Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Майсторът на словото Георги Господинов провокира въображениeто на изкушени да пишат

Пет дневен майсторски клас организира писателят в Созопол

Георги Господинов представи най-новата си книга
Снимка: Славена Илиева

Първи майсторски клас по творческо писане организира писателят Георги Господинов по време на празниците на изкуствата "Аполония" в  Созопол. Участниците трябваше да се справят с предизвикателството да напишат за 15 минути началото на роман, стихотворение или нови думи.

"Това, което е хубаво за младите хора,  които пишат е да има някой, който да може да чете и да обсъжда с тях техните текстове. Това, което и е доброто за писателя, който се занимава с това и се опитва да преподава е, че в някаква степен се учи да се радва на текстовете на други хора. Има нещо хубаво в това да откриеш добър стих в текста на млад човек", каза за БНР писателят Георги  Господинов.

По думите му смисълът на майсторския клас е участниците да обменят информация за книги и автори.

"Аз мисля, че човек, ако нещо знае, всеки, който е бил начинаещ писател и поет знае колко е важно да намериш друго око, което да прочете текста ти, да ти каже няколко думи и понеже съм получавал подобни жестове мисля, че е редно да ги върна към младите писатели".

Георги Господинов се срещна с негови читатели  Снимка: Славена Илиева

От 35 кандидати за участие в курса по творческо писане са избрани 7 души. Някои от тях споделих впечатленията си в интервю за предаването "Нощен хоризонт".

"Тези пет дни ни дадоха много поле за изява", каза Александра.

По думите на Веселина за пет дни майсторски клас не можеш да станеш писател

"Със сигурност ни даде увереност да продължим да се опитваме да станем писатели много усилено".

"Според мен не може да се стане писател за пет дни, но ако прекараш пет дни в компанията на Георги Господинов можеш да се научиш как да бъдеш по-добър писател", каза Иван.

"Тези пет дни ни дадоха изключително много знания, вдъхновение, утеха - упражненията, които правихме, всяко едно нещо успя да изгради сетиво в нас",  допълни Теодора.

Книгата „В пукнатините на канона

Последната книга на Георги Господинов е "В пукнатините на канона".

"Провинцията в този смисъл, в смисъла на книгата е много хубаво място. Това е онова освободено от центъра място,  от дисциплиниращата роля на центъра, далеч от центъра, където могат да се развият неочаквани явления, както футуризма за кратко в едно анархистко градче като Ямбол".

Георги Господинов раздава автографи    Снимка: Славена Илиева

Писателят подчерта, че литературата е инструмент, през който четем себе си  и обществото.

"Няма да се уморя да го повтарям - това е въпрос на вкус, политически въпрос, онова което ни се случва - бездарието, разпада на обществото е част и от лошия вкус, който сме си възпитали".

Книги на Георги Господинов        Снимка: Славена Илиева

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22