Европейският парламент прие резолюция, с която призовава за мораториум върху масовото наблюдение чрез системи за изкуствен интелект. Препоръчва се автоматизираното лицево разпознаване да не се използва на обществени места или за граничен контрол. Настоява се за строги гаранции, когато инструментите на изкуствения интелект се използват в правоприлагането, особено в случаите с прогнозиране на извършители на престъпления.
Българският евродепутат Петър Витанов, докладчик по темата, заяви:
"Целта на нас, като законодател, е не да възпираме технологичния прогрес, а по-скоро да рамкираме неговата употреба, конкретно в случая в сферата на правоприлагането, като обаче го направи по начин, който да гарантира основните човешки права."
Автоматичните системи за идентификация все по-често погрешно идентифицират малцинствени етнически групи, ЛГБТИ лица, възрастни хора и жени, предупреждават евродепутатите. Те настояват алгоритмите да бъдат прозрачни и проследими и, когато е възможно, публичните органи да използват софтуер с отворен код. Призовава се и за забрана върху използването на частни бази данни за лицево разпознаване, като системата "КлиърВю", и прогнозиране на база на поведенчески данни от полицията.
Димитър Рангелов от "AI клъстър България", който работи по проект за полицията и министерството на правосъдието в Нидерландия, коментира решението на Европейския парламент в подкаста на Програма "Хоризонт" "Черната кутия". Той бе категоричен, че европейската рамка за изкуствения интелект трябва да е балансирана и хармонизирана и не бива да пречи на иновациите.
Какви са опасенията, които карат Европейския парламент да приеме тази резолюция за определени технологии на ИИ?
Какво предалагат от Европейския форум на AI клъстърите на ЕС?
Какви са рисковете, които виждат специалистите в областта на изкуствения интелект?
Чуйте позициите на българския евродепутат Петър Витанов, член на Комисия по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи и на Димитър Рангелов от "AI клъстър България".
Всички епизоди на подкаста "Черната кутия" може да слушате:
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025 та ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турболентност , каза в ефира на Нощен Хоризонт Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а това..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..
Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...
Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025 та ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..