Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За книгата “Червеният терор без маска“ и кой е Стефан Богданов

Снимка: Фейсбук/ ciela.com/cherveniyat-teror-bez-maska.html

Стефан Богданов е изключителна фигура в комунистическата партия и безпрецедентна, защото той е единственият високопоставен член на компартията, който едновременно е и съветски агент и който оставя спомени, писани по време на тоталитарния период“, каза пред БНР журналистът Христо Христов.

Изказването му е по повод книгата, създадена заедно с Петър Богданов - “Червеният терор без маска. Спомени, записи и разговори от, със и за съветския агент, комунист, началник в Държавна сигурност и едновременно с това политически затворник и дисидент Стефан Богданов”.

"Книгата не съдържа само неговите спомени / на Стефан Богданов - бел.ред./ . За първи път човек от комунистическо семейство, наследник на пряка жертва, си позволява да разкрие дълбочинана на репресията, изипитало цялото семейство - това е д-р Петър Богданов. Две разтърсващи истории са разказани от него в книгата...", каза още Христов.

„Решението за книгата не беше трудно. Аз чаках десетки години някой да се занимае сериозно с този период от историята на България.  В лицето на Христо Христов намерих достоен човек и журналист, заедно да се обърнем към тези черни страници от историята на страната и на нашето семейство в частност“, посочи пред БНР д-р Петър Богданов, син на Стефан Богданов. Той живее в Германия от средата на 80 - те години.

"Неговите приятели му казваха винаги - Стефане, ти си винаги бил вътрешната опозиция...Той излезе от партията чак след самоубийството на майка ми...Защото той тогава разбра, че всичко е било напразно...Като го изключиха от партията за втори път, аз му казах - Най-после си там, където трябва да бъдеш...", спомни си още д-р Петър Богданов.

Изследването„Червеният терор без маска“ от Петър Богданов и Христо Христов съдържа свидетелство от първо лице за терора и насилието чрез, които БКП е управлявала България след 9 септември 1944 г.

Повечето свидетелства на съвременници на тоталитарната система в България от периода след края на Втората световна война се появяват едва след нейния крах, когато страхът от нови репресии върху самите жертви или техните близки постепенно изчезва. Малцина са тези, осмелили се да запишат своите спомени по време на самия режим, а на пръстите на едната ръка се броят авторите, които, преди да бъдат хвърлени в месомелачката на насилието на комунистическата партия, са нейни верни кадри.

Три десетилетия след краха на комунистическия режим в България мащабното издание съдържа както разтърсващия мемоар „Две смърти няма, а без една не може“ на Стефан Богданов – бивш комунистически функционер, превърнал се в жертва на режима, така и допълнителни текстове на сина му Петър Богданов и изследователя Христо Христов.


Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Марина Великова отново ще бъде част от Националната антарктическа експедиция

Изложбата "Ледовете на Антарктика" можете да видите на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест, който ще се проведе за 23-ти път.  В края на месец декември Марина Великова се отправя за втори път към ледения континент.  През месец февруари на 2024-та година тя се завърна от Антарктика, където на остров..

публикувано на 17.11.24 в 11:20

Млади автори в Тел Авив взеха участие в конкурс в духа на сюрреализма

През 2024 година се отбелязват 100 години от написването на първият манифест на сюрреализма от Андре Бретон. Ще надникнем в галерия "Едмонд де Ротшилд" в Тел Авив, на специално подготвена изложба на млади автори, които творят под влияние на сюрреализма. Ще ви срещнем с кураторката на изложбата Керен Залц, самата тя е творец. "Реших да обява..

публикувано на 17.11.24 в 07:42

Евгений Шевкенов празнува 30 творчески години във Виена

През месец октомври изявеният български цигулар с успешна международна кариера Евгений Шевкенов отбеляза официално 30-ия сезон на своята творческа дейност във Виена. Музикалната вечер се състоя в залата на Консерваторията „Рихард Вагнер“ в австрийската столица и представи специално изградена като концепция концертна програма, озаглавена „ Моята..

публикувано на 16.11.24 в 15:35
Паганини ансамбъл Виена

Паганини ансамбъл Виена с дебют на софийска сцена

На 19 ноември от 19:00 ч. във Военния клуб Европейският музикален фестивал ще представи за първи път пред софийската публика концерт на Паганини ансамбъл – Виена. Създадена от известния български цигулар Марио Хосен, камерната формация включва още Марта Потулска – виола, Лиляна Кехайова – виолончело и Александър Свете – китара. Целта на..

публикувано на 15.11.24 в 18:17

Над 100 събития в 15 града предлага Нощта на театрите

Започва 12 - тото издание на инициативата "Нощ на театрите". То обхваща 15 града и предлага над 100 театрални събития, съобщи пред БНР  Мария Панайотова, която е един от организаторите. Нощта на театрите започва от Пловдив "Нощ на театрите" ще представи различни театрални жанрове и програма, разгърната в различни часове на деня и нощта...

публикувано на 15.11.24 в 13:24

Филмовият фестивал ОКО - мост между България и Украйна

В Одеса отбелязаха 15 години от откриването на паметник на Христо Ботев в Украйна. Ботев и Тарас Шевченко са сред вдъхновителите на тазгодишното издание на Международния фестивал на етнографското кино ОКО . Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО Искахме да ги направим по-близки до нас ,..

публикувано на 14.11.24 в 10:59
Татяна Робева, Нели Трошева и БХК

"Роден за музиката" - концерт за 90-годишнината на диригента Георги Робев

На 14 ноември в Първо студио на БНР предстои едно особено вълнуващо събитие за почитателите на хоровата музика и за всички, които познаваха големия български диригент и педагог проф. Георги Робев. На същата дата той можеше да навърши 90 години, ако не беше напуснал този свят през 2002 г.  Свързваме името му с различни хорови състави, но най-вече с..

публикувано на 14.11.24 в 10:01