Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екстремните спортове 3 - 9 октомври 2021

Мария Николова
Снимка: VFUT

Нова победа за Мария Николова - ултрабегачката не просто грабна златото при жените в провеждащия се в Гърция планински ултрамаратон Virgin Forest Ultra Trail. Тя надбяга отново и почти всички мъже, като в общото класиране зае четвъртото място.Трасето е 162 км, а Мария го финишира в събота, 9 октомври, с време 27:38:59. Нейният партньор, също от АК “Планинец”, Константин Атанасов зае четвъртото място при мъжете, като пресече финалната линия заедно Мария.


Денка Абрашева и Асен Радулов победиха в тазгодишното издание на състезанието по скоростно изкачване до местността Копитото на Витоша. То се организира в памет на Боян Петров и тази година беше посветено на изкачването му на Броуд пик, осъществено през юли 2014 г., заедно с Иван Томов. Денка Абрашева измина стръмното трасе за 39:09 минути, следвана от Екатерина Можейко и Ася Борисова. Асен Радулов постигна време 29:37 минути, а втори и трети станаха, съответно, Борис Алексиев и Калоян Пейчев - Кофето.


Организаторите на Маратон Хайдушки пътеки обявиха, че планинското състезание, което се провежда всяка година в Сливен, няма да се състои. Причината са новите противоепидемични мерки, които бяха въведени тази седмица в област Сливен. Състезанието трябваше да бъде последен етап от Държавното първенство по скайрънинг и след отменянето му Федерацията по скайрънинг съобщи, че в идните дни ще обяви крайното класиране.


Линията на двамата французи

Обявени бяха носителите на най-престижната награда в алпинизма - Златен пикел. Миналата година, заради ограниченията, свързани с ковид пандемията, повечето алпинисти не можаха да проведат експедиции и да осъществят изкачвания в отдалечени райони, затова комисията реши да присъди 2 награди - за височнно изкачване и за изкачване по труден маршрут, независимо на каква надморска височина.

Така единият Златен пикел отива при френската свръзка Пиерик Фин (Pierrick Fine) и Симон Велфрингер (Symon Welfringer) за премиерното им изкачване на връх Сани Пакуш (6952 м), в Каракорум, Пакистан. То е осъществено в рамките на 3 дни, през октомври 2020 г. по Южната стена, висока 2500 м. Категория на трудност: 90 градуса, M4+, WI4+. Върхът е изкачван само веднъж преди това, от германска експедиция, през 1991 г., но по северозападния ръб.

Линията на Бърман и Хауторн

Вторият златен пикел е за американско-британската свръзка Итън Бърман (Ethan Berman) и Юсдин Хауторн (Uisdean Hawthorn) за първото изкачване на връх Робсън (3954 м), в Канада, по северозападната му стена, наречена Императорската. Те са дали име на линията “Running in the Shadows” (2300 м, US VI, M6 AI5 A0). Изкачването е осъществено за два дни - на 30 септевмри и 1 октомври 2020 г.


Специално споменаване получава каталунската алпинистка Силвия Видал (Silvia Vidal) за премиерните си соло изкачвания през последните две десетилетия на големи стени в Аляска, Канада, Чили, Индия, Мали, Пакистан и Перу.


Предстои организаторите да обявят и кой ще получи наградата за цялостна кариера, която е на името на легендарния италиаски алпинист Валтер Бонати. Отличията Златен пикел ще бъдат връчени в края на ноември, на церемония в Бриансон, Франция.

Силвия Видал

На 2 октовмри 20-годишната италианка Лаура Рогора, която е в топ 5 в състезанията по спортно катерене, направи първо повторение на линията “Erebor” 9b/+ в Арко, Италия. Това може да се окаже най-трудният спортен маршрут, изкатерван от жена досега. Със сигурност е най-трудният в Италия, като първото му преминаване е на Стефано Гисолфи - през януари тази година. През лятото на 2020 г. Рогора стана втората жена в света, преминала 9b.


Лаура Рогора
---
Новините следете в рубриката ни "Екстремните спортове".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктор Варошкин

Екстремните спортове 19 януари – 2 февруари 2025 г.

Българин стана световен шампион по плуване в ледени води . Това е 69-годишният Яни Куков, който спечели златен медал  в дисциплината "50 метра, гръб" във възрастовата група 70-75 години на провелото се в Италия световно първенство. Българският плувец е завоювал и сребърен медал на "100 метра, гръб". Температурата на водата е била 1 градус. Яни..

публикувано на 03.02.25 в 18:57
Баргиел (вляво) и Голомб

От най-високите върхове до най-трудните стени: Анджей Баргиел и Януш Голомб разказват пред БНР

През 2018 г. полякът Анджей Баргиел изкачи без допълнителен кислород и със ски на гърба си втория по височина връх на планетата, К2, в Пакистан, а после се спусна от него, без да сваля ските до самия базов лагер. Това се случваше за първипът в света, а видеото от спускането обиколи света. Част от линията беше нова, никой не беше карал дотогава там...

публикувано на 02.02.25 в 12:25

02.02.25 Законите на Мърфи

Започна събирането на материали за новия том на сборника "Законите на Мърфи в ефир".  До 10 февруари можета да се свържете с Виолина Бербенкова на телефон: 0879 99 6 333

публикувано на 02.02.25 в 08:15

26.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 26.1.25 година. Гласуваме за изречение на годината! Предложенията са: ЯНУАРИ Чрез сенчестата икономика някой си осигуряват слънчево бъдеще ФЕВРУАРИ Ако не им ходиш по свирката – отсвирват те МАРТ Малкият ум е пълен с големи претенции АПРИЛ Добре подкованият не подбира пътищата МАЙ Не си режи времето, а..

публикувано на 26.01.25 в 08:15

19.12.2025 г. Законите на Мърфи

Чуйте новите предложения в рубриката "Законите на Мърфи" в звуковия файл. 

публикувано на 20.01.25 в 11:03
На о. Смит, Антарктида

Екстремните спортове 12 – 19 януари 2025

Макар и със заболяване, Никола Калистрин постигна 26 място в индивидуалната дисциплина на Световната купа по ски алпинизъм в Шахдаг, Азербайджан. Това отново е най-доброто до момента представяне на български състезател в този спорт.  Трасето беше с дължина 17700 м и положителна денивелация 1400 м, с най-висока точка на 2390 м. Преди това Калистрин..

публикувано на 19.01.25 в 14:05
Зорница Спасова

Глобална синдемия, или как затлъстяването си взаимодейства с климатичните промени

Един милиард души по света страдат от затлъстяване, а два милиарда са с наднормено тегло. Тази световна епидемия си взаимодейства с глобалното затопляне. Авторитетното списание "Лансет" нарича това явление "глобална синдемия" .  Проблемът и в България е много сериозен. 61% от пълнолетните българи са с наднормено тегло и затлъстяване . Почти всяко..

публикувано на 17.01.25 в 15:22