Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празник за малчуганите в Йерусалим

Йерусалим
Снимка: Pixabay

В самия край на лятото, дни преди поредния локдаун, общината в Йерусалим реши да изненада най-младите си жители. Те нямат „зелени паспорти“, защото Pfizer още не е дал разрешение за ваксинация на деца под 12 години. По тази причина пред входа на Градинката на камбанката имаше санитари, които правиха бързи тестове на прохождащи госпожици и господинчовци, придружени от бавачките си, на дечица в колички, бутани от майките им, обградени от още няколко братчета и сестричета на различна възраст, и на горди момиченца и момченца, водени от татковците си.

Колкото и да е странно, първата спирка в градинката е „място за заразяване“. Не с Ковид, а с любов! Една въртяща се около оста си полицайка раздаваше лепенки със сърчица. Ако се вгледаш, това се две преплетени брачни халки. Не знам дали тази спирка е точно за децата, на които не е позволено нито да се прегърнат, нито да се целунат, но е намигане към придружителите. А малките могат да се скрият между висящи панделки или да си наемат чувал и да влязат в него. С подскачане могат да стигнат до наклон, където да се търкулнат в тревата.

За тези, които се страхуват от задаващия се локдаун, има две спирки „за лечение“. Първата е алхимична лаборатория. Преди да забъркат лек, всеки трябва да отговори от какво най-много се страхува: да остане сам в спалнята със загасена лампа; че лятото си отива; да не би да се заключи в тоалетната и да не може да излезе или да не би да се разболее някое от другарчета му и лекарите да му предпишат две седмици карантина. А сиропите са невероятни - от нарове, от мед от фурми, от рошкови или дори от сок от бадеми. Само се пият по малко - по една пипетка.

За тези, които се страхуват от карантина, е следващата спирка. В нея се разказва за едно малко момиченце, което се сприятелило с кит. Докато били малки плували заедно, но китът пораснал толкова много, че момичето можело да се настани в търбуха му, почти като библейския Йов. В Градинката на камбанката коремът на кита представляваше дълга палатка, където се набутваха всички желаещи.

Друг огромен страх по време на локдаун е някой да не надебелее. Затова две дебели балерини танцуваха невероятно в розовите си премени. Около тях имаше най-много зрители. Преди да затанцуват, всяка от тях напомпваше костюма си с помпа за велосипед. След това показваше, че дори и дебелите могат да танцуват прекрасно!

Накрая бе станцията с рождения ден. Оказва се, че тортата е там, но свещите ги няма. Затова всевъзможни животни, направени от чорапчета, панделки, стомнички и всякакви подръчни предмети и разиграни великолепно, умуваха как да намерят свещи за рожден ден. А те трябваше да бъдат много - 40. На толкова става Театъра „вагон“. На гарата на Йерусалим е започнал творческия си път Кукленият театър, а сега Градинката с камбанката е на покрива на новата му сграда, която има различни по големина зали за представления под земята. Лабораториите за кукли са до градинката. Всяко дете може да опита само да направи своя кукла от подръчни предмети. Въпрос на въображение, а при малчуганите то е в излишък. Дори артистите се учат от тях!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34