Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изводите от времето на тежки здравни кризи са събрани в три филма

Снимка: Pixabay

Във време на пандемия и в деня, в който беше отчетено, че починалите от коронавиурус са над 20 хиляди, бяха представени 3 филма, посветени на поуките от здравните кризи у нас. Лентите са образователни и освен много въпроси дават и много отговори на неяснотите.

Трите образователни филма са на фондация MyCentury и ни връщат във времето на тежки здравни кризи, с които България се е справяла и от които може да извлекат полезни уроци и за сегашната Covid-пандемия.

Какво можем да научим от архивите за някои от най-тежките здравни кризи в най-новата българска история? Има ли в днешния ден, доминирани от коронавируса, поуки от овладяването на вируса ХИВ и борбата срещу туберкулозата през 50-те години? Каква е ролята на здравните медиатори за справянето със здравни кризи сред маргинализирани групи? Отговори на тези въпроси можете да откриете в трите шестминутни ленти. Автори на филмите са журналистите Велислав Радев и Джанет Бари, които искат да предизвикат обществено обсъждане на проблемите на здравната култура у нас, за да бъдат включени тези теми в учебните програми.

Според Велислав Радев това са филми с разкази от първо лице, а той ги определя по-скоро като журналистически, а не толкова като документални. Известни учени са участвали като консултанти: 

"Филмите са направени с финансовата подкрепа на правителствата на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия. Тези филми защо са здравни - защото в един момент ние започнахме да търсим начин да свържем тази история с днешната криза и започнахме както се започва от източниците - разказ от първо лице, свидетели на най-важните моменти на XX век. Ние се връщаме назад и нашата работа изследване от националната филмотека и също така други източници. Студия време има един изключително ценен документ за първите случаи на влизане на ХИВ в България. Филмите бяха подготвени като част от този проект, при подготовката участваха и академични учени.

Два от филмите са посветени на здравни кампании от близкото минало. Първият ни връща в 50-те години и разказва за туберкулозата и по-специално как България се е справила с жълтата гостенка:

Д-р Тонка Върлева, която представлява България в Глобалния фонд за борба срещу СПИН заяви, че у нас преди 80 години е имало ясна държавна политика и системен подход за справяне с туберкулозата:

"Със закон е регламентирано безплатното лечение на туберкулоза на всички български граждани и повсеместното ваксиниране. Това означава, че те са достигнали до всички - до най-малкото село и махала в България. По-късно към 2000 година има национални програми, които са финансово обезпечени за борба с туберкулозата. Имаме и подкрепа от Глобалния фонд като на практика Глобалният фонд кофинансираше изпълнението на Националните програми, които са ясно разписани в план за действие, финансов план и план за мониторинг.

Вторият филм е посветен на кампания срещу ХИВ с акцент върху факта, че през 80-те години у нас са тествани за недостатъчно проучения тогава вирус два милиона души:

Третият филм е посветен на медиаторите, които работят на терен в ромските общности. Лентата ни пренася в квартал „Кошарник“ на град Монтана и е заснета през пролетта. 

Филмите ще се разпространяват в платформата за дигитално образование на издателство „Просвета“.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл .

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
FAKE PHOTO EXHIBITION

Елена Филипчева представя FAKE PHOTO EXHIBITION

Визуалният артист Елена Филипчева представя изложбата си FAKE PHOTO EXHIBITION в One Gallery.  "Съвременният разговор се води в посока фалшиви новини, фалшиви профили, фалшиви стоки, дори фалшиви хора. Не исках да заблуждавам зрителите за това какво ще видят. Исках те сами да изградят своята фабула и да интерпретират. Аз съм..

публикувано на 26.09.24 в 19:54
Георги Андреев

Георги Андреев е първият български автор в новия сезон на Радиооркестъра

Композиторът Георги Андреев, ръководител на оркестъра в Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", гради творчески връзки и със Симфоничния оркестър на БНР от много години. На 27 септември в зала "България" неговата пиеса "Земя на рози" за гъдулка и оркестър ще открие първия концерт от новия сезон на състава, а самият автор ще бъде и солист. Другите..

публикувано на 26.09.24 в 17:57
Маргарита Русева

Обективът на Маргарита Русева ни среща с жителите на малки села в планината

Есента носи в себе си някаква мъдрост. Придава отвън и отвътре усещането за нещо топло и уютно. Есента е обръщане към себе си, някакъв особен инсай д, в който като филм се прожектират спомените ни, случките и преживяванията. Появяват се картини, все още ясни и неподправени.  И ние сме в синхрон с времето, леко отпочинали, леко уморени. Вече не..

публикувано на 26.09.24 в 17:06
Дмитрий Юдин

Дмитрий Юдин - гост на Радиооркестъра за откриването на сезона

През месец юни диригентът Константин Илиевски съобщи в Цюрих името на пианиста, който ще солира на Симфоничния оркестър на БНР в първия концерт от новия творчески сезон – това е Дмитрий Юдин, 23-годишен руснак, който учи в Manhattan School of Music в Ню Йорк при именития кубински пианист и педагог Орасио Гутиерес.  Името на Юдин се появи в афиша..

публикувано на 26.09.24 в 14:44

"Всичко прелива". Етнобарок на Софийски музикални седмици

Етнобарок ще звучи на Софийски музикални седмици. Концертът е съвместен проект: "Единни в многообразието", с Белгийското председателство на ЕС. Ансамбълът включва Алон Сариел – барокова мандолина и лютня, Юрген де Бройн – лютня, Христина Белева - гъдулка за бароков концерт, Калина Андреева – вокал и контрабас, Ана Янкова – вокал, Борислав..

публикувано на 26.09.24 в 13:16
Ивайло Захариев

Ивайло Захариев повдигна завесата за сюжета на "Top Floor" пред БНР

Актьорът Ивайло Захариев е с голяма роля в продукцията на френския режисьор Жереми Минюи "Top Floor" или на български - "Последен етаж" . Актьорът е единственият българин във френската продукция . Коварната страна на социалните мрежи е основната тема, на които се спира филмът, а в центъра му е известна инфлуенсърка , която попада в..

публикувано на 25.09.24 в 12:15

Златин Цветков: Импровизаторът унищожава егото си, за да е в полза на другите

Най-изявените майстори в жанра на комедийната импровизация ще се включат в седмото издание на фестивала на комедийната импровизация 2024. Мотото на фестивала е "Дълбоко потапяне". "Това е фестивал, който е изцяло самостоятелно организиран. Около 80 души от чужбина идват специално за този фестивал. Нямаме никакво държавно финансиране, нито..

публикувано на 25.09.24 в 09:57