Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Журналистът на БНР Дияна Янкулова получи награда на Чиловите дни

Проф. Константин Чилов и проф. Мриана Мурджева също получиха награда

Снимка: Фейсбук-Маргарита Димитрова

В двора на къщата-музей на проф. Константин Чилов в родопското село Славейно за 23 път бха раздадени „Чиловите награди“. На тържеството присъстваха лекари и родолюбиви славейновци от цялата страна.

Проф. Константин Чилов е живял само 57 години, но е оставил на България и Европа над 250 научни труда във всички области на вътрешната медицина, каза  д-р Тотко Найденов.

"Професор Чилов  е роден през  1898 година, почива 1955 това е единственият интернист, енциклопедист. Писал е трудове в областта на пулмологията , кардиологията, ендокринологията, хематологията, нефрологията"

Проф. Чилов трябва да бъде пътеводната звезда на българските лекари, допълни д-р Тотко Найденов.

„Какво завещание оставя той на нас. От значителна важност за създаване на лекаря и неговата личност са качествата му, да се доближи до болния“.

Тази година с наградата на проф. Константин Чилов са удостоени проф. Мриана Мурджева, ректор на Медицинския университет в Пловдив и проф. Атанас Кундуржиев от Университетска болница „Св. Иван Рилски“ - София.

Тази награда не би била възможна без Медицинския университет в Пловдив, каза проф. Мурджева, и благодари на колегите си в катедрата по микробиология и ректорския екип.

„Вълнувам се и заради това, защото награда се връчва точно тук на  място, което д-р Найденов нарече българският Ейрусалим пред тази къща  музей и нашия Божи гроб – място, където  проф.  Константин Чилов и точно тези два факта може би ни връщат всички нас към размисли, свързани с проблемите, които имаме сега в българското здравеопазване и повече от всякога и всякъде ние искаме то да се промени към по-добро, за да няма корупция и некомпетентни лекари".

Видимо развълнуван проф. Атанас Кундурджиев от Университетската болница „Св. Иван Рилски“ – София каза, че трудно може български лекар сега да се оприличи с професор Чилов.

„Аз имам няколко книги на лекари от неговото поколение и на професор Киркович и понякога ги отварям и виждам колко прозорливи са били те. Нямали са тази техника, нямали са тези възможности, но са поставяли точни диагнози".

За медицинска журналистика с наградата на проф. Чилов е удостоена журналистката от програма "Хоризонт на БНР Дияна Янкулова.

„През изминалата година и половина, в която се наложи да живеем с Covid-19 журналистите по неволя станаха медиатори между медиците и обществото. Не знам до каква степен сме успели да си свършим работата, но ми се струва, че беше важно ефира да бъде свободен за мнения, дискусии, информации за пандемията и за убедителни доказателства. Използвам всяко свое предаване да интервюирам хора, които уважавам, които са професионалисти в своята област и могат да ни дадат убедителни доказателства за това, че ваксината помага и можем да спасим себе си околните хора".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анастасия Димитрова

Анастасия Димитрова: Смисловото помнене е 20 пъти по-ефективно от зубренето

Възможно ли е да запаметяваме информациите по-бързо и дълготрайно , възможно ли е да четем по-бързо и въпреки това да осмисляме текста , а да учим по-ефективно или да правим конспекти, които да са оптимално полезни и какво означава "мнемоника" ? " Паметта може да бъде феноменална, а също може и да бъде тренирана , има хора, които са с феноменална..

публикувано на 26.03.24 в 10:39

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Пътна карта на Сглобката по модела на руско-турските взаимодействия

Путин и Ердоган го наричат "Турски поток", Борисов и Вучич го повишиха до "Балкански поток". А пък аз съм измислил най-точното наименование - Руско-турски поток. Като Руско-турска война, само че това е Руско-турска газова тръба и то с Пътна карта. Макар че тая Пътна карта лесно се не намира. Защото много трудно се открива из..

публикувано на 24.03.24 в 12:39

„Културни войни“ с Владислав Апостолов: Затвор до живот за „реч на омразата“

Помните ли онзи тревожен фантастичен трилър на Стивън Спилбърг с Том Круз „Специален доклад“, вдъхновен от разказ на великия виртуоз на футуристичните антиутопии Филип К. Дик? Там специаризиран полицейски отдел ловеше престъпници преди да са извършили престъпление. Експериментът приключи ужасяващо, както може и да се очаква. Е, сега..

публикувано на 23.03.24 в 14:50

„По ръба“ с Калина Андролова: Държавата като финансова авантюра

През изминалата седмица имаше бурни дебати в парламента за стойността на Асен Василев като финансов министър. Поводът беше, че Фондът „Сигурност на електроенергийната система“ е в оперативен дефицит. Загубите са се натрупали от разликата между прогнозните по-високи цени на КЕВР за въглеродните емисии и по-ниските цени на пазара, както и от..

публикувано на 23.03.24 в 14:33

Коментар на Петър Волгин: Пак Посолството ще решава

Едва ли има нормален човек в България, който да смята, че преговорите между коалиционните партньори за съставяне на ново правителство буксуват заради тежки спорове по отношение на принципи и реформи. А пък още по-смешно става, когато едните управляващи почнат да обясняват колко неприятно били изненадани от действията на партньорите си, а пък..

публикувано на 23.03.24 в 12:30

Проф. Никола Григоров: Киселините в стомаха се влияят от гена, храненето и стреса

Стомашните киселини и свързаните с тях симптоми са проблем за много хора.  Как действат лекарствата за намаляване на киселинността, колко дълго могат да се приемат и как се лекуват заболяванията, свързани с повишената киселинност, в "Минути за здраве" разказва проф. Никола Григоров от Отделението по гастроентерология на Пирогов: "Причината за..

публикувано на 23.03.24 в 07:20

Депутатите приеха да бъде създаден Съвет за координация на политиките за българите зад граница

Създаването на Съвет за координация на политиките за българите зад граница предвиждат приети на първо четене промени в Закона за българите, живеещи извън Република България.  Парламентарните групи на "Възраждане" и ИТН гласуваха против, БСП се въздържаха.  Съветът ще спомага за решаването на въпроси от координационен характер, свързани със..

публикувано на 20.03.24 в 14:33