Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За новата реалност - диагноза на цялото ни общество

„Заговорът“ - роман за корупция и търговия с влияние

Размисли за това как един човек, упражнявайки властта, може да ѝ устои

Елена Чамуркова
Снимка: Здравка Маслянкова

След бестселърите „Обществена поръчка“ и „Изнудвачът“ на книжния пазар е „Заговорът“ - третият роман на журналиста, доктора по политология и общинския съветник от Велико Търново Елена Чамуркова. „Заговорът“ е роман за корупция и търговия с влияние, за битката за една магистрала, за ковид пандемията, но и за пандемията на апатия, страх и фалшиви новини.

В романа „Заговорът“ главните герои са психолог, министър, кмет, журналист, олигарх – все герои, които с историите и терзанията си, с личните им болки, стремежи и житейски обрати гарантират динамика на повествованието, сподели в "Преди всички" авторът Елена Чамуркова: 

Тези герои са измислени от мен. Сюжетът е напълно измислен, нямам прототипи, но в същото време те са някак си са събирателни образи на всичко онова, което ни заобикаля. В този смисъл романът е панорамна снимка на обществото, такова каквото е.

Георг, главният ми герой, е много интересен човек. Поставям го в нетипична ситуация и от там нататък вече следва неговото развитие. Той търси щастието, търси комерса, успеха, търси безсмъртието. Нещо много важно – той е безродник, а това е тип характер. Има такива хора, които са точно като него, преуспели, сбъднали са, ако не американската, то поне българската мечта.

Той е събирателен образ на един българин, който е успял, който е избягал панически от дома си, оставил е в детството си много тежки травми. Той е драматичен герой, защото е мотиватор, психолог, печели “луди“ пари, има клиенти от целия свят, а в същото време страда от паник атаки“.  

Темата за властта е сред любимите на великотърновката Елена Чамуркова, както в научната сфера на политологията, където тя работи, така и в трите ѝ романа – „Обществена поръчка“, „Изнудвачът“ и последния „Заговорът“: 

„Много ме вълнува как един човек, упражнявайки властта, може да ѝ устои, така че да я упражнява за всички нас, за общото благо, а не за тесните приятелски кръгове и как тази власт понякога може толкова да го деформира и да го откъсне от земята. За съжаление имаме политици от всякакъв спектър в такива образи“.   

Вярна на стила си на писане, Елена Чамуркова разказва в най-новия си роман истории за моментите на катарзис и промяна, за демоните в душите и битието ни, за проиграните шансове, за осъзнаването и за любовта, но и за отчуждението, предразсъдъците, самотата и лицемерието, за промените, породени от пандемията: 

„Повечето хора попадат в някакви ситуации, борят се за добро или лошо, има ги и двете, и ги постигат в крайна сметка...

Такава е новата реалност и ще свикваме с нея. Много вярна, тъжна и болезнено откровена диагноза на цялото ни общество. Въпросът е ние да попречим тя така да ни превземе, така да ни уплаши, така да ни подчини на себе си, че да ни обезличи“, предупреждава още авторката пред БНР.

Още по темата в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15