Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Янев: Плановете на Зелената сделка в Европа надхвърлят възможностите на България

Тимерманс: Никой няма да бъде изоставен и забравен

| обновено на 15.10.21 в 16:07
Премиерът Стефан Яневв на форума „Зеленият преход - решения и предизвикателства за България“.
Снимка: БГНЕС

Заложените планове на Зелената сделка в Европа надхвърлят възможностите на България. За това предупреди служебният премиер Стефан Янев на енергиен форум в София, с участието на изпълнителния заместник-председател на Европейската комисия с ресор „Европейски зелен пакт“ Франс Тимерманс.

На форума „Зеленият преход - решения и предизвикателства за България“ Янев посочи, че Националният план за възстановяване и устойчивост полага основите на зелената и цифровата трансформация на икономиката, но преходът трябва да бъде плавен и щадящ за хората и регионите.

От своя страна Тимерманс заяви, че пред България има сериозни предизвикателства в енергийния сектор, но никой няма да бъде забравен и изоставен.

В своята концепция за зелен преход Европа си поставя много високи цели – това ниво на амбиции надхвърля възможностите и капацитета на България, коментира Янев, който обаче бе категоричен, че страната ни ще върви по пътя на трансформацията на икономиката, а Планът за възстановяване и устойчивост е първата стъпка към това.

"Основните промени в него обхващат приоритизирането на дехармонизацията на икономиката, засилена подкрепа за бизнеса, инвестиционен фокус в социалната сфера".

Янев обясни как е избрана датата 2038 година и заяви, че в преговорите България ще се опита да защитава и по-далечна година за затварянето на въглищните ТЕЦ-ове:
"Прекалено бързите и резки интервенции, особено ако липсва обществен консенсус, са обречени на провал".
Разговорът за датата е важен, за да се направи планиране на средствата, които ще бъдат насочени към въглищните региони, заяви вицепремиерът Атанас Пеканов:
"По фонда за справедлив преход тези 2,4 млрд. лева ще можем да адресираме въглищните региони, ще можем да помогнем на хората там".
Янев обясни, че това трябва да става с грижа към регионите и хората, заети в сектора.

„Преструктурирането на цялата ни икономическа база, разбира се, минава през преструктуриране на индустриалната база, която произвежда електричество. Когато има евтина електрическа енергия, бизнесът цъфти и може да бъде конкурентоспособен. При високи цени на електроенергията, съответно, проблемите за бизнеса са фундаментални за определени бизнеси, годината за закриване на въглищния сектор в България - 2038-ма, не е окончателна“.

Планът полага основите на зелената и цифровата трансформация на икономиката, посочи още Янев:

„Нашият план не само отговаря на визията и приоритетите на Европейския съюз, но и почива на изцяло нова философия за развитието на българската икономика. Основните промени в него обхващат: приоритизирането на декарбонизацията на икономиката, засилена подкрепа за бизнеса, инвестиционен фокус в социалната сфера, образование, здравеопазване, социална подкрепа, което чрез инвестиции и човешки капитал също ще повиши потенциала на икономиката ни“.

Заместник-председателят на ЕК Франс Тимерманс обяви, че въглищата нямат бъдеще, но Европа ще гарантира справедлив преход и никой няма да бъде забравен или изоставен.

В Европа има 30 въглищни региона, които знаят, че дългосрочното им бъдеще не може да бъде свързвано с въгледобива, а хората, които работят в тези региони, трябва да бъдат обучени и преквалифицирани, заяви той:

„Мога да се ангажирам днес тук пред вас, че ще разгледаме този план, като имаме предвид, че България има сериозни предизвикателства в енергийния си сектор. Ще гарантираме, че преходът във въгледобивните региони ще бъде извършен по един справедлив начин и ви обещавам – ангажирам се, че никой няма да бъде изоставен и забравен“.

Преди конференцията Тимерманс беше посрещнат от недоволни граждани и синдикати със свещи и плакати в ръце, които го убеждаваха в правото си да защитят работата и бъдещето си.

Българската икономика е силно енергоемка и зависима от въглищната енергия. Затова преходът към зелена енергия трябва да бъде плавен за регионите и населението, каза още Янев по време на форума:

„Страната ни е сред тези, които са най-засегнати от прехода към климатична неутралност поради зависимостта си от изкопаеми горива. Както бизнесът, така и общините се нуждаят от помощ, за да се адаптират към зеления преход, за да предотвратят спад или неблагоприятни социално-икономически последствия на регионално ниво. Преходът може да бъде успешен, само ако е плавен и справедлив, съобразен с икономическите и социални специфики на всяка отделна държава и че ще бъде споделен като приоритет от гражданите“.

Представители на синдикатите посрещат със своеобразен протест заместник-председателя на Европейската комисия Франс Тимерманс, който е на визита у нас/БГНЕС

На форума Франс Тимерманс (вдясно) бе посрещнат от протестиращи/БГНЕС


Българското национално радио е медиен партньор на конференцията, която се организира от dir.bg и 3Еnews.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Плевен е домакин на 27-та Национална олимпиада по астрономия

Плевен е домакин на 27-та Национална олимпиада по астрономия. В престижната надпревара ще се включат 96 ученици, а победителите ще станат част от националния отбор за международни състезания. Най-добрите астрономи пристигат и ще бъдат до неделя в Плевен. "Тя е 27-ма по ред, с организатори Регионално управление на образованието - Плевен,..

публикувано на 26.04.24 в 08:33
Надежда Йорданова

Надежда Йорданова: ПП-ДБ не търси участие в управлението на всяка цена

"Не сме в ситуация, при която два месеца да няма парламент. Това, че Народното събрание е във ваканция, не означава, че при определени ситуации не може да бъде свикано и да проведе заседание. Когато служебното правителство залитне в някаква посока, да има възможност да се реагира ." Този коментар направи в интервю за БНР Надежда Йорданова..

публикувано на 26.04.24 в 08:26
Изложение на Чипровски килими

Започва фестивалът на Чипровския килим, представят обичая "Доткавалник"

Обичаят "Доткавалник" ще бъде представен за първи път на традиционния фестивал на Чипровския килим. Фестът стартира днес и ще продължи до неделя. Деветото издание на фестивала на Чипровския килим ще се проведе на площад "Чипровско въстание". Освен че ще има изобилие от изложени Чипровски килими на алеята към историческия хълм, за първи..

публикувано на 26.04.24 в 08:07

Илияна Йотова открива форума "Овластяване на новото поколение"

Първият по рода си глобален доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за социално-емоционалните умения на 15-годишните ученици ще бъде представен днес. Събитието ще бъде излъчено на живо в над 20 държави, членки на ОИСР, взели участие в проучването. То е осъществено в държави от четири континента, а фондацията..

публикувано на 26.04.24 в 08:07
д-р Христо Стоянов

Д-р Христо Стоянов: Необходими са поне 2-3 мандата, за да се успокои системата на здравеопазването

Системата на здравеопазването е една от най-консервативните. Неминуемо е всички бури и катаклизми в политиката да не се отразяват на тази консервативна система . Това заяви в интервю за БНР д-р Христо Стоянов, изпълнителен директор на Университетската болница "Лозенец". Устойчивите практики в системата не са за един мандат. За да има..

публикувано на 26.04.24 в 07:59
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Кабинетът на Нетаняху обмисля ограничено споразумение с "Хамас" за освобождаване на заложници

Кабинетът на израелския премиер Бенямин Нетаняху обмисля ограничено споразумение с "Хамас" за освобождаване на заложници, твърди израелска медия. Американската армия започна да помага за изграждането на временно пристанище край бреговете на ивицата Газа, през което да се доставят повече хуманитарни помощи. Междувременно йеменските бунтовници..

публикувано на 26.04.24 в 07:55
Служител замерва радиационните нива в зоната на Чернобил, 22 април 2021 г.

38 години от ядрената катастрофа в Чернобил – най-тежката в света

Днес се навършват 38 години от най-тежката ядрена катастрофа в историята. В ранните часове на събота, 26 април 1986 година реактор номер четири в атомната електроцентрала в Чернобил претърпява катастрофална експлозия, изхвърляйки облаци от радиоактивен материал. Жива верига със свещи в Никозия за годишнината от аварията в Чернобил..

публикувано на 26.04.24 в 07:44