Галерия "Серякова къща" в Троян е родната къща на Ботевия четник Георги Серяков. През 1991 тя е предоставена от Община Троян на Дружеството на троянските художници. През 2016 става един от обектите на Музея на занаятите в града.
Галерията разполага с пет изложбени зали. В нея посетителите могат да разгледат изложби, да присъстват на джаз или класически концерт, премира на книга, да открият бутиков подарък. В галерията ежегодно се организират повече от 15 изложби. Освен картини на съвременни автори в нея се представят творби от Фонда на музея на занаятите. В залите на галерията се подреждат икони, керамични предмети, бижута, рисувани шалове, художествена фотография, изкуство от дърво.
За 30- годишната от създаването на галерията е отпечатана официална пощенска картичка, която е в обръщение. За празника на галерията беше издадено и луксозно издание, в което са включени историята на Галерията, творбите на творците.
"Казва се 30 цветни години. То е и посветено на всички хора, художници, музиканти, интелектуалци, обикновени посетители, които изобщо са преминали през нея. А през галерията преминават повече от 7 000 посетители на година. В началото е засегната историята на сградата на галерията, тъй като тя е построена на мястото на родната къща на Ботевия четник Георги Серяков - Гиу. Неговият баща пък Найден Серяков надживява Гиу, който е убит заедно с Ботев във Врачанския Балкан и той е бил един от първите кметове на Троян. Другите наследници са били богати хора, висши магистрати, затова са успели да построят такава внушителна сграда в бароков стил по австро-унгарски проект, когато един от троянските художници Марко Табаков, временно изпълняващ длъжността кмет, осъществява дългогодишна мечта на поколения троянски художници, да има в Троян галерия, където те да излагат творбите си“, каза за БНР Мариела Шошкова.
В изданието е отредено специално място на Дружеството на троянските художници, на неговите председатели.
„Също е отредено място и на галеристите. По обобщено в това издание са представени първите 20 години на галерията. После се представя новият период от още 5 години, в които галерията е под управлението на дружеството на троянските художници. В изданието са публикувани също и много любопитни факти от живота на галерията ни. Мнения на известни личности за нея. Заснети са текстове от книгата за впечатления, които красноречиво говорят, какво мислят посетителите за нас и изобщо опитали сме се да направим едно забавно и привлекателно издание с много снимки, включително и на произведения на изкуството“.
За празника в Серяковата къща ще бъде подредена и изложба с отбрани творби от фонда на Музея на занаятите:
"Много специална по мое мнение изложба. На петимата най-добри, известни на национално ниво троянски починали вече художници. Това са Пенчо Балкански, Бочо Донев, Иван Пеевски, Иван Шошков и Григор Първев. Подбрали сме техни творби от фонд "Изобразително изкуство" на музея на занаятите".
В празничния ден гостите имаха възможност да се насладят и на джаз-концерт.
„Наш патент е джаза и затова сега сме поканили отново едни от най-добрите джаз-музиканти, които ги поканихме и преди 12 години и така стартира традицията в галерията да се слуша джаз на откривания на изложби. Това са Венцислав Богоев - тромпет. Неделиян Гемишев - кларинет, Павлин Павлов - цубтромбон. Павлин е троянец, много известен музикант, свири в БНР и проф. Владо Радулов, който води джаз-предаване по радио Хоризонт. Поканихме ги не случайно, когато дойдоха за първи път, някои троянски медии написаха, че Троян се е превърнал в Ню Орлианс, толкова добри бяха и решихме, че е подобаващо сега отново да дойдат".
Повече можете да чуете в звуковия файл."Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..
Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..
"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..
19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...
Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..
Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..