В романа „Заговорът“ главните герои са психолог, министър, кмет, журналист, олигарх – все герои, които с историите и терзанията си, с личните им болки, стремежи и житейски обрати гарантират динамика на повествованието, сподели в "Преди всички" авторът Елена Чамуркова:
„Тези герои са измислени от мен. Сюжетът е напълно измислен, нямам прототипи, но в същото време те са някак си са събирателни образи на всичко онова, което ни заобикаля. В този смисъл романът е панорамна снимка на обществото, такова каквото е.
Георг, главният ми герой, е много интересен човек. Поставям го в нетипична ситуация и от там нататък вече следва неговото развитие. Той търси щастието, търси комерса, успеха, търси безсмъртието. Нещо много важно – той е безродник, а това е тип характер. Има такива хора, които са точно като него, преуспели, сбъднали са, ако не американската, то поне българската мечта.
Той е събирателен образ на един българин, който е успял, който е избягал панически от дома си, оставил е в детството си много тежки травми. Той е драматичен герой, защото е мотиватор, психолог, печели “луди“ пари, има клиенти от целия свят, а в същото време страда от паник атаки“.
Темата за властта е сред любимите на великотърновката Елена Чамуркова, както в научната сфера на политологията, където тя работи, така и в трите ѝ романа – „Обществена поръчка“, „Изнудвачът“ и последния „Заговорът“:
„Много ме вълнува как един човек, упражнявайки властта, може да ѝ устои, така че да я упражнява за всички нас, за общото благо, а не за тесните приятелски кръгове и как тази власт понякога може толкова да го деформира и да го откъсне от земята. За съжаление имаме политици от всякакъв спектър в такива образи“.
Вярна на стила си на писане, Елена Чамуркова разказва в най-новия си роман истории за моментите на катарзис и промяна, за демоните в душите и битието ни, за проиграните шансове, за осъзнаването и за любовта, но и за отчуждението, предразсъдъците, самотата и лицемерието, за промените, породени от пандемията:
„Повечето хора попадат в някакви ситуации, борят се за добро или лошо, има ги и двете, и ги постигат в крайна сметка...
Такава е новата реалност и ще свикваме с нея. Много вярна, тъжна и болезнено откровена диагноза на цялото ни общество. Въпросът е ние да попречим тя така да ни превземе, така да ни уплаши, така да ни подчини на себе си, че да ни обезличи“, предупреждава още авторката пред БНР.
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..