В концерта ще можете да чуете изпълнения на Стоян Караиванов, бандонеон, Йован Богосавлевич, цигулка, Цветан Недялков, китара, Маргарита Калчева, контрабас и Людмил Ангелов, пиано.
"Преди две години, преди пандемията, по моя идея се създаде ансамбъл за изпълнение на основното ядро от произведения, които е написал Астор Пиацола - квинтет с тези изброени инструменти, в които водещата роля за самия Пиацола като бандонеонист е този инструмент, който е есенцията на аржентинското танго със своя специфичен звук, тембър, изразни възможности", каза за БНР Людмил Ангелов.
По думите му след първите изяви, които са били с аржентинския бандонеонист - Матиас Гонсалес сега има наш прекрасен, първият български бандонеонист -Стоян Караиванов, който се е включил в проекта.
"По-важното е, че отбелязваме 100 години от рождението на Пиацола през 2021 година и с поредица от концерти нашият Ансамбъл иска да зарадва публиката с незабравимите танга с прекрасните произведения, които Пиацола е написал в този жанр. Имахме вече първо представяне на тази програма в Созопол, в "Аполония".
Людмил Ангелов припомни, че Астор Пиацола създава нов стил в тангото, който е свързан с класическата традиция и с джаза:
"И отваря нови врати, нови хоризонти пред традиционното танго, това е така нареченото "танго нуево", което той създава като стил и първото от сериозните танга, които той пише в този нов стил е "Либер танго" и затова го нарича по този начин. Много са добре премислени заглавията на тангата на Пиацола. Те носят винаги някакво послание и в случая с "Либер танго" е това - тангото се освобождава от това, което е било - либерта на италиански е свобода и навлиза в една нова светлина, посока, епоха".
Бандонеонистът Стоян Караиванов заяви за "Хоризонт", че бандонеонът е инструмент, който може да го пренесе в Аржентина.
"След като в началото бях акордеонист, който свиреше тангата на Пиацола на акордеон, усетих недостиг в качеството на тази музика, изпълнена на акорден, реших да си взема инструмента и да опитам. Първите ми докосвания до инструмента бяха напълно любителски, но в продължение на времето изявих желание да се развивам все повече с инструмента и така се случи, че в момента бандонеонът е моят главен инструмент".
Астор Пиацола е аржентински музикант - инструменталист.
В четвъртото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Кои са носителите на награди “Златен век“ на Министерството на културата и “Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци – в областта на музикално-сценичните изкуства - Разговор с..
Изложбата "Към неизвестното" беше открита вчера - 03.11, в Общинския културен инстиут "Красно село". Тя представя нови произведения на Антон – Константин Анастасов. Творчеството му вече е било показвано в САЩ и Германия. Негови картини присъстват и като фон на известни компютърни игри. "В картините и в игрите страховете могат да бъдат..
Тарас Шевченко среща Христо Ботев в една особена прегръдка между националните герои на Украйна и на България. Може да я видим по време на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО , който ще се открие в зала "Люмиер" на НДК този петък от 19 часа. Фестивалът вече се проведе в Украйна. България ни подкрепи за първи път на такова ниво,..
"Нощен хоризонт" ни срещна с един от най-интересните и многопластови български творци, който оставя следи както в България, така и на световната арт сцена – Петър Георгиев Рей . " Човек не бива никога да се предава , независимо от възрастта, от пътя, на който се намираш, или на кръстопътя, това няма значение, човек трябва да продължава да..
Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото" ще открие 38-ото издание на "Киномания" на 13 ноември в Зала 1 на НДК. Филмовият фестивал "Киномания" ще се проведе от 13 ноември до 01 декември в София, Пловдив и Варна, а билетите са вече в продажба. В програмата на "Киномания" очаквайте прожекцията на осем български филма и много..
Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..
В Плевен с два впечатляващи концерта отбелязаха 65 години от създаването на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“. Концерт - спектаклите „Наследството” и „На Север от Балкана” заслужиха аплодисментите на препълнената зала в Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Аплодисментите не стихваха по време на двата..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..
Това е МВР - Ново начало , заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "По време на кампанията ние подадохме повече от 70 сигнала...