Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Албена Танева: Хубаво е пиянството на един народ да не ни се случва непрекъснато

Албена Танева
Снимка: БГНЕС

„Критичното и просташкото са две много различни неща. Няма да е справедливо да кажем, че всеки, който е бил представител в този парламент, в тази обострена ситуация непременно е носител само на ниското ниво. Със сигурност не е мястото за цирк, не е клоунада. Трябва да разграничаваме какъв тип шоу може да се случи в съответната институция – развлекателното шоу не е за парламента.“ Това заяви пред БНР политологът доц. Албена Танева, преподавател по публична администрация в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ на финала на мандата на 46-ото Народно събрание. В последните два парламента могат да се откроят и положителни явления, смята тя.

Доц. Танева оспори популярните квалификации за отделните партии и посочи, че партиите, „които се наричаха партии на протеста“, не са непременно партии на промяната, а „пиянството на един народ е хубаво да не ни се случва непрекъснато“.

Към следващите избори трябва да тръгнем с повече аргументи и с повече разум, подчерта преподавателят. Танева апелира да си пожелаем отрезвяване и „да мислим преди да режем, да подходим с топло сърце и хладен ум, да се научим да разговаряме едни с други“.

Скандалите, инженерингът, краткосрочният ефект не може след това да се превърнат в продължителна подкрепа, изтъкна Танева в навечерието на предстоящата предизборна кампания.

Има нужда от успокояване, мъдрост и малко повече приличие в нашите публични прояви, обобщи тя.

„Политиката не е мръсна работа. Мръсна, ама се захващат. Кой го прави мръсно? Нима ние имаме живот извън политическото? Ние всички трябва да намерим начин да се вземат решения, защото това изгражда нашата социална среда“, коментира доц. Танева в предаването „Нещо повече“.

Дефектна теза в обществото според нея е от какви специалности има нужда нашето общество. Потенциалът на едно общество е да има подготвени хора, които харесват това, което правят и това важи и за политиците, подчерта тя.

Не е достатъчно някой да има докторска степен по микробиология, за да може да очакваме, че на 32 години ще бъде много добър министър, отбеляза още доц. Танева. По думите ѝ „има прекаляване в търсенето на звезди“.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06