В концерта ще можете да чуете изпълнения на Стоян Караиванов, бандонеон, Йован Богосавлевич, цигулка, Цветан Недялков, китара, Маргарита Калчева, контрабас и Людмил Ангелов, пиано.
"Преди две години, преди пандемията, по моя идея се създаде ансамбъл за изпълнение на основното ядро от произведения, които е написал Астор Пиацола - квинтет с тези изброени инструменти, в които водещата роля за самия Пиацола като бандонеонист е този инструмент, който е есенцията на аржентинското танго със своя специфичен звук, тембър, изразни възможности", каза за БНР Людмил Ангелов.
По думите му след първите изяви, които са били с аржентинския бандонеонист - Матиас Гонсалес сега има наш прекрасен, първият български бандонеонист -Стоян Караиванов, който се е включил в проекта.
"По-важното е, че отбелязваме 100 години от рождението на Пиацола през 2021 година и с поредица от концерти нашият Ансамбъл иска да зарадва публиката с незабравимите танга с прекрасните произведения, които Пиацола е написал в този жанр. Имахме вече първо представяне на тази програма в Созопол, в "Аполония".
Людмил Ангелов припомни, че Астор Пиацола създава нов стил в тангото, който е свързан с класическата традиция и с джаза:
"И отваря нови врати, нови хоризонти пред традиционното танго, това е така нареченото "танго нуево", което той създава като стил и първото от сериозните танга, които той пише в този нов стил е "Либер танго" и затова го нарича по този начин. Много са добре премислени заглавията на тангата на Пиацола. Те носят винаги някакво послание и в случая с "Либер танго" е това - тангото се освобождава от това, което е било - либерта на италиански е свобода и навлиза в една нова светлина, посока, епоха".
Бандонеонистът Стоян Караиванов заяви за "Хоризонт", че бандонеонът е инструмент, който може да го пренесе в Аржентина.
"След като в началото бях акордеонист, който свиреше тангата на Пиацола на акордеон, усетих недостиг в качеството на тази музика, изпълнена на акорден, реших да си взема инструмента и да опитам. Първите ми докосвания до инструмента бяха напълно любителски, но в продължение на времето изявих желание да се развивам все повече с инструмента и така се случи, че в момента бандонеонът е моят главен инструмент".
Астор Пиацола е аржентински музикант - инструменталист.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
2024-та беше много силна и успешна година за нас! Така оцени изминалата година за Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов, директор на..