Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Николай Денков: Ще търся решения за учениците и учителите, няма да спасявам партийни проценти

Училищата могат да се обезпечат и с по-щадящи тестове за коронавирус, поясни просветният министър

Николай Денков
Снимка: БГНЕС

„Нагласата е да открием присъствено учебната година, много внимателно – обещали сме го на първи клас за цялата страна, ако не сме в тъмночервената зона и не е затворен и бизнесът, и всички обществени събития.“ Това каза пред БНР министърът на образованието проф. Николай Денков.

За първи път е поискана пълна интеграция на системата на Министерството на здравеопазването с информационната система на МОН, съобщи той.

„Така че още на 15 септември да имаме подробна информация колко са преболедували, колко са ваксинирани, кои са тествани през последния период – учители, непедагогически персонал, ученици. И на тази база заедно с регионалните поделения на здравните инспекции ние да можем да вземаме решение за всяко училище поотделно.“

Сценариите на МОН за протичане на учебната година предизвикват много емоции в обществото. Моментът съвпада с предизборната борба и с Covid вълната, затова е важно с хладен разум да се насочим към най-доброто решение, коментира просветният министър в предаването „Неделя 150“.

Насоките дават опорни точки директорите да вземат решение според съответната ситуация, поясни Денков.

Ние не сме ги оставили да се давят сами в дълбоката вода.“

Като приоритетни въпроси, по които ще продължи дискусията през следващите две седмици, проф. Денков очерта носенето на маски от различни възрастови групи, тестването и кога да се преминава към електронно обучение. 

В момента се допълва националната електронна библиотека за ресурси с добри практики от миналата година и подготвени през лятото материали, за да могат учителите да ги използват, уточни министър Денков.

„Присъствено обучение не може да има без здрави учители. Нашата задача е да намерим баланс - максимално присъствено обучение, но при здрави учители.“

Реакцията на учителите е част от реакцията на цялото общество, което не е „особено приветливо към ваксинацията“, отбеляза Николай Денков. Той не очаква да е достигнат колективен имунитет в училищна среда. Запитан за непопулярни мерки, например задължителна ваксинация на преподавателите и дали подобни ходове не се съобразяват с политическата ситуация и изборния цикъл у нас, министърът на образованието изтъкна: 

„Не принадлежа на партия, не съм задължен да се подчинявам на едно или друго решение на партиен вожд. Това, което мога да направя, е да използвам максимално знанията си като учен, така че да намерим кое е най-правилното решение за нашата страна и за нашата среда. В това отношение не се притеснявам. Ще търся решенията, които са най-подходящи за учениците и учителите, а не които са необходими, за да спасят някакви партийни проценти. Това не ме интересува изобщо.“

Относно тестването на учениците в училище проф. Денков посочи, че такива изследвания с деца не могат да се правят без съгласието на родителите. Дадена е възможност, ако 90 на сто от родителите в дадено училище са съгласни, да бъдат осигурени безплатни тестове.

Включително да бъдат от по-щадящите, при които се взема секрет от устата, а не от носа, така че да може в цялото училище да имаме картина дали се е появило огнище на заболяването.“

„Нашите родители не са много склонни да отидат към такъв вариант“, изтъкна министърът на образованието. Той изрази предположение, че това ще се случи само в някои училища, в които родителите имат нагласа, а за другите учебни заведения остава възможността за тестване на деца със симптоми.

Защото няма никакъв смисъл да тестваме 5 или 10% от децата в едно училище. Това няма да донесе никаква информация, която да бъде полезна, ще бъдат напразно изхарчени средства.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48
Вени Марковски

Вени Марковски: Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп

" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен".  Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..

публикувано на 14.02.25 в 11:19

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32