Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Иванов: Нарастването на цените се преекспонира

Снимка: БГНЕС

Много се преекспонира нарастването на цените, заяви пред БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.

„Да, имаме нарастване на цените на ресурсите, имаме натегната пазарна обстановка, цените на услугите. Имаме и нарастване в доходите от 2019-а, 2020-а година, усложнена обстановка във връзка с епидемията и в същото време има нарастващо търсене, което наблюдаваме от последните три месеца. Имаме и паралелно недобро климатично проявление по отношение на месеците юни, юли и август“, обясни Иванов в предаването „12+3“. В момента по думите му се наблюдава успокояване на цените при плодовете и зеленчуците след скъпия август.

Главно на климатични фактори се дължат по-високите цени на краставиците, пипера, зелето и морковите, отбеляза Владимир Иванов. При някои от реколтите се наблюдава ръст от порядъка на 30-40% спрямо миналогодишните цени.

При плодовете и зеленчуците наблюдаваме резки вариации, които са много зависими от климата. Много малко влияят другите фактори при тази група хранителни продукти.“

Поскъпването на олиото е от средата на 2020 година, припомни Иванов.

„Пикът беше през юни – 53% спрямо миналата година.“

Сега реколтата у нас и в Европа е много добра, регистрира се намаляване на търсенето на слънчоглед на международния пазар.

Ще се наблюдава тенденция за постепенно бавно намаляване на цената на олиото. В никакъв случай няма да останат равнищата на едро над 3 лева, както са в момента“, прогнозира Владимир Иванов.

При яйцата и пилешкото месо почти няма промяна спрямо миналата година. При свинското месо има добро предлагане. Оризът и фасулът са с по-ниски нива от миналата година. Захарта е с 4% по-скъпа.

Снимка: Диана Христакиева

При млечните продукти цената на маслото остава същата като през 2020 г., а при кашкавалите и сирената се отчита разлика 6-7% спрямо миналата година.

Относно цената на хляба Владимир Иванов посочи, че е имало рязко нарастване на разходите за труд, към което се добавят и разходите за енергоносителите, което прави промяната в цената закономерна, но според него няма да е драстична.

„Не съм сигурен, че ще стигнем нивата от 2 лева. (…) В никакъв случай няма да наблюдаваме драстично увеличение, най-малкото защото не могат да продават.“

Снимка: БГНЕС

Тази година имаме рекордна реколта от зърно с много добро качество, уточни той и увери, че „зърно има страшно много“.

„Нищо не предполага да сме свидетели на резки изменения.“

На пазара на храни конкурентната среда е много мощна и спекулации много трудно могат да се правят, обобщи Владимир Иванов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините камъни" ощетяваме Европа и света

"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..

публикувано на 29.01.25 в 10:28

Настъпва Лунната Нова година

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година.  Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..

публикувано на 29.01.25 в 05:34

Все по-недостъпната Витоша – какво да се прави?

Кметът на София трябва да убеди правителството част от бюджета на НЗОК да се отдели за укрепване на здравето на живеещите в София, като няколкостотин милиона се инвестират в спортни съоръжения, най-вече в планините около София , които са "белият дроб" на столицата. Тази препоръка отправя в ефира на БНР Димитър Димитров, който е бил..

публикувано на 28.01.25 в 11:49