Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хората с диабет тип 2 няма да получат безплатни сензорни глюкомери

Бременни, деца, пациенти с лабилен захарен диабет ще получат устройства

Снимка: БГНЕС

Диабетът е рисков фактор за тежко понякога и фатално протичане на Covid-19. Затова е важно пациентите да имат контрол над кръвната захар. Най-лесно това става с глюкомери. Още по-добре e те да са постоянно следящи състоянието на захарта в кръвта - т.нар. сензорни глюкомери.

Националната здравноосигурителна каса включи в списъка си изключително важно устройство за диабетици, което ще им помогне да контролират и следят диабета постоянно. Националната здравноосигурителна каса ще поема разходите за диабетиците. С тях се измерва кръвната захар, без да се налага непрекъснато болните да се бодат. Изделията обаче няма да се полагат на всички пациенти с диагнозата.  Болните трябва да отговарят на определени критерии, за да получат това изделие.

"Доволни сме, че след 4 години има сензори, които се реимбусират от касата. Това е страхотна победа за пациентските организации затова сме доволни. Критериите са доста ограничени - изцяло са изключени хората с диабет тип 2, които са 90 % от всички диабетици. При тях често има лабилен диабет, но за съжаление това е решението за правилата на този момент и аз се надявам в бъдеще във всяка следваща година да се разширяват правилата, за да се включват повече хора, защото има много голяма нужда от сензори не само, за да знаем, че кръвната ни захар е в норма, но и да не получаваме хиперкликемия и хипоглекемия, които са кошмара на диабетиците, каза за БНР Марияна Александрова от Сдружение "Диабет и предиабет".

Сензорните клюкомери ще се отпускат за ограничен кръг от диабетици.

„За съжаление това ще бъдат напълно нови пациенти. За тези, които ще успеят да се включат това е прекрасно. Това са хора, които имат много лош контрол - само на клюкомери и писалки, има около 700 души у нас, които ползват сензори в последните години и те няма да могат да се включат, защото имат много добър контрол“, допълни в предаването „Хоризонт до обед“ Марияна Алексадрова.

Професор Ивона Даскалова, началник на клиниката по "Ендокринология и болести на обмяната" във Военно-медицинска академия и бивш национален консултант по ендокринология коментира, че устройствата за постоянно проследяване на кръвната захар струват много пари.

"Аз мисля, че трябва на първия етап да бъдем благодарни, че бременни, деца, пациенти с лабилен захарен диабет ще бъдат покрити с тези устройства".

Тя заяви, че също не е съгласна с някои от критериите, но има информация, че ще бъдат направени промените.

"Не може при тази огромна бройка диабетно болни хора в България да бъдат покрити всички пациенти с тези скъпо струващи устройства за постоянно проследяване на кръвната захар. Победа беше реимбусирането на инсулиновите помпи. Победа е и първата стъпка за проследяващите подкожно поставени сензори за установяване на кръвната захар".

Повече можете да чуете в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09