Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ръководителите на МВФ винаги са били под прицел от всякаква гледна точка

Проф. Даниела Бобева: Дебатът е дали е временна тази инфлация, или е дългосрочна

Кризата не е еднаква за всички, инфлацията трябва да се гледа по групи стоки

Даниела Бобева
Снимка: БГНЕС

"Дали сме на прага на световна енергийна криза ще се реши в следващите седмици". Това заяви пред БНР икономистът проф. Даниела Бобева, вицепремиер в правителството на Пламен Орешарски.

Тя уточни, че ситуацията с енергетиката в глобален план е много сложна, а още по-сложна е в ЕС, който до голяма степен в енергийния си микс включва газ:

"Голяма част от бизнеса работи с газ, голяма част от европейските домакинства са газифицирани. Не само петролът, но и газът оказва съществено влияние върху стабилността на енергийните доставки и на цените в ЕС. Средата отвън е доста неблагоприятна. Няма единно мнение дали това е ситуация, или е тенденция. Дебатът е дали е временна тази инфлация, или е дългосрочна".

Според нея този проблем може да се разреши в краткосрочен план, ако станат по-ясни отношенията между Русия и Европа по отношение на газовите доставки

"Ако се абстрахираме от кризата с газа, нещата щяха да се развиват пак по посока инфлация, но нямаше да има шок върху цените, произлязъл от цените на газа. След Covid кризата започна много динамично възстановяване на световната икономика. Търсенето на енергоносители покачи цените, но това не изглеждаше толкова шоково, но възникнаха проблеми от Китай, свързани с прекъсване на доставките заради проблеми с пристанищата. Инфлацията се движи както от проблемите с енергетиката, така и с фундаменталните фактори, свързани с възстановяването", коментира икономистът.

По думите ѝ прекомерно големите потоци, които държавите са "изсипали в домакинствата и в корпоративния сектор" няма как да не се отрази на инфлацията:

"Теорията казва, че колкото си по-щедър в тези мерки, толкова по-дълга ще е инфлацията, това казва теорията". 

Проф. Бобева подчерта, че мерките, които бяха приложени преди Covid кризата в България, са били за повишаване на доходите, стремейки се да се доближат доходите ни до средноевропейските, което не съответства на производителността, което води до инфлация.

"Кризата не е еднаква за всички. Инфлацията трябва да се гледа по групи стоки, а не общо", обясни тя.

Според проф. Бобева българското правителство в момента няма нито една мярка за компенсиране на поскъпването на тока, която да е ясна и да тръгне веднага.

"Фирмите имат нужда от подкрепа сега, а не тепърва да се мисли евентуално. Трябва да се мисли, че ако не се състави редовно правителство и то максимално бързо, наистина можем да пострадаме доста. Имаме нужда от работещ парламент", категорично заяви икономистът и добави, че пропуснатата година за реформи ще бъде "плащана дълго време".

Прогнозата ѝ е, че България няма да се справи без нови ядрени мощности.

В предаването "Неделя 150" проф. Даниела Бобева коментира скандала с обвиненията срещу управляващия директор на МВФ Кристалина Георгиева (за манипулиране на данни в полза на Китай в класацията "Да правиш бизнес", докато още е била в Световната банка - б.р.):

"Унизително е това, че в България нямаше нито едно изказване, в което обективно да се коментират нещата, свързани с този скандал. Международните финансови институции са поставени под сериозен вътрешен натиск, защото са политически институции. ... Ръководителите на МВФ винаги са били под прицел от всякаква гледна точка".

Проф. Бобева изказа мнение, че правенето на класацията "Да правиш бизнес" трябва да бъде преустановено, след като създава проблеми и не може да се използва от държавите членки, които са акционери в тези институции.

Интервюто на Явор Стаматов с проф. Даниела Бобева в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мейл он сънди": Разузнаването подозира Москва в саботаж на Острова

Ръководителите на британското разузнаване са предупредили министрите, че се опасяват, че Великобритания и други ключови украински съюзници са мишена на руски саботьори след поредица от подозрителни инциденти през последните месеци, съобщи "Мейл он сънди". Разузнаването говори за вълна от пожари в оръжейни фабрики и свързани с военните..

публикувано на 12.05.24 в 09:43

В Литва гласуват за президент

Литовците гласуват на президентски избори след кампания, доминирана от въпросите на отбраната, тъй като Вилнюс се стреми да укрепи сигурността си спрямо съседна Русия, предаде АФП. Балтийската република с население от 2,8 млн. души, която граничи със силно милитаризирания руски ексклав Калининград, се опасява, че може да бъде следващата жертва..

публикувано на 12.05.24 в 08:59

Международен ден на сестринството: Недостиг на близо 17 000 медсестри у нас

Държавата да определи минимален брой медицински сестри във всяка лечебна структура, така че да се гарантира качествена грижа за пациентите. Същото изискване да се прилага за акушерки, рехабилитатори, лаборанти и други специалисти. Затова настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи във връзка с днешния Международен ден..

публикувано на 12.05.24 в 08:21

Златоград посреща гости на традиционния празник на чевермето

За 13-а поредна година Златоград посрещна гости от цялата страна и съседна Гърция на традиционния празник на чевермето. Между 10 и15 хиляди души на ден събира празника в най-южния град на Смолянска област. Днес е последният ден от тридневния празник. По установена традиция кметът на Златоград Мирослав Янчев, облечен в носия и с гайдата..

публикувано на 12.05.24 в 08:15

Над 26 300 заявления за гласуване в чужбина

Над 26 300 са потвърдените досега заявления за гласуване в чужбина за изборите за народни представители, подадени чрез електронната система на Централната избирателна комисия. Заявления се приемат до 24 часа българско време на 14 май. Те служат за образуване на секции зад граница при подадени не по-малко от 40 заявления за конкретно място...

публикувано на 12.05.24 в 08:13
Основните кандидати на регионалните избори в Каталуния - Карлос Каризоса, Лая Естрада, Пере Арагонес, Салвадор Иля, Игнасио Карига, Йесика Албиак и Алехандро Фернандес.

Регионални избори в Каталуния

В Каталуния гласуват на регионални избори. Те са тест, както за подкрепата за движението за независимост, така и за испанския премиер Педро Санчес, който управлява с подкрепата на националистически формации. Според прогнозите Социалистическата партия на Каталуния ще спечели най-много гласове, но съставянето на правителство ще зависи от..

публикувано на 12.05.24 в 08:07