Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подготвени ли са училищата и езиковите школи за присъствено обучение

Училище „Цар Симеон Велики“
Снимка: Училище „Цар Симеон Велики“

Началото на учебната година ще е присъствено, но как ще продължи остава  неизвестно. Решението за преминаване  към дистанционно обучение ще вземат Регионалните здравни инспекции на база на данните за заболеваемостта.
Присъственото обучение е важно за качеството на образователния процес, както и за социализацията на учениците, каза  Ирена Гръкова,  директор на най-голямото видинско училище „Цар Симеон Велики“, в което се обучават ученици от 1- ви до 12-ти клас.

"Следим всичко, което излиза като указания, заповеди и насоки от страна на министъра на здравеопазването и от страна на министъра на образованието и науката - конкретизирани изисквания към училищата, те вече са публикувани и се стараем да ги изпълняваме. Трябва да се осигурят необходимите количества и качество дезинфектанти и да се организира според изискванията максимално често дезинфекция на работните и учебните помещения, кориди и всички пространства в училището“.

Ирена Гръкова съобщи, че се създава организация, графиците, по които това ще се случва.

„Децата от началния курс в училището са отделени от по-големите. Междучасията ще са по различно време, носенето на маски в училището ще е според указания на здравното министерство. Трябва да носят маски особено в общите пространства. Това, което казвам е лично мнение и не бих искала да влизам в някакви спорове с аргументи и контрааргументи дали малките деца могат да издържат с маски или не могат, защото няма ясна аргументация по този въпрос", допълни Ирена Гръкова.

В училище "Софроний Врачански" във видинския квартал "Нов път" се готвят както за присъствено обучение, така и за провеждане на занимания в електронна среда.

"Правим всичко възможно да бъдат осигурени класни стаи на децата, които да са само за тях, да няма движение по кабинети, за да може максимално да се ограничи и да се даде възможност на всички дезинфекционни мерки, които взимаме -  имам предвид маските, потоците на движение. Да са подсигурени и опазени децата. Що се отнася до колегите - около 50% от тях са или преминали Covid-19 или при проверка с тестове са показали антитела - около 10%", каза  директорът на училището Нина Иванова.

Основното училище в село Раковица,  в община Макреш е средищно за учениците от няколко села.

Проблем ще е обучението в елекроннна среда, защото повечето от децата са без достъп до интернет в селата, каза директорът на училището Борислав Тодоров.

"Няма достатъчно усторойства за всяко дете,  но на семейство можем да осигурим устройство - по едно на семейство със сигурност".

Ели ще е в 9 клас в училище във Видин и очаква с нетърпение първия учебен ден.

"Присъствено ще е най-добре, защото учителите ще могат да ни научат по-добре, да ни помогнат, ако има нужда, да ни проверят домашните в училището". 

Мястото на децата е в училище със своите връстници, казва Ани, майка на бъдеща десетокласничка

"Реалното обучение няма по-хубаво от него. Онлайн обучението върши своята работа,  но недокрай.  Според мен децата трябва да са в класната стая.  Абсолютно съм против маските. Специално моето дете е споделяло, че не издържа с маските". 

Владимир Христов, член на Управителния съвет на Асоциацията на езиковите центрове в България коментира:

"Започваме присъствено. Това е твърдо засега. Надявам се да не шокирам някого, но ние в голяма степен сме удовлетворени от заповедта на министъра, в частта, която касае нас, защото в нея е залегнало най-важното - ние искаме децата да могат да учат пълноценно, в присъствена форма. Обучението на децата вече не е приоритет само на думи".

По думите му ролята на езиковите центрове е много важна, защото "неформалното обучение подпомага и допълва формалното".

"Ако вземем за отправна точка  резултатите от анализа на МОН, че има влошаване на знанията на голяма част от учениците през изминалата година и половина, то тогава нашата роля е още по-важна, защото ние можем да помогнем това да не се повтаря или задълбочава. Ако дадено дете изостава в изучаването на тази важна ключова компетенция - владеенето  на чужд език, то езиковите школи са тези, които могат да помогнат да навакса това изоставане".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17