На 21 юли 2021 г. отбелязваме 100-годишния юбилей на Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров“ – институцията, в която са подготвени повечето от българските музиканти. Тя е дала солидните познания и насока в професионалния им живот.
До 1904 г. в България няма никакви институции, в които да се възпитават и обучават музиканти. Много от инструменталистите са учили във военните оркестри, ръководени в повечето случаи от чешки музиканти. Други са били подготвяни в педагогическите училища, усвоявали са най-елементарните познания за музиката в многото любителски хорове и музикални дружества, а най-изявените ни музиканти са следвали в чужбина – в Чехия, Русия, Германия, Франция.
През 1904 г., по инициатива на група дейци на Българския музикален съюз и със съдействието на министъра на просветата Иван Шишманов, се създава Частно музикално училище в София. Негов първи директор е Николай Николаев, а преподаватели са Петко Наумов, Хенрих Визнер, Алоис Мацак, Димитър Хаджигеоргиев, Мара Черен, Катя Стоянова, Димитър Попиванов, по-късно Добри Христов, Никола Стефанов, Ефимия Илкова. По решение на Народното събрание на 14 март 1912 г. Частното музикално училище се преобразува в държавно - с първи директор Димитър Хаджигеориев. Курсът на обучение е 5-годишен. Въпреки трудностите, по време на Първата световна война подготовката на музикантите върви много успешно и на 21 юли 1921 г. с Царски указ №145 училището получава статут на Музакална академия, като запазва средния отдел - двегодишен курс с права на средно училище, и има висш отдел. Първият ректор е Димитър Хаджигеоргиев, а преподаватели са Иван Вульпе и Димитър Попиванов - пеене, Иван Абаджиев, Петко Наумов и Ханс Кох - цигулка, Иван Цибулка - виолончело, Иван Торчанов и Андрей Стоянов - пиано, Добри Христов - народна музика, Димитър Радев и Никола Атанасов - теория на музиката.
През 1924 г. Академията става автономен държавен институт, а през 1936-а висшият курс на обучение се увеличава на 4 години, като отделите са вече два - подготовка на учители и специален отдел за подготовка на певци и инструменталисти. По време на бомбардировките през 1944 г. Академията е евакуирана в Своге.
На 24 октомври 1954 г. следва нова реорганизация - Академията получава ново име: Българска държавна консерватория. Има три факултета – Теоретико-композиторски и диригентски (там е и специалността музикознание), Инструментален и Вокален. Добавен е и Естраден факултет. Продължителността на следване става 5 години.
През 1995 г. отново се сменя името на института - става Държавна музикална академия, а по-късно името се променя на Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. В последните години са включени специалностите поп и джаз, балет и фолклор.
Националната музикална академия днес е един много авторитетен институт, а нейните възпитаници са разпръснати по целия свят, уважавани заради високата си музикална подготовка. В момента ректор на институцията е проф. д-р Сава Димитров.
Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а..
То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите. Завършила е гимназия във Враца със специалност " История", бакалавър 4 социална педагогика в..
Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" . Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..
Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..
Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..