Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Асен Александров: Повечето учители предпочитат присъствен 15 септември

Прекаляването както с агитацията за ваксиниране, така и с неформалната за неваксиниране носи вреди, смята училищният директор

Асен Александров
Снимка: БГНЕС

Всички учители предпочитат присъствен 15 септември. Единици са онези, които не биха желали първият учебен ден да е присъствен. Това каза пред БНР Асен Александров, председател на Сдружението на директорите в средното образование и директор на столичното 51-во средно училище „Елисавета Багряна“ в столицата.

МОН предлага 4 варианта за учебни занятия при нова Covid вълна     

Александров определи предложения от МОН план за действие с различни сценарии за обучение като „напълно адекватен, събрал на едно място опита от изминалите 15-16 месеца, през които сме били в онлайн обучение“.

„Каквито и мерки да се вземат, включително и да не се вземат никакви мерки, ще има недоволни по една или друга причина. Очевидно е, че най-потърпевши от едно затваряне вкъщи са учениците в началния етап. Няма как за първи клас да е ефективно онлайн обучението – те тогава се учат да пишат, това е процес, който може да се извърши само присъствено. Приоритизирано е, че последни се затварят учениците в начален етап. Така е в целия свят“, коментира Александров в предаването „Преди всички“.

Според Асен Александров по-гъвкаво в настоящия план за действие е това, че решенията ще се вземат локално, на общинско и областно ниво.

В някои области може да се случи така, че въобще да не се затварят през цялата учебна година.“

„45% от директорите са ваксинирани и 35% от учителите, което е доста голям процент“, изтъкна още училищният директор. По думите му към тях се прибавя голям брой преподаватели, прекарали коронавируса.

Доброволци и зам.-министър агитират в София за ваксиниране срещу Covid-19

„Така че процентът на ваксинираните и на изкаралите заразата е близо 70. Всичко, което е трябвало да се каже, вече е казано. Прекаляването както с агитацията за ваксиниране, така и с агитацията за неваксиниране, която се прави неформално, носи вреди. Всеки учител трябва да избере сам за себе си според здравословното си състояние дали да се ваксинира или не. Той знае най-добре. Вече всеки е с някакво мнение по въпроса и много трудно можеш да го убедиш“, подчерта Асен Александров.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56

Вино Сокай и жива бира с чубрица в Трявна

Трявна предлага удоволствия и изкушения, които се простират далеч извън клишето на културния туризъм на малкия възрожденски град.  Тук можете да опитате специа лна селекция вино, произведено в Трявна и специална бира, направена в Трявна. Виното има серия Сокай , посветена на уникалния  женски накит, заради който тревненки са ходели с високо и..

публикувано на 12.08.24 в 15:30
Изглед от Петково

В Родопите тръгват "По стария път на керваните за Беломорието"

"По стария път на керваните за Беломорието" е излет, който правят днес жителите на село Петково и околните села в Смолянско. Местни жители и гостите им вървят по пътя на своите предци, който ги е свързвал преди повече от 500 години със земите на Беломорска Тракия. Много занаятчии, овчари и търговци са изкарвали прехраната са своите..

публикувано на 11.08.24 в 18:24