Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Силистра са мотивирани да гласуват, гледат философски на поредния вот

Снимка: Незабравка Кирова, БНР

Месец и половина ни делят от поредните избори у нас. Различното е, че този път ще са 2 в 1. 

Ще гласуват ли силистренци? Дали все още вярват на политическите обещания, дали са уморени или все още са оптимисти?

На война като на война или на избори като на избори… В този дух са и настроенията на силистренци. Те са мобилизирани да изразяват своят вот дотогава, докато е необходимо. Докато най-после нещо се промени.

„Всеки път ходим на избори. И този път ще отидем. Вярвам, че ще бъдат последни.“

Имам високи очаквания – този път обещанията да бъдат изпълнени.  Но обикновеният човек също трябва да положи усилия. Ако обществото е гнило, никой политик или партия не може да се справи.“

Други са на мнение, че след поредните избори ще се появи още една безизходица и отново няма да има парламентарно мнозинство.

Ще ходим на избори толкова, колкото трябва. Аз не мисля, че тези избори на 14 ноември ще бъдат последните предсрочни парламентарни. Ако константно ходим от четири години само на четири години на избори, затъваме.“

„Не е зле – това е демокрацията. Когато стане, тогава. Аз не виждам проблем в това, че ще има два или три избора. Трябва да свикваме.“

Не съм отчаяна. Смятам, че най-после ще се реши положението.“

Снимка: Незабравка Кирова

Въпреки честите разходки до изборните урни проблемите на Силистра си стоят нерешени от години. Ще излезе ли истина приказката на старите хора, че ситият на гладният не вярва?

„Така е. И аз го усещам – има една надменност.“

Инвестиции и пари се наливат главно в Южна България и ние изоставаме все по-сериозно. Огромните проблеми на Силистра са свързани с това – демографията, застаряването на населението. Всеки гледа мандатчето, 4 годинки, но дългосрочна перспектива аз не виждам.“

Проблемите на Силистра не са проблемите на София – в града места в детските градини има, но няма работа.

Избори, бюджет, зима – къде сме и как ще се справим?

Основната ни грешка е, че ние искаме леви, социални придобивки, а гласуваме винаги за десни.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30