В момента има два вида пунктове за ваксиниране. Едните са за хората от златната възраст. Те са в сгради с климатик и пейки в приемната. Има и други - за младежи между 12 и 21 години. Те обикновено се откриват в палатки в късните следобедни часове и вечер, в паркове и на площади. Около тях има дискотека. Често черпят с нещо за пиене или има и подаръци.
Един от пунктовете за ваксиниране е в културен дом в Бат Ям ( Русалка), сателитен райони на Тел Авив. Пред пункта за ваксиниране не се чака. Пристигналите са се записали предварително по телефона, а тези които добре ползват Интернет- по Интернет. Така всеки знае кога да дойде. На самото място има пейки, но на влизане рядко някой ги ползва. В залата има пет-шест медицински работника, чиито работни места са отделени със завеси. Хората ползват пейките след ваксинирането. Там изчакват четвърт час, за да са сигурни, че няма да им прилошее. Докато чакат могат да се отбият да им измерят кръвното налягане или, ако имат някакви други заболявания, да им направят кардиограма. Могат да се посъветват по всякакви медицински въпроси с доброволците - най-често пенсионирани лекари или медицински сестри и братя.
"На втория ден, когато обявиха, че трябва да се постави третата ваксина аз, жена ми, децата ми и техните половинки (които са също над 60 години), дойдохме на същия този пункт за ваксиниране. Както и сега, нямаше опашка. Нямаме никакви странични ефекти след инжекцията. Може би един ден само на някои от нас ги боля мястото където са инжектирани, но това може да е и защото са ползвали услуги на неопитни медицински работници. След това, всичко отзвуча. Много искаме живота ни да продължи свободно, без ограничения на придвижване или други форми на карантина. Затова се ваксинирах, което считаме, че е гражданска отговорност за всеки възрастен човек и се надаваме, че и останалите възрастни хора ще го направят. Само тогава ще можем да сме сигурни, че няма да ни заразят и ще можем да продължим да ходим на различните кръжоци, на гимнастика, на лекции, т. е. няма да се лишим от социални контакти, както по време на локдауните", каза за БНР осемдесет годишният Хаим Тулик, дошъл да придружи свой приятел.
По думите му ваксинирането ще осигури спокойствие при пазаруване в магазините.
"Ще можем да изпием някакво питие в кафенетата с приятели и да бистрим политиката. Възвърнаха и културните прояви, част от които са с огромни намаления и са предназначени за възрастните хора. Само след масова имунизация ще сме сигурни, че съседа ни по стол в театъра е достатъчно защитен и най-важното не е болен (или скрито болен) и няма опасност да зарази околните. Ние, възрастните хора, не сме само най-тежко боледуващите от всякакви инфекции и е опасно, ако не сме ваксинирани. Освен болести през годините сме натрупали и много житейска мъдрост. Може би затова процента на имунизираните над 60 години в световен мащаб е най-висок. Рядко сме под въздействието на антиваксерите, които се изявяват в социалната мрежа. Един лекар нарече антиваксерите „заразени“, като най-често заразата им е политическа. Но в същото време е добре да се напарвят по-сериозни изследвания за времето на въздействие на ваксините", допълниТулик.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..