Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учениците в Австрия се тестват сами

Защо се тестват учениците в Европа и защо у нас не се тестват

Валери Велев: Ако у нас не се тестват и ваксинират учителите, защо ще тестваме децата

Снимка: архив / Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Първоначално лошо беше обяснено на родителите какво точно представляваха тестовете. Ако сега ако се обясни смислено, това може да доведе и до по-добър резултат", посочи в "Преди всички" Пламена Николова от Националната мрежа на децата.

"Информацията трябва да бъдат поднесена правилно. Но трябва да бъдат съгласни за тестване тези родители, които искат децата им да посещават присъствено обучение", каза още Николова.

"Тестването на учениците ще е трудно, защото става дума за голям брой деца", коментира темата пред БНР и доц. Валери Велев от Детската клиника на Инфекциозната болница в столица.

По думите му основното правило е да са ваксинирани родителите и учителите.

"Ако учителите не се ваксинират или тестват, защо да се тестват учениците", попита доц. Велев.

Според него има различни видове тестове, като дискусионни са тестовете със слюнка.

"Защото те са и доста по-бавни. Не са като бързите антигенни тестове, които стават за 15 минути. Може тестовете със слюнка да са щадящи, но те не са и толкова достоверни, защото биха регистрирали заболяването при има много висок вирусен товар, ако става дума за едно много болно дете.

Аз оставам на тезата, че не трябва да тестваме всички деца на общо основание. Ако се тества дете, което е в контакт, трябва да е чрез бързите антигенни тестове. Не виждам защо министър Денков заяви, че той няма да позволи това докато е министър това, след като ние от години така тестваме грипа?", заяви доц. Велев.

"Имам приятели във Виена, те са с две деца - по-малко и в гимназиалните класове. Децата имат специална книжка, в която се събират стикерите от тестовете, които им се правят в училище и у дома. Тестовете се правят три пъти седмично", коментира за "Хоризонт" Нели Папазова за това как се процедира в Австрия по отношение на тестването на учениците.

"Първите два теста са антигенни, първият е в понеделник.  Децата си ги правят сами под наблюдението на учителя. Пак е със вземане на секрет от носа, но самите деца казват, че е безболезнено. Ако тестът е отрицателен, се слага стикер, който ти дава възможност 48 часа да посещаваш всички други закрити места.  Ако е положителен тестът, се правят още допълнителни тестове. Детето и класът се карантинират при положителен тест.

Последният тест е PCR - тест със слюнка и се прави в къщи. Те са безплатни, оставят се във всяка аптека или дрогерия, а вечерта семейството получава по имейла резултата, който им важи за 72 часа.

Но няма дискусия по тези правила и те се спазват.  Децата нямат нищо против тестовете. За по-големите деца - над 12 години, там мога да кажа, има и доста повече ваксинирани,  така че проблемът е още по-малък. Така изглеждат нещата и в много други европейски градове", разказа още Нели Папазова пред БНР.

Още по темите в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първият Калин Джорджеску изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00