Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безплатните ваксини срещу грип все още не са доставени на личните лекари

Снимка: БГНЕС

Специалисти предупреждават, че се очаква грипна вълна, наред с пандемията от Covid-19. Здравното министерство е осигурило 230 хиляди безплатни дози по Националната програма по ваксинопрофилактика. Те обаче още не са стигнали до кабинетите на личните лекари.

Безплатните ваксини срещу грип все още не са доставени на личните лекари. Списъците със желаещи вече са изготвени, но те ще са повече от дозите. И това не е прецедент, каза  д-р Евгени Крайселски от столичното 22-ро ДКЦ.

"От нас искат една бройка на пациентите и ние си я даваме честно и почтено още юли и август, при което ни дават ниска бройка ваксини за поредна година. Силно се надявам да реагират бързо този път, защото, ако започнат да ни ги носят през ноември, няма да има смисъл“.

Общото количество на ваксините е недостатъчно, категоричен е д-р Крайселски. Според него са нужни дози за една трета от населението над 65 години, приблизително 900 хиляди.

Безплатните ваксини трябва да стигнат до 3300 общопрактикуващи лекари в страната, в над 700 населени места, уверява директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов:

"Информацията, която имаме от компанията притежател на разрешение за употреба, е, че вече са доставени количества - 230 хиляди, и започва разпространението при общопрактикуващите лекари. Предполагам, че в рамките на следващата седмица ще могат да бъдат доставени тези количества. Ваксинирането е добре да се случи в следващите няколко седмици преди евентуалното настъпване на грипната вълна".

Той съобщи, че тази година се очаква общото количество противогрипни ваксини да бъде около 400 хиляди дози. 

"До момента вече са доставени в началото на месец октомври 90 хиляди дози в аптеките, откъдето хората след изписване от лекар можеха да си ги закупят. В началото на тази седмица бяха доставени и разпространени допълнително в аптеките още 70 хиляди дози“.

Очакваните щамове на сезонен грип са „Виктория“, „Камбоджа“, „Вашингтон“ и „Пукет“. Все още няма данни каква ще е грипната вълна, според вирусолога проф. Радостина Александрова от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при БАН.

„Никой не знае дали ще има грип или няма да има. Грипът не е изчезнал. Той ще се върне в някакъв момент“.

Пред кабинетите на общопрактикуващите лекари има пациенти с оплаквания, подобни на Covid-19.

"Много от симптомите се припокриват, но при грип началото е много внезапно, докато при Covid-19 симптомите настъпват постепенно. С преглед само трудно могат да се диференцират двете заболявания. При всички положения е необходимо да се направи тест“, казва доц. Нина Янчева, която завежда катедра „Инфекциозни болести“ в Медицинския университет София.


Повече можете да  чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17