Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И ЕП иска мораториум върху някои технологии с изкуствен интелект

лицево разпознаване
Снимка: ЕПА/БГНЕС


Европейският парламент прие резолюция, с която призовава за мораториум върху масовото наблюдение чрез системи за изкуствен интелект. Препоръчва се автоматизираното лицево разпознаване да не се използва на обществени места или за граничен контрол. Настоява се за строги гаранции, когато инструментите на изкуствения интелект се използват в правоприлагането, особено в случаите с прогнозиране на извършители на престъпления.

Българският евродепутат Петър Витанов, докладчик по темата, заяви:

"Целта на нас, като законодател, е не да възпираме технологичния прогрес, а по-скоро да рамкираме неговата употреба, конкретно в случая в сферата на правоприлагането, като обаче го направи по начин, който да гарантира основните човешки права."

Автоматичните системи за идентификация все по-често погрешно идентифицират малцинствени етнически групи, ЛГБТИ лица, възрастни хора и жени, предупреждават евродепутатите. Те настояват алгоритмите да бъдат прозрачни и проследими и, когато е възможно, публичните органи да използват софтуер с отворен код. Призовава се и за забрана върху използването на частни бази данни за лицево разпознаване, като системата "КлиърВю", и прогнозиране на база на поведенчески данни от полицията.

Димитър Рангелов от "AI клъстър България", който работи по проект за полицията и министерството на правосъдието в Нидерландия, коментира решението на Европейския парламент в подкаста на Програма "Хоризонт"  "Черната кутия". Той бе категоричен, че европейската рамка за изкуствения интелект трябва да е балансирана и хармонизирана и не бива да пречи на иновациите.

Какви са опасенията, които карат Европейския парламент да приеме тази резолюция за определени технологии на ИИ?

Какво предалагат от Европейския форум на AI клъстърите на ЕС?

Какви са рисковете, които виждат специалистите в областта на изкуствения интелект?

Чуйте позициите на българския евродепутат Петър Витанов, член на Комисия по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи и на Димитър Рангелов от "AI клъстър България".


Всички епизоди на подкаста "Черната кутия" може да слушате:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41