Галерия "Серякова къща" в Троян е родната къща на Ботевия четник Георги Серяков. През 1991 тя е предоставена от Община Троян на Дружеството на троянските художници. През 2016 става един от обектите на Музея на занаятите в града.
Галерията разполага с пет изложбени зали. В нея посетителите могат да разгледат изложби, да присъстват на джаз или класически концерт, премира на книга, да открият бутиков подарък. В галерията ежегодно се организират повече от 15 изложби. Освен картини на съвременни автори в нея се представят творби от Фонда на музея на занаятите. В залите на галерията се подреждат икони, керамични предмети, бижута, рисувани шалове, художествена фотография, изкуство от дърво.
За 30- годишната от създаването на галерията е отпечатана официална пощенска картичка, която е в обръщение. За празника на галерията беше издадено и луксозно издание, в което са включени историята на Галерията, творбите на творците.
"Казва се 30 цветни години. То е и посветено на всички хора, художници, музиканти, интелектуалци, обикновени посетители, които изобщо са преминали през нея. А през галерията преминават повече от 7 000 посетители на година. В началото е засегната историята на сградата на галерията, тъй като тя е построена на мястото на родната къща на Ботевия четник Георги Серяков - Гиу. Неговият баща пък Найден Серяков надживява Гиу, който е убит заедно с Ботев във Врачанския Балкан и той е бил един от първите кметове на Троян. Другите наследници са били богати хора, висши магистрати, затова са успели да построят такава внушителна сграда в бароков стил по австро-унгарски проект, когато един от троянските художници Марко Табаков, временно изпълняващ длъжността кмет, осъществява дългогодишна мечта на поколения троянски художници, да има в Троян галерия, където те да излагат творбите си“, каза за БНР Мариела Шошкова.
В изданието е отредено специално място на Дружеството на троянските художници, на неговите председатели.
„Също е отредено място и на галеристите. По обобщено в това издание са представени първите 20 години на галерията. После се представя новият период от още 5 години, в които галерията е под управлението на дружеството на троянските художници. В изданието са публикувани също и много любопитни факти от живота на галерията ни. Мнения на известни личности за нея. Заснети са текстове от книгата за впечатления, които красноречиво говорят, какво мислят посетителите за нас и изобщо опитали сме се да направим едно забавно и привлекателно издание с много снимки, включително и на произведения на изкуството“.
За празника в Серяковата къща ще бъде подредена и изложба с отбрани творби от фонда на Музея на занаятите:
"Много специална по мое мнение изложба. На петимата най-добри, известни на национално ниво троянски починали вече художници. Това са Пенчо Балкански, Бочо Донев, Иван Пеевски, Иван Шошков и Григор Първев. Подбрали сме техни творби от фонд "Изобразително изкуство" на музея на занаятите".
В празничния ден гостите имаха възможност да се насладят и на джаз-концерт.
„Наш патент е джаза и затова сега сме поканили отново едни от най-добрите джаз-музиканти, които ги поканихме и преди 12 години и така стартира традицията в галерията да се слуша джаз на откривания на изложби. Това са Венцислав Богоев - тромпет. Неделиян Гемишев - кларинет, Павлин Павлов - цубтромбон. Павлин е троянец, много известен музикант, свири в БНР и проф. Владо Радулов, който води джаз-предаване по радио Хоризонт. Поканихме ги не случайно, когато дойдоха за първи път, някои троянски медии написаха, че Троян се е превърнал в Ню Орлианс, толкова добри бяха и решихме, че е подобаващо сега отново да дойдат".
Повече можете да чуете в звуковия файл.Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..