Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деца от плевенско училище отбелязаха деня на народните будители чрез радиопредаване

Децата научиха повече за родолюбците и историята

Училище „Христо Ботев“
Снимка: личен архив

Денят на народните будители в едно плевенско училище отбелязаха чрез радиопредаване, реализирано от детски екип. Възпитаниците на най-старото и най-голямото начално училище  „Христо Ботев“ го подготвяха седмици по-рано.

„Будител е човек, който през целия си живот активно се бори за знание, национална история и правилната употреба, чистотата и красотата на майчиния език. Будители са онези родолюбци, които градят родната култура и призовават българите да знаят своя род и език, наред с тях будители наричаме и борци за национално освобождение, самостоятелна църква“, каза третокласникът Матео Войнов от училище „Христо Ботев“.

Ема Костадинова каза, че Денят на народните будители тръгва от група учители от Пловдив в края на учебната 1908 - 1909 година.

„Тъй като нито един от българските възрожденци не е бил канонизиран за светец, учителите решили да честват Деня на будителите на 19 октомври, когато се прекланяме пред паметта на небесния закрилник на българите Свети Иван Рилски“.

Александър Стефанов каза – „Прочетохме определени факти“.

Ема Костадинова -  „Интересно е и много притеснително, защото се стараеш да не сбъркаш нещо, да говориш ясно".

Деница заяви: „Будителите уважават народа, искат той да върви напред“.

Капка Грамова – старши учител в начално  училище „Христо Ботев“ коментира за БНР, че докато са се подготвяли за предаването децата са се запалили да четат за народните будители:

„Те четоха на тях беше поставена задача три седмици преди това. Най-хубавите материали събрахме за това радиопредаване. Всички деца искаха да се включат в него, но не е възможно. За мен е важно децата да разберат, че българският народ и неговата история, книжовност е изиграла изключително голяма роля и са малко народите, които така се прекланят пред книжовниците, пред просветителите, пред духовниците, пред всички, които са изградили българския дух и всичко това е изиграло голямо значение за нашата история“.


Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Синьо лято" в парк "Гео Милев"

По повод настъпването на новата учебна година район „Слатина“ организира специално събитие за всички настоящи, бъдещи и бивши ученици. То ще се проведе под надслов „Синьо лято – Слатина“   на 14 септември в парк „Гео Милев“ от 16:00 до 22:00 часа.  Като част от активностите, свързани с мероприятието, стартира и конкурс за домашни..

публикувано на 29.08.24 в 17:19

За нуждата от вяра извън политическите страсти

Политически совалки, шоу програми и материален лукс владеят ежедневието днес, но имами ли време за ближния, за другия до нас, готови ли сме да дадем, преди да вземем? -  За християнското учение в съвременния живот говорим с две дами, посветени на богословието в думи и багри. Марина Йорданова е иконограф и член на Българското..

публикувано на 28.08.24 в 10:00
Градския площад в Старе место - Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава ни предлагат Гавраил Гавраилов , създател на рубриката "Има ли мегдан" в "Графити по въздуха" и съпругата му, журналистката Весела Николаева . Весела е и познавач и на керамиката и изключителна кулинарна специалистка. "Ние посетихме Братислава, като си отделихме време да..

публикувано на 26.08.24 в 11:54
Тома Белев

Тома Белев: Половината от добива на вода за питейни цели не се измерва!

410 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим . Има още 140, които по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи пред БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта..

публикувано на 26.08.24 в 08:32

В село Люти брод се проведе празникът на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09