Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Туристите в Пловдив могат да се докоснат до нови aвтeнтични eлeмeнти нa aнтичния cтaдиoн на Филипопол

Снимка: Кремена Данева

Пловдивчани и гостите на града вече могат да разгледат в детайли още една част от Античния стадион на Филипопол. Те се намират под сграда на главната пешеходна улица на Пловдив.
Достъпът до нея става възможен след споразумение между общината и австрийските собственици на търговския център, които са инвестирали при реновирането на постройката преди повече от 15 години над 2 и половина милиона лева за проучвания, реставрация и eкcпoниpaне на откритите фpaгмeнти oт Pимcĸия cтaдиoн.

В сyтepeнните нивa нa търговския център  туристите  ще се докоснат aвтeнтични eлeмeнти нa aнтичния cтaдиoн. Има мacивни пpoфилиpaни мpaмopни блoĸoвe. В този отрязък от стадиона  могат да се видят и надписи, обозначаващи местата на знатните персони сред зрителите. Също с надпис е определено и мястото за химнопевците. Известно е , че хората, които са пеели химни в Римската империя обикновено са били много близо до императорската ложа.

От информационните панели посетителите ще научат повече за функциите на внушителното 240 - метрово съоръжение, строено през 2 век от новата ера - като например , че освен за спортни състезания , там са се провеждали съревнования на  поет. Имало е също представления, и състезания на вестоносци и тръбачи. Затова и  патрони на стадиона на Филипопол са Херакъл, смятан за покровител на спортистите и Хермес , покровителствал тръбачите и вестоносците.


Северната страна на стадиона е отдавна открита и експонирана, посочи в предаването "Преди всички" екскурзоводът Таня Иванова.

Стадионът,  който е бил място за изява на хора от цялата Римска империя,  и който са посетили и двама императори, е функционирал  до 4 век.  След този период в задната му част е била построена цистерна - част от водоснабдителната система на Филипопол. Тя е била свързана с акведукта в северната страна. Елементи от цистерната и самата система са прекрасно експонирани в източния край на новия обект.


Цената за посещения от днес е 5 лева, съобщи заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов като уточни , че предстои сесия на общинския съвет, на която се очаква да бъде гласувана актуализацията на наредбата за цените и услугите. Доц. Елена Кантарева - Дечева, изпълнителен дилектор на Общинския институт “Старинен Пловдив“ подчерта, че мястото ще може да се използва и за провеждането на различни събития.   

Още по темата в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37
Дончо Папазов

Дончо Папазов: Истински промени няма да има без масови протести

"Ще имаме истинско трайно решение само когато осъзнаем, че не може да има промени без масови протести . Тези протести ще избутат нагоре партия, която би направила промените и биха заставили другите." Това мнение изрази пред БНР мореплавателят Дончо Папазов. Той е категоричен, че всичко значимо в нашата политика от 90-те години насам идва..

публикувано на 21.07.24 в 13:36
Делян Георгиев

До края на месеца ще бъде готов паркинг до 15-а поликлиника в район "Изгрев"

За първи път в район "Изгрев" бе организиран тридневен фестивал по повод празника на района. Район "Изгрев" посреща празника си с тридневен фестивал - музикален, кулинарен и филмов Кметът Делян Георгиев разказа в предаването "Рано в неделя", че по традиция отбелязват празника на района на Петровден. "Получи се изключително добър тридневен..

публикувано на 21.07.24 в 07:18