Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фондация "Македония" настоява за промени в Закона за българското гражданство

Българите в Македония не чувстват реална истинска подкрепа от България

Виктор Стоянов
Снимка: личен архив

Фондация "Македония" ще внесе писмо до Председателя на Народното събрание и Пезидента с настояване да се въведат промени в Закона за българското гражданство. 

"Да се отнема българското гражданство от тези лица, които са се декларирали с различна етническа принадлежност от българска от Северна Македония, а са получили българско гражданство на база етническо самосъзнание българин. Това  е деклариране на невярна информация пред службите, пред органите на България", каза за БНР Виктор Стоянов,  председател на Фондация  "Македония".

По думите му България допуска ключова грешка през последните 30 години.

Северна Македония Република България няма национална програма и организирана работа, която да е последователна през годините и със смяната на нашите официални представители там и със смяната на ръководните фактори в Министерството на външните работи. Какво означава това. Това означава, че ние  не работим организирано с хората в Северна Македония - тези, които се чувстват българи не чувстват реална истинска подкрепа от България. Това е причината много от тях  да се запишат като македонци  на сегашното преброяване. Ние трябва да имаме по-организирана и системна работа с хората там", допълни в предаването "Преди всички" Виктор Стоянов. 

В  Република Северна Македония започва преброяване на населението. Това ще бъде първото за последните 20 години

"Аз работя с хиляди хора от Сверена Македония ежедневно. Вчера съм провел над 50 разговора, защото вчера започна официално преброяването в Северна Македония. Преброени са 91 хиляди 681 души. По моя вътрешна информация като българи са се определили само 72  тях.  Тук е много важно да кажем, че имаме 130 хиляди български граждани от Сверена Македония, които са придобили българско гражданство на база български произход и декларирано българско самосъзнание етническо пред нотариус. По-голяма част от тези 130 хиляди души вероятно не живеят в Северна Македония и няма да вземата участие в преброяването – тези, които живеят там имат законово задължение да се запишат като българи“

На 5 септември 2021 година Министерството на външните работи написа позиция, която започва със следното:

"Позицията на България по темата за спазването на правата на българските граждани и гражданите с българско самосъзнание в Република Северна Македония е многократно заявявана. Известни са проблемите, с които българите са се сблъсквали в миналото и за съжаление продължават да се сблъскват и до днес: репресии, слово на омраза и неравноправно третиране единствено и само заради изразяване на българското си самосъзнание".

"Изключително коректна позиция. Благодаря на Министерството на външните работи като българин, като български граждани за тази адекватна позиция.  В Република Северна Македония няма малцинства по Конституция. Там има части от народи, които съставят македонското общество. Сравняваме с България - в България всички сме българи по Конституция и няма малцинства също, но няма и части от народи. Българският народ е съставен от части на българското общество. Тази държава е мултиетническа в такъв смисъл, че обществото е създадено от части от народи и е срамно и грозно българският народ да не участва в състава на македонското общество“, заяви Виктор Стоянов 

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване, разказа за фотографа Валери Бобенков , който обича да пътува и ни разказва за местата, които е посетил. Това..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51
Народен театър

Преводачът на "Оръжията и човекът": Критиката отвън се приема като подигравка

"В сюжета е заложена една от най-съкровените битки в българската история – при Сливница. Действието се развива в България и има само български герои , с изключение на един. Това е повече от достатъчно, за да събуди интерес в българския читател." Това каза пред БНР за пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът" нейният преводач Стоян Чапразов,..

публикувано на 07.11.24 в 06:56
Ученици в училище в Кипър.

Кипър: 1000 евро помощ при раждане на първо дете

Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..

публикувано на 05.11.24 в 08:27
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15