Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предизвикателството да ръководиш екипа за аварийна помощ на Столичната община

Красимир Димитров и останалите служители се опитват да спасяват бедстващи

Красимир Димитров
Снимка: Евелина Стоянова

"Хората, когато им се наводнят къщите, трябва да имат някой, на когото да разчитат да е до тях, който да им помогне да ги евакуира, да ги настани, да ги нахрани“, каза за  БНР Красимир Димитров, директор на „Аварийна помощ и превенция“ в Столичната община. В дирекцията работят 40 души.

По думите му от 2-3 години нямат дублиране на сигнал с Дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".

"Разпределяме си задачите, изпълняваме ги. Заедно работим в екип и денонощно, когато ни се поиска помощ от полицията или от пожарната ние пращаме нашите екипи с цялата техника. Ние имаме най-модерната техника за радиация, за химически анализ като газ анализатор, газ за метан детектори. Имаме всичко, което е за наводнение, в склада има 15 помпи, които са с голям обем и дебит, така че да можем да сложим на повече къщи и на повече хора да помогнем. Виждате само резачките са около  20“, допълни в предаването "Рано в неделя" Димитров.

Красимир Димитров и Дончо Барбалов   Снимка: Евелина Стоянова

Към дирекция  „Аварийна помощ и превенция“ в Столичната община има 66 доброволци. Изискването към доброволците е да са пълнолетни, да са психично здрави.

"Нашите доброволци имат сграда, която се намира в "Сини вир" в Папчарево, помещение, в  което те могат да се събират. Имат техника, автомобили, но доброволците са хора, които са с големи сърца, да помага, но и те са хора с различни професии".

Той подчерта, че екипът на дирекцията помага навсякъде  в страната и чужбина, когато кметът на дадено място поиска помощ от кметът на Столичната община Йорданка Фандъкова.

"Били сме в Скопие, в Кресна, в Мизия. Навсякъде, където ни потърсят, ние сме готови. Важно е да знаят всички кметове на населени места, ние сме показвали нашата техника и нашата реакция на мероприятия на Националното сдружение на общините. Всички общини в България трябва да се замислят за малко звено, което да помогне, да прави обходи, да се занимава с превантивни дейности“.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илиана Измирлиева

Логопедът: Пациент с инсулт или удар по главата, може да загуби способността да разбира родния си език

Логопедите помагат не само на деца с говорни проблеми, но и на хора с черепно-мозъчни травми и с инсулт . Логопедът Илиана Измирлиева тази година е номинирана за Логопед на годината в категорията "Индивидуално обучение" . Освен основната дейност, която практикува като логопед, тя преподава и на бъдещите актьори в колеж "Любен Гройс" и в..

публикувано на 24.09.24 в 11:45

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54