Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диригентът Димитър Косев: Оперетата ще ни зареди в днешното трудно време

Димитър Косев
Снимка: Ани Петрова

В края на лятото плевенските почитатели на музикално-сценичните изкуства преживяха радостта да се срещнат с две класически творби, образци на операта и оперетата.  На сцената на Летния театър в парка ,,Кайлъка” под звездното небе прозвучаха най-поставяната по света оперета – ,,Царицата на Чардаша”от Имре Калман, и вердиевия бисер ,,Травиата”. 

,,Царицата на Чардаша” е създадена от Имре Калман в най-плодотворния му житейски и творчески период във Виена. За седми пореден път  Държавна опера Русе предствя този  шедьовър на оперетното изкуство.  Творческият състав, режисиран от Георги Симеонов, показа убедително вокално майсторство, присъщо на оперните певци, съчетано с пластична хореография и комедийно актьорско майсторство.  Цялостното изпълнение на Даниела Караиванова като  контеса Щаси и  бляскавото артистично присъствие на Стоян Стоянджов (в ролята на Фери Бачи) заедно с всички артисти покориха публиката. Оперната прима Андреана Николова (като Цилика) и нейния дуетен партньор Фери Бачи  изпяха в оригинал на унгарски език прочутия чардаш от второ действие.  Младите солисти в главните роли Нели Петкова (Силва) и Иван Пенчев (Едвин) заслужено бяха обсипани с аплодисментите на възторжената публика.  Младият диригент Димитър Косев, който е виенски възпитаник и избран от слушателите на БНР за „Млад музикант на годината’ 2020“,  изрази задоволството си от прекрасния екип, с който са реализирали постановката, в интервю за предаването „Каста дива“:

„Оперетата и ,,Царицата на чардаша” са  сред  най-любимите ми неща, наред с рок музиката. Оперетата като жанр се отличава в моя живот, ежедневие и в моя професионален път. Тя е била издигана на пиедестал в Австро-Унгарската империя. Там се развиват болшинството оперети, така че съм закърмен с този жанр. Винаги са ме питали ,,Кое е най-любимото ти нещо за дирижиране?”. Сложен въпрос за всеки музикант, но наистина мога да кажа, че оперетата ми е любимо нещо. Все пак има щастлив край! С това се различава от операта. Хората си тръгват от спектакъл позитивни, заредени с енергия, с усмивка. Няма загуба на персонажи. Можеби оперетата е това, което ни трябва в днешно време, в тези трудни времена. Оперетата ще ни зареди! Затова едно гостуване с ,,Царицата на Чардаша”  във всеки град би заредило публиката много. Винаги е предизвикателство да свириш оперета в оперен театър. Има голяма разлика. Дирижирал съм ,,Царицата на Чардаша” и ,,Прилепът” в Музикалния театър в София, в който това е част от основния репертоар. В един оперен театър, с оперни певци, работата представлява  предизвикателство, защото оперетата е жанр, който съчетава танци, игра, говор и пеене, едно комплексно изкуство. Радвам се, че с режисьора Георги Симеонов и прекрасните солисти на Русенската опера успяхме да направим интересна и сравнително класическа постановка!“

Връчването на наградите „Музикант на годината 2019“ и „Млад музикант на годината 2020“ и гала концерта на лауреатите ще бъде предавано пряко от Първо студио на БНР на 6 октомври от 19 ч. в официалните страници на БНР и на Програма Хоризонт в социалната мрежа facebook.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Захариев: Д-р Илиев искаше духът на джаз фестивала да се доближи до този в Монтрьо

Идеята на д-р Илиев беше фестивалът в Банско (сега в Боровец) като дух да се доближава до този в Монтрьо. Това е много висока топка . Това каза пред БНР Николай Захариев, музикален директор на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев". Вече трета година фестивалът се провежда в планинския курорт Боровец. Захариев е дългогодишен музикален..

публикувано на 22.07.24 в 10:00

Виктория Бешлийска: "Нишка" е роман за изследването на женската сила

Сила.  Това е думата, която обединява седемте героини в новия роман на Виктория Бешлийска – "Нишка" . Женската сила като совалка на стан свързва съдбите на Скарлада, Ана, Зорка, Дана, Ружа, Мария и Йова. Няколко смели български жени, които принадлежат на различни времеви периоди.  Седем жени – дъщери, съпруги, майки, носещи отговорност..

публикувано на 22.07.24 в 09:10

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри. Спортни таланти със споделени ценности“. Изключителен успех и престижни награди заслужиха  деца..

публикувано на 21.07.24 в 05:33
Людмила Данова

Доброто винаги тържествува в разказите на Людмила Данова

"Вещица беше Виола" е един много интересен и полезен сборник с разкази на писателката Людмила Данова. Разказите в преобладаващата част не са необичайни, не са езотерика, но са почерпени от действителни случаи и събрани в образа на Виола - гадателка, лечителка, билкарка, която има мисията да помага на хората и иска, и Бог й дава шанса да остави..

публикувано на 21.07.24 в 04:38
Концерт от „Дни на класиката“ в Балчик през 2023 г.

"Дни на класиката" в Балчик ще се проведат за 15-и път

Петнадесетото издание на музикалния фестивал "Дни на класиката" започва на 20 юли, събота , в Балчик.  Тази година в центъра на вниманието е клавирната музика, защото Община Балчик се сдоби с два нови рояла . Средствата за тях бяха събирани в дългогодишна кампания, която започна през 2017 г.  Големият концертен роял пристигна през есента на..

публикувано на 18.07.24 в 17:04
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46