Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ясен Лазаров: Медийната отчетност у нас е формално регулирана

Декларираното в регистъра на собствениците е различно от реалните средства, с които медиите оперират

Снимката е илюстративна
Снимка: БНР

В идеалния случай регистърът на собствениците на медии би трябвало да разкрива собствениците на медии в България и източниците за финансиране на тези организации. Медийната отчетност у нас обаче е доста формално регулирана и поради това получаваме по-скоро приблизителна картина. Това каза пред БНР Ясен Лазаров от Института за развитие на публичната среда. Институтът е направил анализ на функционирането на регистъра.

350 организации са подали декларации до МК за 2020 г.

В декларациите, подадени до Министерството на културата, се отразява финансирането и сключваните договори с публични институции, но не се отразяват търговските сделки на медиите с частни юридически лица, отбеляза Лазаров.

Така се оказва, че декларираното в регистъра се различава от реалните средства, с които оперират медиите в България.

Като друг проблем Ясен Лазаров посочи липсата на ясни указания, което обърква медиите кое и къде трябва да се попълва в декларациите, което по думите му води до дублиране на суми в различните графи или до попълване на грешна информация.

„В медийните декларации има суми в различни валути, нанасяни са договори с неясен срок на изпълнение, суми, към които е начислен или не ДДС или това обстоятелство въобще не е указано. Това е проблем, защото когато всяко задължено по закона лице подава декларация по свой си начин, накрая тази информация трудно може да се постави в контекст, да се сравнява, да се анализира.“

Това е финансова информация и може би трябва да се замислим дали Министерството на културата е най-правилната институция, която би трябвало да работи с нея, коментира Ясен Лазаров в предаването „Преди всички“.

Министерството на културата не прави проверки по същество, изтъкна още Лазаров.

На оперативно ниво могат да се въведат промени, които да повишат ефективността на публичния регистър, смятат от Института за управление на публичната среда, които имат изработени препоръки.

Институциите трябва да разпознаят своя интерес. Ако регистърът се поправи по адекватен начин, тази информация може да бъде полезна както за гражданите, така и за институциите, обобщи Ясен Лазаров.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09
Енчо Керязов

Фондация "Енчо Керязов" с нова кампания за деца таланти в 14-ото издание на "Нощ на звездите"

Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават  до 5 февруари  в четири  различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..

публикувано на 05.01.25 в 06:00

2025 г.: очаквай неочакваното

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..

публикувано на 04.01.25 в 14:00
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08