Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Около един милион израелци вече са ваксинирани трети път

Израелци чакат да се ваксинират
Снимка: Искра Декало

Около един милион израелци вече са ваксинирани трети път, след като стана ясно, че в страната е навлязла мутация на Covid-19, която силно увеличи броя на тежко болните и поставените на апаратно дишане. Все още не е проучено колко дълъг е имунитета, който дава една порция от ваксината. Ваксинираните дори се заразят, изкарват много по-леко, дори безсимптомно болестта. Серологичните тестове са много скъпи (много трудно ги изписват личните лекари). Различните възрастни хора имат различно количество антитела в организма си. По предложение на правителството хората над 60 години са поканени да си направят трета ваксина. Причината точно те да са първите, които получават трета доза е, че те бяха имунизирани пред ноември-декември миналата година и са минали повече от 6 месеца от първата им инжекция, а освен това повечето имат тежки съпътстващи заболявания.

В момента има два вида пунктове за ваксиниране. Едните са за хората от златната възраст. Те са в сгради с климатик и пейки в приемната. Има и други - за младежи между 12 и 21 години. Те обикновено се откриват в палатки в късните следобедни часове и вечер, в паркове и на площади. Около тях има дискотека. Често черпят с нещо за пиене или има и подаръци.

Един от пунктовете за ваксиниране е в културен дом в Бат Ям ( Русалка), сателитен райони на Тел Авив. Пред пункта за ваксиниране не се чака. Пристигналите са се записали предварително по телефона, а тези които добре ползват Интернет- по Интернет. Така всеки знае кога да дойде. На самото място има пейки, но на влизане рядко някой ги ползва. В залата има пет-шест медицински работника, чиито работни места са отделени със завеси. Хората ползват пейките след ваксинирането. Там изчакват четвърт час, за да са сигурни, че няма да им прилошее. Докато чакат могат да се отбият да им измерят кръвното налягане или, ако имат някакви други заболявания, да им направят кардиограма. Могат да се посъветват по всякакви медицински въпроси с доброволците - най-често пенсионирани лекари или медицински сестри и братя.

"На втория ден, когато обявиха, че трябва да се постави третата ваксина аз, жена ми, децата ми и техните половинки (които са също над 60 години), дойдохме на същия този пункт за ваксиниране. Както и сега, нямаше опашка. Нямаме никакви странични ефекти след инжекцията. Може би един ден само на някои от нас ги боля мястото където са инжектирани, но това може да е и защото са ползвали услуги на неопитни медицински работници. След това, всичко отзвуча. Много искаме живота ни да продължи свободно, без ограничения на придвижване или други форми на карантина. Затова се ваксинирах, което считаме, че е гражданска отговорност за всеки възрастен човек и се надаваме, че и останалите възрастни хора ще го направят. Само тогава ще можем да сме сигурни, че няма да ни заразят и ще можем да продължим да ходим на различните кръжоци, на гимнастика, на лекции, т. е. няма да се лишим от социални контакти, както по време на локдауните",  каза за БНР осемдесет годишният Хаим Тулик, дошъл да придружи свой приятел.

По думите му ваксинирането ще осигури спокойствие при пазаруване в магазините.

"Ще можем да изпием някакво питие в кафенетата с приятели и да бистрим политиката. Възвърнаха и културните прояви, част от които са с огромни намаления и са предназначени за възрастните хора. Само след масова имунизация ще сме сигурни, че съседа ни по стол в театъра е достатъчно защитен и най-важното не е болен (или скрито болен) и няма опасност да зарази околните. Ние, възрастните хора, не сме само най-тежко боледуващите от всякакви инфекции и е опасно, ако не сме ваксинирани. Освен болести през годините сме натрупали и много житейска мъдрост. Може би затова процента на имунизираните над 60 години в световен мащаб е най-висок. Рядко сме под въздействието на антиваксерите, които се изявяват в социалната мрежа. Един лекар нарече антиваксерите „заразени“, като най-често заразата им е политическа. Но в същото време е добре да се напарвят по-сериозни изследвания за времето на въздействие на ваксините", допълниТулик.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 минути. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37