Наказателна отговорност се носи за издаването, но и за използването на фалшив сертификат за ваксинация. Това обясни пред БНР адвокат Мария Петрова - специалист по медицинско право.
По думите ѝ отговорността за подобно деяние е огромна:
"Ако има лекар, който е снабдил някого с лъжливо свидетелство за неговото здравословно състояние, това се наказва с лишаване от свобода до 2 години. В част от новините беше посочено, че не всички лица са лекари - тези хора са посредничили и са извършвали документна измама - там отговорността не е малка и се предвижда лишаване от свобода 6-8 години".
Адвокат Петрова уточни, че не е предвидено носене на наказателна отговорност за ползване на фалшив ваксинационен сертификат, но зависи за какво е използван:
"Ако е използван като документ с невярно съдържание, примерно за пътуване в чужбина, също се предвижда наказателна отговорност, която може да стигне до 3 години".
Според Мария Петрова не може да се каже, че издаването на фалшиви сертификати е сред основните проблеми на здравеопазването, но дори само 5 или 10 човека да са използвали такива, това вреди на цялото общество - на общественото здраве и нарушава основни принципи на международното право.
Интервюто на Даниела Големинова с Мария Петрова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
В парламента продължават разискванията по бюджета на държавното обществено осигуряване. От "Демократична България“ се обявиха за запазване на максималния осигурителен праг и поетапно пребалансиране на осигурителната тежест на държавните служители. Според Мартин Димитров в срок от шест години те трябва да поемат част от осигуровките си, които в..
8 млн. евро повече от миналата година ще получат фермерите в тазгодишната кампания по директните плащания, съобщават от министерството на земеделието. Общия бюджет за преки субсидии в кампания 2025 г. е 825 млн евро. "Кампанията по директните плащания тази година започва навреме и с увеличен бюджет, а това ще даде възможност проверките и..
Заради политически интриги или заради счетоводно връзване на 3% дефицит за поредна година трябва да пострада политиката по доходите . Това каза пред БНР Любослав Костов, директор на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ и главен икономист на конфедерацията. "В същото време огромният буфер в капиталовата програма не се..
Системата за ранни предупреждения при бедствия BG-Alert ще бъде изпробвана на 1 април, съобщи директорът на дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов. "Предстоящите тестове на системата, предвидено е съгласно график, който е утвърден от главния секретар на Министерството на вътрешните работи, ние..
Десетки ученици и учители се включват в кампанията по кръводаряване, която се провежда днес в Професионалната гимназия по транспорт, обслужване и лека промишленост. Събраната кръв ще бъде предоставена на Центъра по трансфузионна хематология във Варна и е в помощ, и на пострадалите младежи при трагичния инцидент в Кочани. Идеята за акция..
Украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че ще разговаря днес с американския лидер Доналд Тръмп, за да узнае детайли от преговорите му с руския държавен глава Владимир Путин, предаде АФП. "Днес ще имам контакти с президента Тръмп и ще обсъдим следващите стъпки", каза Зеленски на пресконференция във Финландия. Според него САЩ..
Германия ще подкрепи Украйна с още три милиарда евро. Финансовият министър Йорг Кукис също така ще одобри над 8 милиарда допълнителна помощ за периода от 2026 до 2029 година. Германското правителство има намерение да отпусне допълнителна военна помощ за Украйна в размер на около три милиарда евро. За това информира министърът на финансите на..
В България имаме лѝстова демокрация! Ако си близък на лидера - попадаш в листите на партията за изборите. Това мнение изказа пред БНР ПР експертът..
Това в Кочани беше убийство и трагедия. Както ни учеха през социализма, всички са виновни и това е точно. Виновни сме цялото общество. Но виновни са..
Има координиране за овладяването на българската храна и оттам за контролиране на вота . Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на..