Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Силистра са мотивирани да гласуват, гледат философски на поредния вот

Снимка: Незабравка Кирова, БНР

Месец и половина ни делят от поредните избори у нас. Различното е, че този път ще са 2 в 1. 

Ще гласуват ли силистренци? Дали все още вярват на политическите обещания, дали са уморени или все още са оптимисти?

На война като на война или на избори като на избори… В този дух са и настроенията на силистренци. Те са мобилизирани да изразяват своят вот дотогава, докато е необходимо. Докато най-после нещо се промени.

„Всеки път ходим на избори. И този път ще отидем. Вярвам, че ще бъдат последни.“

Имам високи очаквания – този път обещанията да бъдат изпълнени.  Но обикновеният човек също трябва да положи усилия. Ако обществото е гнило, никой политик или партия не може да се справи.“

Други са на мнение, че след поредните избори ще се появи още една безизходица и отново няма да има парламентарно мнозинство.

Ще ходим на избори толкова, колкото трябва. Аз не мисля, че тези избори на 14 ноември ще бъдат последните предсрочни парламентарни. Ако константно ходим от четири години само на четири години на избори, затъваме.“

„Не е зле – това е демокрацията. Когато стане, тогава. Аз не виждам проблем в това, че ще има два или три избора. Трябва да свикваме.“

Не съм отчаяна. Смятам, че най-после ще се реши положението.“

Снимка: Незабравка Кирова

Въпреки честите разходки до изборните урни проблемите на Силистра си стоят нерешени от години. Ще излезе ли истина приказката на старите хора, че ситият на гладният не вярва?

„Така е. И аз го усещам – има една надменност.“

Инвестиции и пари се наливат главно в Южна България и ние изоставаме все по-сериозно. Огромните проблеми на Силистра са свързани с това – демографията, застаряването на населението. Всеки гледа мандатчето, 4 годинки, но дългосрочна перспектива аз не виждам.“

Проблемите на Силистра не са проблемите на София – в града места в детските градини има, но няма работа.

Избори, бюджет, зима – къде сме и как ще се справим?

Основната ни грешка е, че ние искаме леви, социални придобивки, а гласуваме винаги за десни.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53