Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кипър обсъжда облекчения на противоепидемичните мерки

Президентът Никос Анастасиадис, който на 18 януари 2021 г. бе ваксиниран с първа доза, днес ще получи трета доза Covid ваксина.
Снимка: ЕПА/БГНЕС, архив

Облекчения на ограничителните мерки срещу разпространението на коронавируса в Кипър решава правителството днес. Преди заседанието му президентът на страната Никос Анастасиадис ще бъде ваксиниран с третата доза ваксина.

Промените засягат стадиони, футболни мачове, кина, театри, концертни зали, където присъствието е само за ваксинирани, съобщи здравният министър Михалис Хаджипанделас.

Очаква се кабинетът да разреши влизането в тези зони и на неваксинирани хора с отрицателен PCR тест или сертификат за възстановяване след вируса.

Ще бъде увеличен максималният разрешен брой присъстващи на закрито и на открито на сватби, кръщенета и други социални събития. 

Задължителното носене на маска остава като защита както от коронавируса, така и от сезонния грип.

Всички други действащи ограничителни мерки ще бъдат удължени до края на октомври.

75-годишният президент на Кипър Никос Анастасиадис ще получи днес третата доза ваксина. Той бе ваксиниран с двете дози на „Пфайзер” в края на декември миналата година и през януари тази година.

От днес чрез електронния ваксинационен портал хората на 70 и повече години могат да направят заявка за поставянето на подсилващата инжекция.

Досега в Кипър над 17 000 души от приоритетните за ваксинация групи са получили третата доза.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Състоянието на лекуваните у нас пострадали от Кочани остава тежко

Състоянието на пострадалите при инцидента в Република Северна Македония, настанени за лечение в България, остава тежко, съобщи Министерството на здравеопазването. Осемте пациенти, настанени за лечение в "Пирогов", са на апаратна вентилация и остават в реанимация.  Транспортираха за лечение в Загреб двама пациенти, пострадали при пожара в..

публикувано на 18.03.25 в 14:06

Евакуация в сградата на Районния съд в София заради сигнал за бомба

Сигнал за бомба е получен в Районния съд в столицата. Евакуирани са служителите. В момента се извършва оглед от полицията.

публикувано на 18.03.25 в 14:01

През лятото се очаква бедствено положение в община Стралджа заради безводие

Липсата на достатъчно валежи през зимата и загубите на питейна вода по мрежата, вероятно ще доведат до обявяването отново на бедствено положение в община Стралджа през това лято. Търсят се нови водоизточници, но включването в мрежата преминава през дълги процедури, обясняват от ръководството на общината. В момента във всички 22 населени..

публикувано на 18.03.25 в 13:47

В Южна Италия масово не могат да си позволят зъболекарски услуги

Анализ на Националния статистически институт на Италия ISTAT извършен съвместно с Key-Stone - изследователска обсерватория, специализирана в денталния сектор, показва, че в южната половина от страната, хората масово не могат да си позволят зъболекарски грижи и услуги. Анализът е по повод 22-рия Международен конгрес на Италианското дружество..

публикувано на 18.03.25 в 13:47

Ресторантьори блокират основни пътища у нас заради повишаването на ДДС-то

Собственици на заведения и ресторанти ще блокират основни пътища и пътни възли в страната в сряда в знак на протест срещу повишаването на ДДС за бранша.  Националната протестна акция ще включва повече от 30 големи града и туристически центъра, съобщиха от Сдружението на заведенията в България. Чрез блокадите на възлови пътища и ключови..

публикувано на 18.03.25 в 13:40

Транспортираха за лечение в Загреб двама пациенти, пострадали при пожара в Кочани

Двама души, пострадали при пожара в дискотеката в Кочани, Северна Македония, бяха транспортирани за лечение в болница в Загреб, съобщи Хърватската телевизия. Днес се очаква транспортирането на още двама пациенти, допълва БТА. Парламентът на Хърватия започна заседанието си тази сутрин с едноминутно мълчание за 59-те жертви на пожара, а в..

публикувано на 18.03.25 в 13:24

Марианчо Костадиновски: Корупцията в РСМ се усеща ежедневно, заплата е към 350 €

Младите в Република Северна Македония трудно си намират работа, ако не са свързани с управляващите. В частния сектор се работи без осигуровки, а средната заплата е около 350€ . Това сподели Марианчо Костадиновски в интервю пред БНР. Той е от Делчево и е в София, за да дари кръв за сънародниците си, пострадали в опожарената дискотека в Кочани...

публикувано на 18.03.25 в 13:20