Обвиненията срещу управляващия директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева „хвърлиха сянка“ върху есенната годишна среща на институцията със Световната банка, пише „Файненшъл таймс“ преди началото на ключовия форум.
Според Ройтерс и Блумбърг решението за оставането ѝ на поста може да бъде взето още днес.
До късно през нощта Изпълнителният борд на фонда е имал срещи поотделно с Георгиева и с адвокатската кантора „Уилмър Хейл“, а в съобщение до медиите беше обявен „значителен прогрес“.
„Файненшъл тайм“ пише, позовавайки се на източници, запознати с темата, че Съединените щати и Япония настояват Георгиева да напусне поста си, въпреки че е подкрепяна от европейските правителства. САЩ са най-големият акционер в МВФ с 16,5% от акциите.
Георгиева е обвинена, че като главен изпълнителен директор на Световната банка е манипулирала данните за представянето на Китай в положителна посока в доклада „Да правиш бизнес“ за 2018 година.
Засега е сигурно, че управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева има подкрепата на Франция, съобщава "Блумбърг". Именно Париж наложи името ѝ в надпреварата за поста на Кристин Лагард, която след вторя си мандат във Вашингтон оглави Европейската централна банка. Георгиева се ползва и от подкрепата на други европейски правителства, както и на Великобритания, но по информация на "Файненшъл таймс", най-големият акционер - Съединените щати, са против българката. Япония, която също е голям акционер във Фонда, се присъединява към позицията на Вашингтон, става ясно още от публикацията на финансовата медия. До късно снощи Бордът на Международния валутен фонд заседава, като проведе срещи и с Кристалина Георгиева, и с представители на адвокатското дружество, изготвило доклада.
Според френската позиция, свидетелствата на кантората не са достатъчно категорични, за да докажат, че Георгиева наистина се е намесила в подкрепа на Китай при изготвянето на класацията. В същото време заради разследването на кантората тя бе спрянса, а казусът се заплита и през геополитическата призма по остта Вашингтон-Пекин, според мнозина анализатори.
Самата Георгиева категорично отхвърли обвиненията.
През почивните дни обаче се появи информация, че срещу Георгиева има и нови обвинения, свързани с подобряване на климатичната оценка на Бразилия вече в качеството й на управляващ директор на Фонда. Въпреки, че очакванията бяха въпросът с оставането й на поста да бъде решен преди началото на есенните срещи между двете институции, създадени по време на конференцията в Бретън УУдс, сянката му тегне върху ключовия финансов форум, който и тази година започна онлайн и ще продължи до края на седмицата.
Извън казуса с Кристалина Георгиева на срещите се очакват новите анализи на двете институции за хода на световната икономика и новите предизвикателства, породени от пандемията от Covid-19 и от проблемите с доставките на суровини.
Вече беше анонсирано, че прогнозата за световния растеж на фонда ще бъде ревизирана надолу спрямо последната, която е за 6% ръст на БВП през 2021 година.
Ваксинацията, различните темпове и отварянето на ножицата между бедни и богати държави, както и климатичните промени, са във фокуса на срещите.
Социалното министерство остро възрази срещу твърденията на ПГ "Демокрация, права и свободи - ДПС" от тази сутрин, че във ведомството има политически репресии и чистки по време на мандата на служебното правителство. От ведомството поясняват, че за периода април - декември миналата година системата на министерството е напусната от над 500 служители и..
Кухня за самотни възрастни хора отново отвори врати в село Лютиброд, община Мездра. Инициативата е на Фондация "Проект Северозапад". Кухнята стартира през 2019 г. и успя да премине ковид пандемията, напомни пред БНР директорът на организацията Яна Рупева. След това обаче започна и войната в Украйна, в следствие на която доста се..
Министърът на отбраната Атанас Запрянов каза по време на парламентарния контрол, че близо 140 млн. лв. са разходите, направени през миналата година за подобряване на инфраструктурата на военни бази у нас. "Разпределени по дейности както следва, първо, строителство, текущо и основен ремонт на сграден фонд и отбранителни обекти, включително и..
Единият от водачите при тежката катастрофата между тирове, станала вчера край Монтана, е починал в болницата. Два тежкотоварни автомобила се удариха челно, впоследствие 59-годишен шофьор е загубил живота си. Другият водач е в тежко състояние След челния сблъсък между двата тира вчера след обяд на пътя между селата Винище и Смоляновци..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от вариантите. С ДБ, без ДБ – там е под въпрос. Към кабинет, в който формално да има министри на тези три формации, се върви. Въпросът е откъде ще извадят остатъчните гласове, дали формацията на Пеевски..
Министерството на икономиката е поискало среща с висшия мениджмънт на компания "Монди", със седалище в Лондон, заради обявеното в края на октомври намерение да закрият предприятието за целулоза и хартия в град Стамболийски. Това съобщи от парламентарната трибуна служебният министър Петко Николов в отговор на въпрос на депутата от ГЕРБ-СДС Цвета..
"Ще има ново правителство, няма да има оставки, но щетите ще останат. И така, докато не се появят хора, които са компетентни". Такъв коментар направи пред БНР бившият министър на културата Велислав Минеков, след като културното ведомство се разтърси от поредните скандали. Премиерът Главчев назначи и двамата ми зам. - министри, разкри..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..
Бойко Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия в преговорите за правителство. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов..