Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българите вече предпочитат вузовете на Нидерландия пред тези на Великобритания

Снимка: БГНЕС

С 50% са намалели българите, кандидатстващи за прием във висши училища във Великобритания след Брекзит, а печеливша от този отлив е Нидерландия, към която интересът у нас е най-силен. През настоящата академична година в страната на лалетата са приети с 35 на сто повече наши сънародници, а за учебната 2022/2023 година ранните заявки за следване са с 80 на сто повече.

Данните са на консултантската агенция за образование в чужбина "Интеграл", която е организатор на форума "Световно образование". На 9 и 10 октомври той ще се проведе в София, а на 11, 12  и 13 октомври - съответно в Пловдив, Бургас и Варна.

И след Брекзит около 50 висши училища във Великобритания не са променили размера на таксите за следване за настоящата академична година. Това става или чрез замразяване на тези такси, или чрез отпускане на стипендии, които намаляват размера им до този, който плащат местните студенти. За следващата академична година заявка за замразяване на таксите към момента има само от един университет.

Студентите, които вече са приети в университети на Острова, могат да избират как да започнат академичната година - присъствено или онлайн, обясни Николай Христанов, мениджър "Висше образование" в консултантската агенция за образование в чужбина "Интеграл".

Сред желаещите да учат в чужбина се забелязва тенденция да кандидатстват в повече от две държави.

Интересът към Белгия сред българските кандидат-студенти е нараснал петорно през последната година – заради по-ниска такса, заради възможност за избор на университети с академически или с практически профил, заради програми на английски език.

След Брекзит се наблюдава засилване на интереса и към университетите в САЩ. Цената на следването се изравнява до голяма степен с тази в Обединеното кралство.

Родителите на учениците, които имат намерение да следват в чужбина, започват все по-рано да проучват активно възможностите и условията за това, са наблюденията на образователните експерти след проведеното на 19 септември виртуално изложение "Световно образование". По отношение на езика на обучение най-много кандидат-студенти се ориентират към английския, следват немски и френски.

Най-многото кандидати да следват в чужбина по традиция са възпитаници на Френската гимназия в София.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Байдън категоричен: Победих Тръмп веднъж и ще го направя отново

Президентът на САЩ Джо Байдън проведе първата си самостоятелна пресконференция от ноември миналата година в рамките на юбилейната среща на НАТО. Това беше първото значимо медийно участие на президента Байдън след дебата с неговият конкурент за нов мандат – Доналд Тръмп. По време на едночасовата пресконференция, Байдън отговори на 19 въпроса и..

публикувано на 12.07.24 в 08:05

ООН прие проекторезолюция с искане към Русия да изтегли войските си от Запорожката АЕЦ

Общото събрание на ООН прие украинска проекторезолюция с искане към Русия "незабавно да изтегли войските си" от територията на Запорожката АЕЦ и да я върне под украински контрол. "За" документа са гласували 99 от 192 страни, предадоха световните агенции. Резолюцията "призовава към незабавно преустановяване на атаките от страна на Руската..

публикувано на 12.07.24 в 07:53
Борис Станимиров

Борис Станимиров: Катастрофата за партиите наближава, не смеят да дръпнат аварийната спирачка

Войната в ДПС донякъде е заплаха за политическата система. Не знаем тази война какви щети ще нанесе на двете страни, но тя променя цялата политическа картина . Това мнение изрази пред БНР Борис Станимиров, политически анализатор, бивш депутат от Реформаторския блок. "При това разделение, ако Движението бързо не се възстанови в..

публикувано на 12.07.24 в 07:52
Спасители работят на мястото на нощна атака с дрон срещу жилищна сграда в Харков, 4 април 2024 г.

Петима убити при руски удари в Донецка и Харковска области

Украинските власти съобщават за петима убити при руски удари в Донецка и Харковска области.  Русия е обстрелвала най-малко пет населени места в Донецка област. 12 души са били ранени в Мирноград, съобщи в Telegram областният управител Вадим Филашкин.  Двама души са били убити по време на руски обстрел по Новоселивка Перша и Сиверск. В..

публикувано на 12.07.24 в 07:48

Парламентът гласува проект за правилник за дейността му

В условията на промяна в парламентарните групи след разделянето на ДПС и в очакване за връчване на втория мандат на Продължаваме промяната- Демократична България, Народното събрание ще гласува проект на правилник. Временната комисия отхвърли предложението депутатите да не получават възнаграждения по време на предизборна кампания за..

публикувано на 12.07.24 в 07:33

Летище в Милано ще носи името на Силвио Берлускони

Вече е официално, че летище "Малпенса" в Милано ще носи името на бившия премиер на Италия Силвио Берлускони. Опозиция в Италия срещу идеята летище да носи името на Силвио Берлускони Това съобщи министерството на транспорта, ръководено от Матео Салвини. Уточнява се, че заповедта на Националния орган за гражданска авиация Enac, влиза в..

публикувано на 11.07.24 в 21:14

Ивелин Михайлов от "Величие" допусна, че може да бъде дискредитиран с досъдебно производство и арест

След създаването на временната парламентарна комисия за проверка на всички факти и обстоятелства по данни за извършени престъпления от Ивелин Михайлов, член на партия "Величие" и управител на комплекс "Исторически парк" във ветренското село Неофит Рилски, самият Михайлов допусна, че може да бъде дискредитиран с досъдебно производство и арест...

публикувано на 11.07.24 в 21:00