Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Министър Минеков: Ремонт на паметника на Бузлуджа ще струва около 35 милиона лева

Той настоява бюджетът за култура за 2022 година да се повиши двойно

Дом-паметникът на връх Бузлуджа е най-популярният обект за Dark tourism
Снимка: Венета Николова

„Нещата са много по-голям проблем и аз се надявам скоро да имаме Народно събрание, където ще предложа комисия по въпроса за така нареченото дисонантно или противоречиво национално наследство в монументалното изкуство и дори в архитектурата. Една комисия трябва да прецени кое е история  и кое носи лошия спомен. Има паметници, които не отговарят на историческата истина в България“, каза за БНР служебният министър на културата Велислав Минеков.

Той съобщи, че по предварителни изчисления основен ремонт на паметника на Бузлуджа е възможно да струва около 35 милиона лева.

„Дайте сега да решим кой дава тези средства, но да речем, че се намира фондация, която дава средствата и Бузлуджа е възстановена до някакво музейно ниво, но продължаваме нататък и какво става - кой ще обслужва Бузлуджа. Имайте предвид, че тя е построена на място, което е недостъпно около 5-6 месеца в годината. Кой ще остави нещата в състояние, което е относително добро след един основен ремонт, поддръжка, кой ще се грижи, каква ще бъде печалбата от един такъв ремонт. Това ще бъде отново оставено в ръцете на държавата с всичките милиони, с цялата поддръжка“, допълни в предаването "Хоризонт до обед" министър Минеков.

Министър Велислав Минеков съобщи, че за 2021 година предвидените бюджетни средства за консервация и реставрация са около 3 милиона лева, но исканията са за 9 милиона лева.

„Ако имаме някакъв нормален бюджет, може да се работи по съвсем друг начин.  Другото е, че много често тези искания за консервация и реставрация на архитектурни обекти са искания от общини, които можем да определим като богати. Точно в този пример Казанлък не е богата община. Нека да помислим за бюджета - този бюджет, който аз наследявам, е абсолютна мизерия. Аз настоявам бюджетът да се покачи поне двойно за следващата година и ще настоявам това и пред бъдещия парламент и пред депутати“. 

Велислав Минеков      Снимка: Мария Филева

В края на юли е проведена конференция, посветена на дисонантното културно наследство, съобщи за „Хоризонт“ архитект Емилия Кълева, главен асистент в Катедра „История и теория на архитектурата“ в Университета по архитектура, строителство и геодезия.

„Там всички експерти се обединиха около идеята, че противоречивостта може и трябва да се разглежда  като ресурс не само като разделител, не като причина против запазването на такива обекти, а като причина сериозно да обмислим какво ни носят те като позитив и познание на самите нас и аз вярвам, че това е ключът към разказа за разказа за Бузлуджа“.

Архитект Емилия Кълева             Снимка: Ирина Недева

Повече можете да чуете от звуковия файл.

В позиция до БНР Галина Стоянова - кмет на Община Казанлък, изрази несъгласие със служебния министър на културата проф. Велислав Минеков, който „противопоставя паметниците от културно-историческото ни наследство на значими и по-малко значими, а всички те са наше национално богатство“. 

Стоянова припомни, че през юли 2021 година Специализираният експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности, който се назначава със заповед на министъра на културата, е излязъл с предложение до министър Минеков “Бузлуджа” да придобие статут на недвижима културна ценност от национално значение: 

"Все още обаче не е известно министърът да се е произнесъл“, пише още в позицията кметът на Казанлък и добавя:

"Днес подписах Декларация на старите градове “Калеичи” и 21 кмета от целия свят и Казанлък знаем, че грижа на всеки човек е опазване на културното наследство на градовете ни, а за мен като кмет, избран от най-голямата българска община - необластен център, е чест да съхраним и опазим “Бузлуджа” за поколенията!

Казанлък никога не е бил бедна община, а е най-големият машиностроителен център на България, който произвежда значителна част от брутния вътрешен продукт на страната!".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Люти брод се проведе празника на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56