Българският фармацевтичен съюз (БФС) заведе колективен иск от името на своите членове срещу Народното събрание и Министерския съвет. БФС е първата съсловна организация, която е принудена да направи това, поради дискриминационно отношение към магистър-фармацевтите, което съществува от години в системата на здравеопазването, но особено отчетливо бе демонстрирано от държавата по времето на пандемията от Covid-19.
Президентът Румен Радев проведе среща на 26 септември с представители на съсловната организация на магистър-фармацевтите в България:
"Пандемията от Covid-19 е едно особено време - време, което показа и изкара на показ недостатъците на системата в това да управляваме на парче, а не в холистична цялост. Една изключително важна система, защото изконно човешко право е правото на здравеопазване и равен достъп до лекарства“, каза за БНР председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Сербезова.По думите ѝ нормативната уредба определя фармацевтите като "продавачи в бели престилки".
В писмото си фармацевтите написаха още: От началото на месец септември Българският фармацевтичен съюз многократно е настоявал за среща с Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса, за да се гарантира и обезпечи нормалната работа на аптеките с НЗОК, но такава среща до момента няма. Едва след завеждането на колективния иск бе получено писмо, което отново прехвърля отговорността към друга институция. БФС настоява за отговорно поведение от българските институции, разумен диалог и равноправно отношение към всички съсловия - обратното би задълбочило хаоса в системата и би създало затруднения за пациентите.
В предаването "Хоризонт до обед" Димитър Маринов, главен секретар на Българския фармацевтичен съюз коментира, че договорът, по който работят Българския фармацевтичен съюз и Националната здравно-осигурителна каса изтича в края на месец октомври, но все още няма подписан нов договор или анекс за удължаване на предишния договор.
„Ние силно се надяваме и вярваме, че отговорните институции ще обърнат внимание на нашите забележки, искания и настоятелните ни молби, защото всичко, което искаме е много добре аргументирано. Ние настояваме в националната здравно-информационна система, като повтарям, че проблемът там не е технически, проблемът е организационен, ние много настояваме вътре да залегнат контроли, които в момента Националната здравно-осигурителна каса има към аптеките в момента на отчитането".
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..
Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..
Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..
Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува. Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България. Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..
Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения. " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..
В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..
През последните години някои развития в технологиите се превърнаха в повод за прогнози за крах на човешката цивилизация. Алгоритмите в социалните мрежи са обвинени за убийството на понятието "истина". Видимите скокове на изкуствения интелект са вече инструмент и за постигането на зловредни цели и създават допълнително притеснение заради..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..
Това е МВР - Ново начало , заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "По време на кампанията ние подадохме повече от 70 сигнала...