Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гита Гопинат, МВФ: Занижена прогноза за световния растеж заради влошаване на ситуацията в някои държави

Икономиката на България ще отбележи растеж 4,5% от БВП през 2021 г.

| обновено на 12.10.21 в 18:42
Гита Гопинат
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Международният валутен фонд (МВФ) ревизира минимално надолу прогнозата си за световния растеж тази година до 5,9 на стоНовите прогнози на Фонда бяха публикувани в рамките на есенните срещи със Световната банка. През юли прогнозата беше за ръст от 6%.

"Тази малка ревизия надолу крие сериозно влошаване на ситуацията в определени държави", предупреди главният икономист на Фонда Гита Гопинат.
"Глобалното възстановяване продължава, но инерцията му отслабна заради затрудненията, породени от пандемията. Силно заразният Делта вариант доведе до нарастване на броя на починалите до 5 милиона души. Рисковете за здравето са многобройни и те възпрепятстват връщането към нормалност. Пандемичните огнища доведоха до по-дълго от очакваното прекъсване на веригите на доставките, което подхранва инфлацията в много страни. Като цяло, рисковете за икономическите перспективи се увеличиха и компромисите в политиката станаха по-сложни". 

За догодина прогнозата остава непроменена - ръст на световната икономика от 4,9%

Фондът продължава да следи от близо инфлационните процеси не само в краткосрочен, но и в средно и дългосрочен план, потвърди Гопинат:

"От една страна, етапите на пандемията и климатичните смущения доведоха до недостиг на ключови ресурси и понижиха производствена дейност в няколко страни. От друга страна, този недостиг на доставки, наред с освобождаването на забавено търсене и възстановяването на цените на суровините, предизвикаха бързо нарастване на инфлацията. Цените на храните са се увеличили най-много в страни с ниски доходи, където продоволствената несигурност е най-остра. Това води до увеличаване на тежестта за по-бедните домакинства и повишава риска от социални вълнения". 

Прогнозите за България – икономиката ни ще отбележи растеж от 4,5% от брутния вътрешен продукт тази година. За 2022 г. се очаква 4,4% ръст.

снимка: ЕПА/БГНЕС
Най-сериозният акцент в срещата на главния икономист на фонда Гита Гопинат с медиите беше темата, която доминира есенните срещи – скандала около доклада Doing business, или "Да правиш бизнес", както е популярен у нас. Веднага след представянето на новите прогнози на Фонда главният икономист Гита Гопинат беше попитана за акуратността на данните в настоящите прогнози и какви промени предстоят в начина, по който се събират, обобщават и анализират данните в институцията.

"Мисля, че всички го знаят, но все пак ще припомня, че данните, които бяха обект на разглеждане, са свързани с доклада Doing business на Световната банка и нямат нищо общо с Международния валутен фонд. Ние се отнасяме много сериозно към честността на данните и имаме множество процеси, свързани с данните и прогнозите. По тях работят множество департаменти и икономисти и те ги преглеждат много внимателно. Като всяка институция, Международният валутен фонд не прави изключение, непрекъснато работим за подобряване на информацията си, на нашите проучвания и аналитична работа. Ние непрекъснато имаме различни прегледи, за да гарантираме най-високите стандарти и ще продължим да го правим".

Обвиненията срещу Кристалина Георгиева – сега управляващ директор на Международния валутен фонд, а през 2017-а, когато е изготвен спорният доклад със съмнение за повишаване на класацията на Китай в изследването за 2018-а, главен изпълнителен директор на Световната банка, бяха повдигнати след доклад на адвокатската кантора "Уилмър Хейл". Въпреки че през нощта Георгиева получи подкрепата на изпълнителния съвет на Фонда, от комюнике на финансовото министерство на Съединените щати става ясно, че министър Джанет Йелън настоява за допълнителни мерки в посока на прозрачността. Именно това беше и в основата на следващия въпрос към Гита Гопинат: 

"Имаме много добре работеща система, която гарантира достоверността и честността на информацията и на прогнозите ни. Има специален независим департамент, който анализира докладите, които изготвяме регулярно. Предстои да видим какви ще са следващите стъпки, за които бе споменато". 

Това е първи коментар на представител на Фонда в официална среща с медиите извън съобщенията на пресслужбата на организацията. 

Фондът продължава с посланията си за ускорена ваксинация и осигуряване на достатъчно ваксини за бедните държави. Убедителен е и в призива си по-богатите държави да помислят за преотстъпването на своите нови специални права на тираж след алокацията на 650 милиарда долара под формата на тази характерна за фонда валута, за да преодолее светът цялостно пандемията. Климатичните промени остават сред най-важните приоритети. И още един акцент – внимание трябва да бъде обърнато към дълговете на държавите

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Реакции на решението на Байдън да се оттегли от надпреварата за Белия дом

Редица световни политици направиха изказвания по повод безпрецедентното оттегляне на американския президент Джо Байдън от надпреварата за Белия дом. Британският премиер Киър Стармър заяви, че уважава решението на  Байдън и смята, че той е преценил да се оттегли заради това, което смята, че е в интерес на американския народ. Германският..

публикувано на 22.07.24 в 07:24
Джо Байдън

Байдън заяви, че оттеглянето му е в интерес на партията и страната

Президентът Джо Байдън обяви, че се оттегля от кандидат-президентската надпревара за нов мандат в Белия дом и даде подкрепата си за вицепрезидента Камала Харис, за негов потенциален наследник в надпреварата.  В писмено обръщение към нацията президентът Байдън заяви: „Да бъда ваш президент беше най-голямата чест в живота ми. Въпреки че имах..

публикувано на 22.07.24 в 00:33

Водещи учени призоваха за спешни мерки за случаите на малария, които не се влияят от лекарства

Нужни са спешни мерки за възпиране на случаите на малария, които не могат да бъдат лекувани с ключово лекарство в борбата с болестта. За това предупреждават водещи учени и допълват, че животът на милиони хора е изложен на риск. Необходими са категорични действия, защото в Източна Африка паразитът, който причинява малария, е успял да развие..

публикувано на 22.07.24 в 06:35
Секвоите в село Богослов, наричани

До прочутите секвои над кюстендилското с. Богослов ще се стига само пеша

Със знаци и следене с дрон е забранено придвижването с коли до известните 120-годишни секвои, обявени за забележителност и попаднали класацията "Дърво на Европа" над кюстендилското планинско село Богослов.  Мястото е много посещавано, наблизо е и бившата резиденция на Тодор Живков "Ючбунар", която вече е частна собственост.  По единствения..

публикувано на 21.07.24 в 21:28
Американският президент Джо Байдън и вицепрезидентката Камала Харис.

Джо Байдън обяви, че се отказва да се бори за втори мандат на изборите през ноември

Президентът на Съединените щати Джо Байдън обяви, че се отказва от намерението да се бори за втори мандат на изборите през ноември.  Той също така се обяви в подкрепа на своя заместник Камала Харис и призова демократите да се обединят около нейната кандидатура на предстоящата конференция на Демократическата партия и на самите избори на 5 ноември...

публикувано на 21.07.24 в 20:59

"Босилеград в цветове - 2024" събра художници от България, Северна Македония и Сърбия

В Босилеград завърши четвъртото издание на международния пленер "Босилеград в цветове - 2024" с участието на художници от България, Северна Македония и Сърбия. Специален гост беше консулът на България в Ниш Петър Данов. Участваха и двама преподаватели от Софийския университет "Климент Охридски", както и представители на студентското читалище..

публикувано на 21.07.24 в 20:58
Илхам Алиев

Преди подписване на мирен договор Баку настоява Ереван да промени конституцията си

Азербайджан настоява Армения да промени конституцията си преди да бъде подписан мирен договор между двете държави, съобщава руското издание "Комерсант". Двете страни, бивши съветски републики, са в конфликт още от разпадането на Съветския съюз преди повече от 30 години. Преговорите за уреждане на отношенията се активизираха в края на миналата..

публикувано на 21.07.24 в 20:41