Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Седмица на напрежение, политически раздори и гражданско недоволство

Собственици и работещи в заведения и нощни клубове от Благоевград блокираха за 30 мин. Е-79, 3 септември 2021 г.
Снимка: БГНЕС

Седмица на напрежение, на задълбочена политическа криза, гражданско недоволство, сигурни втори предсрочни парламентарни избори и дата за президентските. И всичко това на прага на задълбочаващата се поредна Covid вълна.

След една година отново сме на прага на ограничения на фона на ниска ваксинация. Лекари от страната определят ситуацията като сюрреалистична. Българите  масово остават неваксинирани, но задължителна ваксинация не се предвижда у нас, увери служебният премиер Стефан Янев.

Хиляди представители на  бизнеса излязоха на протест срещу новите ограничения - блокади и шествия във Варна, Велико Търново, Пловдив и Благоевград на ресторантьори, собственици и служители в нощни заведения и дискотеки. В условията на нови ограничения за част от бизнесите, ще продължат за действат мерките за подпомагане на заетите и тези за работодателите. Това обяви вицепремиерът и социален министър Гълъб Донев

Как ще посрещнем първия учебен звънец в условията на пандемията - отговорът даде тази седмица просветният министър Николай Денков и обеща първо да се затварят училищата и първи да се отварят.

Темата Covid-19 в Народното събрание се изчерпа с двама глобени депутати за неносене на маска. Парламентът имаше свой дневен ред - далеч от дневния ред на обществото.

Тази седмица интригата падна  -  един предизвестен край  на третия последен проучвателен мандат за съставяне на правителство. Втората среща на мандатоносителя БСП с „Демократична България“ претърпя фиаско - дори не се състоя. Ден по-късно „Има такъв народ“ се срещна с БСП за 5 минути, за да откаже подкрепа. Националният съвет на БСП реши да върне мандата на 7 септември. А тези събития бяха подплатени от скандали в пленарната зала. Депутатите изпаднаха в дни на правен хаос и раздори заради промените в закона за Националната служба за охрана.

Законопроектът за НСО прерасна в криминален сюжет, след заплаха за убийство на председателя Ива Митева. Полицията задържа 26-годишния Любомир Яков  - криминално проявен, а прокуратурата му повдигна обвинение. Мотивите за отправената от него заплаха остават неизвестни.

Според Тошко Йорданов заплахата срещу председателя на парламента е „политическа демонстрация за сплашване“. В седмицата на политически раздори депутатите се обединиха за датата на президентския вот - 14 ноември.

С 338 милиона лева се увеличават парите за здраве. От 1 октомври минималната пенсия става 370 лева вместо досегашните 300 лева. За да стане факт промените трябва да се подкрепят и в пленарната зала на извънредно заседание във вторник. Следващата седмица се очаква и голямата актуализация, която предвижда повече пари в различни сектори.

Но редица браншове едва ли се вълнуваха от датите на изборите, притиснати от проблеми и заплаха от безпаричие.

И докато страната се тресеше от политически скандали и протести, фестивалът „Аполония“ радваше и радва своите посетители в Созопол.

А една изключителна културна проява в столицата се превърна в световно събитие. Дългоочакваният концерт на оперните звезди Соня Йончева и Пласидо Доминго зарадва петхилядната публика на открито пред храм-паметника „Свети Александър Невски“ и всички по света, които гледаха концерта в  интернет. Спектакълът напомни за изключителния талант на българската оперна прима Соня Йочева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21