Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Групи за взаимопомощ помагат на вдовиците в Израел

Снимка: БГНЕС

Неоспорима истина е, че мъжете живеят по-малко от жените. Сигурно затова в Израел са създали групи за взаимопомощ на вдовиците. Е случва се и някой вдовец да попадне там, но е по-рядко. Обикновено първи се намесват психолозите. Те трябва да помогнат на останалия жив от досегашното семейство да приеме загубата на партньора си.

„Хора, които са се сблъскали със смъртта идват да получат подкрепа. Обикновено към нас се обръщат сломени от загубата. При това не е задължително семейството да е било от най-хармоничните, задружните и влюбените. Изведнъж лъсва самотата, липсата на спътника. Често съм се сблъсквала с това, че седмица или две, след като остана вдовица, жената започва да идеализира досегашния си партньор. Започва да му преписва и качества, които не е имал. А може би винаги ѝ се е искало да ги е имал и сега вече действителността не може да я опровергае. Тя не може да усети, че все повече сълзите ѝ не са по този, който е загубила, а по този който цял живот е мечтала да има. Може да е малко грубо, но се налага да я върнем към действителността. За това много помагат децата им, съседи, приятели. Налага се да извършвам направо разследваща дейност, за да ѝ припомня кой е бил наистина съпругът ѝ“, каза за БНР Тики Офер, една от психоложките в програмата за взаимопомощ. 

По думите ѝ въпреки, че може да е била до последната секунда до леглото на умиращия, често вдовицата или вдовеца се самоукоряват, че не са направили достатъчно.

„Анализират действията си и откриват десетки ситуации, в които е можело да постъпят иначе и може би биха отдалечили края. При това често има направо физически последствия - депресия, липса на апетит, слабост, виене на свят, сърцебиене. Налага се заедно да анализираме всички действия и най-често стигаме до извода, че при дадената ситуация е направено всичко възможно. Постепенно, човекът започва да приема случилото се като закономерно“, допълни Тики Офер.

Над 600 клуба на вдовци или вдовици има в Израел.

„С помощта на други хора, които са в същото положение, се опитваме да помогнем за преодоляване на първоначалната криза от загубата и намиране на нови жалони в живота. Обикновено за първите седмици има програма с четене на книги и обсъждането им, с гледане на филми. Правим и мини концерти с църковна музика или с различни реквиеми. Мисля, че най-много помагат личните разговори между самите хора в групата. Най-важното е, че на това място не се опитват да те съжаляват, а те приемат като равен. Много помагаме по време на празници, когато загубата се чувства най-силно“.

Следващата стъпка в програмата е помощ при съставяне на нов семеен бюджет, в който вече липсват приходите на починалия, но заедно с това се съкращават разходите.

„Имаме курсове с диетолози и готвачи. Новата схема за хранене е вече съобразена с този, който е останал жив и тя е по-различна. Има и обучение за приготвяне на нови ястия, в нови хобита, в създаване на нови интереси. От няколко месеца до година след случилото се вдовиците се включват в групи за екскурзии, за обучение в танци, за рисуване, за посещение на театър, на опера или каквито културни или други развлечения има в мястото където човекът живее“.

Интервюто можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01