Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Държавният културен институт - мост за идеи на творци от целия свят

Снимка: БНР

"Институтът се превърна през тези години като онзи медиатор, който прави връзката между дипломацията, изкуството и културата. Удобно и приятно място за дипломатическите представителства у нас, които са тук“, каза за БНР Снежана Йовева-Димитрова, директор на Държавния културен институт към министъра на външните работи.

Изложбата „Чудотворни икони и свети мощи на Балканите“, която се реализирана от Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“ към СУ  „Св. Климент Охридски“ ще бъде показана в Кюстендил на 18 октомври в навечерието на деня, в който почитаме Свети Иван Рилски.

Снежана Йовева-Димитрова       Снимка: Станислава Пирчева

"Вярата в тази изложба е разказана великолепно и показана с много илюстративен материал от манастири от Република Северна Македония, от Албания, Черна Гора и от България, от Рилския манастир, от Бачковския манастир", допълни в предаването "Нощен хоризонт" Снежана Йовева-Димитрова.

Преди дни на официално посещение у нас беше делегация от Република Северна Македония по покана на Държавния културен институт към министъра на външните работи. Директорът на Националната художествена галери в Скопие д-р Дита Кирими и изкуствоведът куратор Ана Франговска бяха на визита у нас.

"Дамите имаха изключително богата програма, наситена със срещи на ниво директор на Националната художествена галерия с госпожа Яра Бубнова много конструктивен разговор за обмен на идеи и гостувания на изложби от нашите колекции в бъдеще, със Софийската градска художествена галерия. Много полезни бяха и срещите с академичния състав в Националната художествена академия, той като нашите партньори от Република Северна Македония имат нужда да бъдат обучени в консервация, реставрация. Обмисляме такъв проект“.

Снежана Йовева-Димитрова      Снимка: Станислава Пирчева

Професор д-р Ана Кочева от Института по български език към БАН е автор на книгата "Българите в чужбина - толкова близо, толкова далеч".

"Имах намерение и в третата част да напиша научен текст, но в последствие размислих, тъй като първата част на третия том на сборника е свързана с лични истории за пътуване навън и пътуване обратно. Моята лична история е свързана със семейната история на моят дядо. Моят род е от Вардарска Македония, от Струга, разказвам за това как той пристига в България".

В месечната рубрика "Родина зад граница" в предаването "Нощен хоризонт" можете да чуете и интервюта с Албена Данаилова,  Миглена Иванова, Валентина Шатова, Габриела Иванова 

Албена Данаилова   Снимка: БГНЕС

Албена Данаилова от дълги години живее в Германия и Австрия. Често я наричат „първата дама“ на Виенската филхармония. Тя наистина е първата жена-концертмайстор, записала името си в близо 180-годишната история на оркестъра на Виенската филхармония, считан за един от най-добрите в света. Албена Данаилова е родена в София, в семейство на музиканти. Учи цигулка при Нели Желева - в НМУ „Любомир Пипков“, и при проф. Дора Иванова - в НМА „Панчо Владигеров“.

Габриела Иванова е едно от многото български деца по света. Въпреки, че е на хиляди километри от родината, тя не спира да изучава родния си език и култура в българското училище „Райна Княгиня“ в Дъблин. Днес Габи признава и, че това което я свързва най-силно с родината, е любовта към българската музика. Тя е само на 11 години, но зад гърба си има над 30 национални и международни награди.

Татяна Рехмова е родена в Наместово, малко градче в Северна Словакия, близо до границата с Полша. Успеха в живота ѝ идва именно в България.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23