 декара гори над село Югово могат да бъдат използвани за спекулативно придобиване на дървен материал.

По думите му въведените преди години забрани да се изнася дървесина от опожарени горски площи са минимизирали умишлените палежи до около 10%.

Не навсякъде горските и ловните стопанства съумяват да изпълнят всички противопожарни мероприятия, подчерта Ковашки.

Достъпно е приложение за подаване на сигнали за незаконни дейности в горите

Вече има 123 сигнала, постъпили през новосъздаденото приложение за опазване на горите, което позволява активен граждански контрол. Около 10 на сто от сигналите са или неоснователни, или не касаят ИАГ, но на всеки сигнал се отговаря, уточни Филип Ковашки.

От получените до момента сигнали около две трети вече са проверени.

Около 30% от проверените сигнали са с нарушения.“

Снимка: БГНЕС

Мобилното приложение „Защити гората“ е активно от средата на юли. Всеки потребител има възможност при забелязана от него нередност да подаде лесно сигнал, който отива директно в Агенцията по горите, поясни Никола Рахнев от Фондация „Гората.БГ“, която е един от инициаторите на приложението.

Александър Дунчев: С пълна прозрачност имаме за цел да възстановим доверието към горската система

Рахнев цитира анкета, според която над 80% от горските служители не разполагат със задължителните по закон защитни средства.

От Гората.БГ са закупили с дарения част от необходимите предпазни средства, но очакват управителните съвети на държавните горски предприятия да ги приемат.

„Достатъчни са не повече от 200 лева, за да има всеки горски, който участва в пожарогасене, една защитна маска, каска, очила, трудно горими яке, панталон, трудно горими обувки. Ако говорим за 2 хиляди души, ние говорим за не повече от 400 000 лева. Разделяйки я на 6 държавни предприятия, това е нищожна сума“, коментира Никола Рахнев. Той се позова на генерираните от тези предприятия годишно приходи от порядъка на 600-800 милиона лева при стопанисването на българската гора.

Повече по темата за гората слушайте в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04