Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за певеца Борис Христов Тотев

Тенорът Борис Христов Тотев е знаков солист в историята на Старозагорската опера. На 7 октомври се навършват 125 години от неговото рождение.

Роден е в Стара Загора, в семейство на учители. Още от детските си години се изявява като певец, а през 1919 г. изпълнява главната тенорова партия в оперетата “Двамата тюреновци“ от Бордез, поставена в родния му град. От този момент се насочва към операта.

Следва в Музикалната академия, в класа на Иван Вулпе, и е приет за солист на Софийската опера. Специализира 2 години в Консерваторията на Неапол при прочутия Фернандо ди Лучия. Дебютира в Софийската опера на 16 ноември 1923 г. с ролята на Ликов от “Царска годеница“ на Римски-Корсаков. През шестте години, в които пее на софийска сцена, подготвя редица лирични тенорови партии: той е първият български изпълнител на партиите на  Де Грийо от „Манон“, Дон Отавио от „Дон Жуан“, Белмонте от „Отвличане от сарая“, Едгардо от “Лучия ди Ламермур“, Берендей от „Снежанка“, Зефорис от „Ако бях цар“, Спас от „Цвета“, той е първият Самозванец от „Борис Годунов“, успешно се представя като Фауст, Ленски, Хофман, Вертер. 

В пресата отбелязват, че Борис Христов Тотев има лирико-драматичен теноров глас "с подобаваща сила, обем и емоционална изразителност“. През 1932 г. напуска операта и се установява в Букурещ, където работи като учител по музика, но има и активна концертна дейност из Румъния, участва в спектакли на Букурещката опера, а в репертоара му винаги има български народни песни. 

През 1946 г., когато е одържавена Старозагорската опера, той е поканен като солист. През следващите  години, до песнионирането си през 1958-а, той подготвя още осем нови централни партии, между които Йеник от „Продадена невеста“, Алфред от „Травиата“, Туриду от „Селска чест“. Изявите му са предимно в драматичния теноров репертоар: Канио от „Палячо“, Манрико от „Трубадур“, Дон Хозе от „Кармен" и др. С тези роли гостува и в много оперни театри в страната и винаги буди възторг в публиката. 

В този период той започва и педагогическа дейност. Споделя богатия си опит и работи с много певци, по-късно станали водещи солисти на Старозагорския театър - Георги Енев, Миньо Минев, Надежда Харитонова, Никола Кутин, Михаил Мартинов и още много други.

Борис Христов Тотев умира на 27 януари 1986 г.

От малкото записи на певеца, запазени в Златния фонд на БНР, е Арията на Каварадоси из операта „Тоска“ от Пучини. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10