"Колко родители качват снимки на своите деца от бебешка възраст - мият го, къпят го, това е радост голяма, но тези снимки къде отиват после за чия радост са. Втората голяма опасност за децата са техните връстници - това е така наречения онлайн тормоз между децата - фалшиви профили, обиди, създаване на фалшиви страници, за да обиждаме някой и да го тормозим, и третите са педофилите, хакери, които пробиват пароли, измамници", каза за БНР Георги Апостолов, който е координатор на Националния център за безопасен Интернет.
Доника Боримечкова от Асоциация „Родители“, която е психолог коментира, че децата са принудени да започнат да се интересуват как да осигурят собствената си безопасност.
„Децата започват да проявяват различно поведение, трудно контролират емоциите си. Ведро и усмихнато дете може много бързо да стане затворено, да отказва да общува с връстниците си, с хора от обкръжаващата среда. Може да се наблюдава сериозно затваряне“.
По време на дискусията беше обърнато внимание и на зачестилите случаи на самоорганизация за залавяне на педофили. Това не е законово решение, предупреди кибер експертът и бивш служител на ГДБОП Явор Колев:
„Това не е добър подход, защото те нямат възможност да събират годни доказателства и тези изверги да получат съответното наказание по смисъла на наказателния кодекс на Република България. От друга страна това може да доведе до по-тежки престъпления като жертвите могат да бъдат и от страна на педофилите, и от така наречените ловци на педофили. Нека да оставим тази битка в ръцете на компетентните органи, за да има резултат от нея, защото другото е саморазправа и едно цивилизовано общество не може да допуска по този начин да се налага саморазправя“.
Няма национален план или стратегия за защита на децата от онлайн насилие и злоупотреби, за да е ясна отговорността на всички министерства.
Държавната агенция „Електронно управление“ и Столична община провеждат съвместна информационна кампания, която ще продължи до края на октомври - Европейският месец на киберсигурността.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..