Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

80% от кинотворбите във фестивала CineLibri са премиерни за България

Седмото издание на CineLibri ще се проведе под мотото „Божествена комедия“

Кадри от филма „Бенедета“ на режисьора Пол Верховен
Снимка: CineLibri

Седмото издание на кинолитературния фестивал CineLibri ще се проведе от 2 до 31 октомври .

49 филма и 37 специални събития са обещани на зрителите, които искат да видят на голям екран филмирани любимите си литературни произведения. Билетите за седмото издание на фестивала CineLibri вече са в продажба. Сред 49-те филмови заглавия има няколко световни премиери, а над 80% от кинотворбите са премиерни за България и ще бъдат показани у нас веднага, след като публиката на едни от най-елитните международни фестивали ги е видяла.

Седмото издание на CineLibri ще се проведе под мотото „Божествена комедия“ по случай 700 години от смъртта на Данте Алигиери, „бащата на италианския език“.

Кадри от филма „Бенедета“ на режисьора Пол Верховен    Снимка:CineLibri

,Данте Алигиери се смята за бащата на италианския език и "Божествена комедия" е едно от най-важното му произведение. В него има изключително много символика -  една от тях е търсенето на щастието и пътят към рая и ми се стори подходяща тема за фестивала,  в която освен всичко друго ще има много италиански филми. Ще имаме възможност да направим и безплатна лекция  на тема "Пътят на щастието" на Лиза Боева с откъси, които ще чете Ицко Финци", каза за БНР директора на CineLibri Жаклин Вагенщайн

Конкурсната програма на CineLibri включва 7 отбрани кинопродукции, обединени символично под името „Плеяда“. Сред тях е дългоочакваната комедийна драма „Три етажа“ на известния италиански режисьор Нани Морети. Прожекцията на 16 октомври в кино „Люмиер“ е от 20 часа и ще бъде в присъствието на автора на едноименния бестселър Ешкол Нево. 


По случай 140-ата годишнина от рождението на Стефан Цвайг ще бъде излъчена актуалната екранна версия на неговата прочута „Шахматна новела“. Това е копродукция между Германия и Австрия на режисьора Филип Щьолцл и показва как един адвокат, хвърлен в затвора от нацистите, намира утеха и спасение в света на шаха. В конкурсната програма фигурира и ексцентричният романс „Историята на жена ми“ на унгарката Илдико Енеди („За тялото и душата“).

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49