В концерта ще можете да чуете изпълнения на Стоян Караиванов, бандонеон, Йован Богосавлевич, цигулка, Цветан Недялков, китара, Маргарита Калчева, контрабас и Людмил Ангелов, пиано.
"Преди две години, преди пандемията, по моя идея се създаде ансамбъл за изпълнение на основното ядро от произведения, които е написал Астор Пиацола - квинтет с тези изброени инструменти, в които водещата роля за самия Пиацола като бандонеонист е този инструмент, който е есенцията на аржентинското танго със своя специфичен звук, тембър, изразни възможности", каза за БНР Людмил Ангелов.
По думите му след първите изяви, които са били с аржентинския бандонеонист - Матиас Гонсалес сега има наш прекрасен, първият български бандонеонист -Стоян Караиванов, който се е включил в проекта.
"По-важното е, че отбелязваме 100 години от рождението на Пиацола през 2021 година и с поредица от концерти нашият Ансамбъл иска да зарадва публиката с незабравимите танга с прекрасните произведения, които Пиацола е написал в този жанр. Имахме вече първо представяне на тази програма в Созопол, в "Аполония".
Людмил Ангелов припомни, че Астор Пиацола създава нов стил в тангото, който е свързан с класическата традиция и с джаза:
"И отваря нови врати, нови хоризонти пред традиционното танго, това е така нареченото "танго нуево", което той създава като стил и първото от сериозните танга, които той пише в този нов стил е "Либер танго" и затова го нарича по този начин. Много са добре премислени заглавията на тангата на Пиацола. Те носят винаги някакво послание и в случая с "Либер танго" е това - тангото се освобождава от това, което е било - либерта на италиански е свобода и навлиза в една нова светлина, посока, епоха".
Бандонеонистът Стоян Караиванов заяви за "Хоризонт", че бандонеонът е инструмент, който може да го пренесе в Аржентина.
"След като в началото бях акордеонист, който свиреше тангата на Пиацола на акордеон, усетих недостиг в качеството на тази музика, изпълнена на акорден, реших да си взема инструмента и да опитам. Първите ми докосвания до инструмента бяха напълно любителски, но в продължение на времето изявих желание да се развивам все повече с инструмента и така се случи, че в момента бандонеонът е моят главен инструмент".
Астор Пиацола е аржентински музикант - инструменталист.
Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г." ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..
Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..
" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата. Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в..