Международният пленер по керамика „Вода, земя и огън“ се организира от Дружеството на троянските художници. Участниците в него изработват художествена керамика в ателието на председателя на дружеството Цветан Донковски, който има намерение пленерът да стане още по-мащабен.
„Правим нехарактерна за нашия край керамика. Ние в Троян сме обременени с определен тип керамика“, каза за БНР Цветан Донковски.
По думите му керамиката, която правят троянските художници е артистична, по-близка до скулптурата, до живописта, отколкото до утилитарната керамика, която се използва в бита:
„Реших, че е удачно това голямо ателие да го споделя с колеги и приятели, за да могат те да се почувстват инспирирани от природата, от всичко наоколо и да направят добри работи“.
Мила Воденичарова, преподавател в Троянското художествено училище „Професор Венко Колев", заяви, че последната ѝ творба е пластика от бяла глина, детайли, които са оцветени с манганов окис.
„Абстрактна е формата, не е нещо конкретно, вдъхновено е от природата. Работя с платки, всички детайли са малки платки, които прикрепям към основното тяло“.
Красен Троански, гл. ас. д-р, катедра „Порцелан и стъкло“, дисциплина „Дизайн, порцелан и стъкло“ в Националната художествена академия заяви, че неговите произведения са за ценители на изкуството.
„Имах една авторска серия от функционални обекти и реших да вдигна малко размера, за да я извадя от този контекст на функцията и мисля, че ще седи добре в по-голям размер“.
Димана е ученичка в Националното училище за приложни изкуства "Професор Венко Колев" в Троян и ще бъде в 12 клас през новата учебна година.
"В момента съм решила да направя свещник за чаени свещички и светлината да излиза от много страни" .
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..